Mısır Alerjisi

Milyonlarca yetişkin ve çocuğun gıda alerjisi var ve bu sayı günden güne artış gösteriyor. Bu insanların bir kısmının çiğ veya pişmiş mısıra alerjisi var. Yaygın bir gıda olmasına rağmen, mısır alerjisi; buğday, yer fıstığı, ağaç yemişleri, süt, soya, balık, kabuklu deniz ürünleri veya yumurtalara alerjiden çok daha az yaygındır. Mısır alerjisi olan insanlar her zaman aynı şekilde tepki vermezler.

Bazı reaksiyonlar şu belirtilere neden olabilir:

  • Kurdeşen (kırmızı, kaşıntılı cilt yumruları) veya deri döküntüsü,
  • Mide bulantısı, kramplar, kusma, ishal,
  • Burun akıntısı veya tıkanıklığı,
  • Hapşırma,
  • Astım (nefes darlığı),
  • Anafilaksi, nefes almayı zorlaştıran veya imkansız hale getiren ve ölüme neden olabilen ciddi bir durumdur.

Mısır alerjisi belirtileri değişkenlik gösterir bazı kişilerde belirtiler hafif ve kısa süreli olabilir. Mısır alerjisi nadir olsa da, bir reaksiyon neredeyse anında gerçekleşir ve şiddetli olabilir. Mısıra alerjiniz olabileceğini düşünüyorsanız,  vakit kaybetmeden bir alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekir.

Mısır Alerjisi Teşhisi

Alerji uzmanınız, sizi muayene edecek ve sağlığınız, ailenizin sağlığı ve sahip olabileceğiniz herhangi bir alerjiniz hakkında sorular soracaktır. Alerji uzmanınız, gıda alerjileri için cilt delme testi veya çizilme testi adı verilen ortak bir test yapabilir. Kolunuza veya sırtınıza içinde küçük bir parça mısır bulunan bir damla çözelti koyularak deri testi yapılır. Daha sonra, solüsyonun küçük bir miktarının cildinizin altına girmesine izin vermek için cildinizde küçük bir çizik ya da delik açılır. Deri testi acı verici bir test değildir. Çizilen yerde bir şişlik ortaya çıkarsa, bu genellikle alerjiniz olduğu anlamına gelir. Test etmenin başka bir yolu da eliminasyon diyeti olarak bilinir. Birkaç hafta mısır ve mısır ürünlerinden uzak durun ve belirtilerinizin geçip geçmediğine bakılır. 

Önleme ve Tedavi

Mısır alerjiniz varsa, mısırdan mümkün olduğunca uzak durmanız gerekmektedir. Mısırın kullanım alanı oldukça geniştir ve pek çok gıdada bulunur. Aynı zamanda sizi şaşırtabilecek yiyeceklerde de mısır bulunur. Örneğin, şarküteri etinde, tahıl gevreklerinde, reçellerde, atıştırmalıklarda, ekmeklerde, salata soslarında, konserve meyvelerde ve meyve sularında da bulunabilir. Yoğurt, peynir ve soda da mısır formlarına sahip olabilir. Bu yüzden yiyecek etiketlerini dikkatlice kontrol etmeniz gerekir. Garip görünebilir, ancak mısır, diş macunu, şampuan, vitaminler, makyaj, boya kalemi, evcil hayvan yemi, giysi, boya ve bulaşık makinesi sabunu gibi yiyecek olmayan bazı şeylerin içinde de bulunur. Her zaman mısırdan kaçınmak zor olabileceğinden, alerji uzmanınız size hafif semptomlar için bir antihistamin verebilir. Ayrıca, kötü bir reaksiyonunuz olması ihtimaline karşı adrenalin oto enjektörü adı verilen bir ilacı her zaman yanınızda bulundurmanızı önerebilir. 

Mısır alerjisi ile yaşamak için bazı ipuçları:

Sunulan yemeğin içinde ne olduğunu bilmediğiniz durumlarda dikkatli olun. İçeriğinden emin olmadığınız yiyeceği yemeyin. 

Yiyecek alerjiniz olduğunu belirten bir tıbbi uyarı bileziği takın. 

Çocuğunuzun mısır alerjisi varsa, okulunun veya kreşinin bunu bildiğinden emin olun.

Mısırdan kaçınmanın iyi bir yolu, taze (işlenmemiş veya paketlenmemiş) yiyecekler tüketmektir. 

Mısır veya bitkisel yağ yerine kanola yağı kullanın. Mısır şurubu yerine bal, agav veya şeker kamışı şurubu kullanabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir