armut alerjisi

Armut, başlangıçta Batı Asya ve Doğu Avrupa’da yetişen orta büyüklükteki bir ağaç tarafından üretilen, ancak şimdi kıyı ve hafif ılıman bölgelerde, Batı Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya ve Asya’nın tamamında bulunan bir meyvedir. Birkaç bin çeşit armut türü vardır ve armut tüketimi dünya genelinde yaygındır. Armut, elma, şeftali ve kayısı ile aynı ailenin bir üyesidir ve yetiştirme, çoğaltma ve tozlaşma açısından elmaya çok benzer. Armut, duyarlı kişilerde armut alerjisi belirtilerine neden olabilen bir besindir. Armutta bulunan bir dizi alerjen, bir lipit transfer proteini, bir profilin ve bir izoflavon redüktaz dahil olmak üzere karakterize edilmiştir.

Armut Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon 

Alerjik reaksiyonlarda çapraz reaktivite, bir maddedeki (tipik olarak polen) proteinler, başka bir maddede (tipik olarak bir gıda) bulunan proteinlere benzer olduğunda meydana gelir. Örneğin, huş ağacı polenine alerjiniz varsa, elma yemenin de sizin için bir reaksiyona neden olduğunu görebilirsiniz. Bazı ağaç yemişleri de çapraz reaksiyon gösterir. Elma, armut, şeftali ve badem içeren Rosacea ailesine ait yiyecekler en çok huş ağacı alerjisi olan hastalarda belirtilere neden olur. Huş ağacı poleninin önemli bir aeroalerjen olduğu bölgelerde, bahar poleni alerjisi ile armut ve elmaya karşı alerji arasında bir ilişki vardır.

Armut Alerjisi Belirtileri

Çok az miktarda armuda maruz kalmak bile alerjik reaksiyon oluşmasına neden olabilir. Reaksiyonların şiddeti kişiden kişiye değişebilir.

Armut alerjisinin tipik belirtileri şunları içerir:

 • Yüzünüzün, dilinizin, dudaklarınızın veya boğazınızın şişmesi
 • Kurdeşen ve egzama dahil kaşıntılı cilt
 • Ağzınızda kaşıntı veya karıncalanma
 • Hırıltılı solunum, sinüs tıkanıklığı veya nefes darlığı
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • İshal

Armut alerjisi şiddetli ve ciddi olduğu durumlarda anafilaksi adı verilen şok durumu oluşabilir. Anafilaksi potansiyel olarak yaşamı tehdit eden ciddi bir reaksiyondur. Anafilaksinin belirtileri ise şunları içerir:

 • Hava yollarının daralması,
 • Boğazın veya dilin nefes almanın zor olduğu noktaya kadar şişmesi,
 • Zayıf ve hızlı nabız,
 • Kişinin şoka girmesine neden olabilecek kan basıncında şiddetli düşüş,
 • Baş dönmesi veya baş dönmesi,
 • Bilinç kaybı.

Armut Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi

Armut alerjisinin teşhisinde alerji uzmanınız standart alerji testlerinden olan deri ve kan testini kullanabilir. Deri testinde az miktarda armut alerjeni derinizin altına yerleştirilir ve bu alerjene vereceğiniz tepki gözlemlenir. Alerjenin yerleştirildiği bölgede kızarıklık, kabarma, kaşıntı gibi durumların olması, alerjiniz olduğu anlamına gelebilir. Bazı kişilere deri delme testi yapılması uygun değildir. Bu kişilerde de kan testi kullanılabilir. Kan testinde, antikor miktarına bakılır. Antikor miktarının yüksek olması alerjiniz olduğu anlamına gelebilir. Alerji uzmanınız, alerjinizle ilgili daha detaylı bilgiler elde etmek istiyorsa moleküler alerji testi yöntemini kullanabilir. Moleküler alerji testi; alerjinin bileşeni, şiddeti, moleküler dağılımı, ciddiyeti ve vücudun alerjik yapısı ile ilgili bilgi veren kapsamlı bir testtir. Armut alerjisinin en etkili tedavisi, armuttan ve armut içeren tüm besinlerden uzak durmanızı içerir. Alerjenden uzak durmak, alerjik reaksiyon riskini en aza indirecek faktördür. Armut alerjiniz şiddetliyse eğer alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, alerjik şok gibi ciddi durumların hızlı tedavi edilmesini sağlayan bir ilaçtır. Sürekli yanınızda bulundurmanız gereken bu enjektör ile ilgili alerji uzmanınız size detaylı bilgileri verecektir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir