mercimek alerjisi

Baklagiller, yemek için kullanılan bir bitki ailesidir. Yer fıstığı, soya, acı bakla, yeşil fasulye, yeşil bezelye ve çemen içerir. Bakliyat olarak bilinen kurutulmuş tohumlar da baklagil ailesinin bir parçasıdır. Bunlar nohut, mercimek, barbunya ve diğer kuru fasulyeleri içerir. Bazı kişilerde mercimeğe karşı alerjik bir reaksiyon gelişir. Yiyecek alerjisi, bir kişinin bağışıklık sistemi bir yiyeceğe uygunsuz bir şekilde tepki verdiğinde ortaya çıkar. Daha sonra o yiyeceğe karşı antikorlar üretilir ve daha sonraki karşılaşmalarda bu antikorlar gıdanın proteinlerine bağlanır ve vücuttaki histamin gibi belirli maddelerin salınmasını tetikler. Bu, alerjik bir reaksiyona neden olur. Mercimek alerjisi de durum aynıdır. Mercimekte bulunan bazı proteinler bağışıklık sistemini harekete geçirir ve bağışıklık sistemi zararlı gördüğü madde ile bir savaşa girişir. 

Mercimek Alerjisi Belirtileri

Mercimek alerjisi belirtileri, besin alerjisi belirtileri ile tipik olarak aynıdır. Bu belirtiler genel olarak mercimek tükettikten kısa süre sonra ortaya çıkar. Belirtiler bazı kişilerde şiddetli olabilirken bazı kişilerde ise hafif olabilir.

Mercimek alerjisinin tipik belirtileri şunları içerir:

  • Astım belirtileri,
  • Alerjik nezle belirtileri,
  • Solunum sorunları,
  • Ağız, dudak, dil ve boğazda kaşıntı hissi (oral alerji sendromu),
  • Kurdeşen, deri döküntüsü,
  • Dil, yüz ve boğazda şişme,
  • Deri reaksiyonları; kaşıntı, şişliki kızarıklık,
  • Anafilaksi.

Anafilaksi (alerjik şok) çok ciddi ve şiddetli bir reaksiyondur. Anafilaksi durumunda kan basıncında düşüş, baş dönmesi, baygınlık ve zayıf nabız gibi belirtiler olabilir. Acil tıbbi müdahale gerektiren anafilaksi müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Mercimek Alerjisi Teşhisi

Mercimeğe alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız mümkün olan en kısa sürede alerji uzmanınızla görüşmeniz gerekir. Alerji uzmanları, alerji konusunda üst ihtisas yapan, alerji teşhisini en net şekilde ortaya koyabilecek doktorlardır. Alerji uzmanınız, belirtileriniz, sizin ve ailenizin tıbbi geçmişi konusunda detaylı sorular soracaktır. Muayeneden sonra uzmanınız bazı alerji testleri yapabilir. Besin alerjilerinin teşhisinde genel olarak deri ve kan testleri kullanılır. Deri testinde, az miktarda mercimek alerjeni derinizin altın küçük bir çizik atılarak yerleştirilir. Alerjenin yerleştirildiği bölgede kızarıklık, kabarma gibi bulguların olması, alerjiniz olduğu anlamına gelir. Kabartı ne kadar büyükse alerji varlığı da o kadar kesinleşir. Kan testinde, kanınızda bulunan antikor miktarı ölçülür. Kan testi genel olarak deri testinin yapılmasının uygun olmadığı durumlarda yapılır. Alerji uzmanınız, alerjinizle ilgili daha detaylı sonuç almak isterse, moleküler alerji testi yapmanızı isteyebilir. Moleküler alerji testi, alerjinin, bileşeni, yayılımı, ciddiyeti ve şiddeti hakkında detaylı bilgiler veren kapsamlı bir alerji testidir. 

Mercimek Alerjisi Tedavisi

Mercimek alerjisinde en etkili yöntem, mercimek ve mercimek içeren tüm yiyeceklerden uzak durmaktır. Paketli bir ürün satın alırken içeriğini mutlaka okuyun. Dışarıda yemek yediğiniz zamanlarda, gerekirse yemeği yapan kişiye, yemeğin içinde ne olduğunu sorun. Farkında olmadan mercimeğe maruz kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda belirtilerinizin hafiflemesi için alerji uzmanınız antihistaminik ilaç verebilir. Antrihistamin ilaçları, alerjik reaksiyonun oluşmasına engel olmaz, sadece belirtilerden kaynaklanan rahatsızlık hissinin azalmasına yardımcı olur. Alerjiniz şiddetliyse, alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü sürekli yanınızda bulundurmanız gereken hızlı ve etkili bir tedavi ilacıdır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir