acı bakla alerjisi

Acı bakla, popülasyonun küçük bir yüzdesinde alerjik reaksiyonu tetikleyebilen, yer fıstığı ve soya fasulyesi gibi protein içeren yiyeceklerdir. Yer fıstığına alerjisi olan bazı insanlar acı baklaya da tepki verebilir. Acı bakla, fıstık ve soya fasulyesi ile ilgili bir baklagildir. Binlerce yıldır inci acı bakla (Lupinus mutabilis) bir Güney Amerika temel gıda maddesi ve beyaz acı bakla (Lupinus albus) Akdeniz bölgesinde popüler bir atıştırmalık yiyecek olmuştur. Yeni Avustralya tatlı acı bakla (Lupinus angustifolius), gıda üretiminde çok yönlü, besleyici bir bileşen olarak dünya çapında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Acı bakla, protein ve diyet lifi bakımından benzersiz bir şekilde yüksektir ve yağ oranı düşüktür. Acı bakla yemek çoğu insan için güvenlidir, ancak nüfusun küçük bir yüzdesi için diğer yüksek proteinli yiyecekler (örneğin yer fıstığı, soya fasulyesi) gibi alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilir. 

Potansiyel Çapraz Reaksiyonlar

Çalışmalar, yer fıstığı ve acı bakla alerjisi arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir; bu, yer fıstığına alerjisi olan kişilerin acı bakla dahil baklagillere de birlikte tepki verebileceği anlamına gelir. Acı bakla, unlu mamuller (ekmek, hamur işleri, turtalar gibi), makarna veya erişte, soslar, içecekler ve et bazlı ürünler (hamburger ve sosis gibi) dahil olmak üzere çok çeşitli gıda ürünlerinde bulunabilir. Gluten, soya veya genetiği değiştirilmiş bileşenler içermeyen yiyecekler acı bakla içerebilir.

Acı Bakla Alerjisi Belirtileri

Acı baklaya karşı alerjik reaksiyonlar, diğer gıda alerjenlerinde görülen benzer belirtilere neden olur ve kurdeşen, ağız kaşıntısı, yüzde, dil veya boğazda şişme, karın ağrısı, bulantı, kusma, burun akıntısı veya sulanması, nefes almada güçlük, öksürük, hırıltı ve düşük kan basıncı gibi kardiyovasküler belirtileri içerebilir. Acı bakla içeren ticari ürünlerin yutulması sonucu anafilaksi bildirilmiştir ve acı bakla yutulması veya solunmasının da astım belirtilerini tetiklediği belirtilmiştir.  Astım varlığı, özellikle iyi kontrol edilmemişse, diğer yaygın gıda alerjenlerinde olduğu gibi, ciddi alerjik reaksiyonlar için bilinen bir risk faktörüdür. Bu nedenle önceden astımı olan hastalar iyi bir astım kontrolü ve ilaç uyumu sağlamalıdır. Acı bakla alerjisi olan hastalar için, bahçedeki acı bakla çiçekleriyle temas, ciltte de reaksiyonuna neden olabilir.

Acı Bakla Alerjisi Teşhisi

Herhangi bir gıda alerjisinde olduğu gibi, acı bakla alerjisinin değerlendirilmesi ve teşhisi, bir alerji uzmanı tarafından gerçekleştirilen deri prick testi ile belirlenebilir. Bunun yanı sıra acı bakla alerjisinin teşhisi için bir serum IgE testi de yapılabilir. Deri prick testinden ve kan testinden elde edilen sonuçlar, yutulduğunda acı bakla reaksiyonunun ne kadar şiddetli olacağını tahmin etmemektedir. Bazı durumlarda, hastanın acı bakla yiyip tolere edip edemeyeceğini belirlemek için alerji uzmanının ofisinde yavaş yavaş artan miktarlarda acı bakla içeren gıdanın denetimli bir şekilde beslenmesi olan oral bir gıda testi yapılabilir. Acı bakla alerjisi olduğu tespit edilirse, diyette acı bakla kesinlikle önlenmelidir.

Acı Bakla Alerjisi Yönetimi

Acı bakladan kaçınmak, acı bakla alerjisini yönetmenin en etkili yoludur. Acı bakla alerjisi olan kişiler, yemekten önce tüm gıda etiketlerini okumalı ve çapraz bulaşmayı önlemek için güvenli uygulamalardan haberdar olmalıdır. Hastalara bir alerjik reaksiyonun belirti ve belirtilerini tanımlamaları ve bir reaksiyonu nasıl tedavi edecekleri öğretilmelidir. Mevcut semptomlara bağlı olarak bir reaksiyonun nasıl tedavi edileceğini ve reaksiyon durumunda hastaların her zaman yanlarında hangi ilaçları taşımaları gerektiğini listeleyen bir acil eylem planı sağlanmalıdır. Anafilaksi yaşamı tehdit eden bir reaksiyondur ve derhal kendi kendine enjekte edilebilen adrenalin oto enjektörü ile tedavi edilmelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir