Ayva Alerjisi

Ayva, Rosaceae familyasına ait küçük, yaprak döken bir ağaçtır. Bu ailedeki diğer bitkiler arasında badem, elma, erik, şeftali ve armut bulunur. Kafkasya bölgesinde sıcak ılıman güneybatı Asya’ya özgüdür. İspanya’da, Endülüs ve Valensiya’nın bazı bölgelerinde ayva nadiren hasat edilir. Ayva, orta miktarda C vitamini ve bakır, ayrıca az miktarda B vitamini, demir, potasyum ve magnezyum sağlar.

Ayvanın Sağlığa Faydaları

  • Antioksidan

Antioksidanlar metabolik stresi azaltır, iltihaplanmayı azaltır ve hücreleri kararsız moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korur. Bazı araştırmalar, kuersetin ve kaempferol gibi flavonoller de dahil olmak üzere ayvalardaki bazı antioksidanların iltihaplanmayı azalttığını ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağladığını öne sürmektedir.

  • Mide Sağlığına Etkili

Yapılan çalışmalar, ayva özünün bağırsak dokusunu ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları ile ilgili hasara karşı koruyabileceğini düşündürmektedir. Başka çalışmalarda, ayvanın alkol alımının neden olduğu mide ülserlerini bile önleyebileceğini bulunmuştur. Aslında, bu meyvede bulunan ve genellikle mide ülserlerinden sorumlu olan H. Pylori bakterisinin oluşumunu önleyen benzersiz bileşikler vardır. Genellikle stres ve dengesiz beslenmeden kaynaklanırlar ve medikal olarak tedavi edilebilirken ayva, daha doğal bir çözüm sunabilir. Ek araştırmalar yapılırken, düzenli olarak ayva suyu içmenin mide sağlığı için ve ülser oluşumunu önlemede büyük faydası olabilir.

  • Antienflamatuar

Ayva, C vitamini açısından inanılmaz derecede zengindir ve önerilen günlük ihtiyacın %25’ini karşılayabilir. Bu değerler, özellikle C Vitamini açısından daha da zengin olan olgun meyveler için geçerlidir. Bu vitamin, bağışıklık seviyesini artırdığı ve bazı enflamatuar durumları tedavi etmede yardımcı olabileceği için diyetlere dahil edilmesi çok önemlidir. Bu meyvenin antibakteriyel özellikleri, zararlı bakterilerin büyümesini ve yayılmasını önlemek için de gereklidir ve E.Coli ve S. aureus tedavisinde etkili olduğu görülmüştür.

  • Antikanser

Ayvanın birçok antioksidan özelliği nedeniyle, meyveler kanser riskini azaltmak için potansiyel olarak yararlı olduğu düşünülmektedir. Aslında ayva, serbest radikallerle savaşmanıza ve hücreleri bunların neden olabileceği hasarlardan korumanıza yardımcı olabilir. Ayvanın özünün ve suyunun kateşin ve epikateşin gibi yaygın olarak tanenler olarak adlandırılan büzücü özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu bileşikler orada en iyi bilinenler arasında olmasa da, mukoza zarlarınızı kanserlerden koruma gibi önemli bir görevi üstlenirler.

Ayva Alerjisi

Ayva, dünya çapında yaygın olarak yenen bir meyve değildir, ancak bazı araştırmalar, onun Lipid Transfer Proteini (LTP) içerdiğini öne sürmektedir. LTP’ler, görünüşte alakasız gıda gruplarından oluşan büyük gruplar üzerinde ciddi alerjiye neden olabilen panalerjenlerdir. Rosaceae familyasındaki diğer bitkiler arasında badem, elma, kayısı, böğürtlen, kiraz, şeftali, armut, erik, ahududu ve çilek bulunur.

Ayva Alerjisi Belirtileri

Ayva alerjisinde görülen belirtilerin bazıları şunlardır:

  • Vücudun herhangi bir yerinde kırmızı kabarık bir döküntü (kurdeşen veya ürtiker olarak bilinir)
  • Ağızda karıncalanma veya kaşıntı hissi
  • Dudakların, yüzün veya gözlerin şişmesi
  • Mide ağrısı
  • Kusma
  • Anafilaksi (nadir fakat yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyon)

Ayva Alerjisi Tedavisi

Ayva alerjisinde ayva tüketimi ve ayva içeren besinlerin tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. LTP içeriğinden dolayı diğer LTP içeren diğer besinlerden de uzak durmak gerekebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir