bezelye-alerjisi

Yeşil bezelye taze, filizlenmiş, konserve veya dondurulmuş olarak mevcuttur. Bezelye genellikle kaynatılır, tatlandırılır ve garnitür olarak tek başına da yenilebilir. Bununla birlikte, tatlı tadı ve sert ancak yumuşak dokusu nedeniyle diğer yemeklere de eklenebilirler. Bezelye ayrıca makarnalar ve unlu mamuller için bezelye unu haline getirilebilir. Bezelyenin lifli yapısı ve protein bakımından zengin olması bezelyenin tüm dünyada kullanılmasının nedenlerinden biridir. Ancak bazı kişilerde bezelyeye karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Bezelye alerjisi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilen, bazı durumlarda şiddetli olabilen bir alerjidir. Bezelye ve yer fıstığı aynı ailenin üyeleridir ve çoğu kişi iki alerjiye de sahiptir. 

Bezelye Alerjisi Kimi Etkiler?

Bezelye bir baklagil olduğu için, bezelye ile yer fıstığı ve mercimek gibi diğer baklagiller arasında klinik olarak ilgili bazı çapraz alerjenite veya duyarlılık vardır. Belirtiler arasında atopik dermatit, astım, burun akıntısı, mide bulantısı ve ishal yer alır. Baklagil alerjisi olan bazı kişiler tüm baklagillere duyarlıdır, diğerleri baklagillerin çoğunu tolere edebilir ve yalnızca bir veya iki türe belirti gösterebilir. 

Bezelye Alerjisinin Belirtileri

Bezelye alerjileri, hafif tahrişten ciddi, potansiyel olarak ölümcül reaksiyonlara kadar değişebilir. Alerjilere, vücudunuzun zararsız bir şeyi zararlı bir tehdit olarak yanlış yorumlaması neden olur. Sizi korumak için bağışıklık sisteminiz, alerjene maruz kaldığınızda alerjik reaksiyonları tetikleyen antikorlar üretir. Yiyeceklere alerjik reaksiyonlar genellikle tüketildikten sonra dakikalar veya birkaç saat içinde başlar.

Bezelye alerjisinin belirtileri tipik şunları içerir:

  • Kaşıntı,
  • Kurdeşen,
  • Dudaklarda, dilde veya boğazda karıncalanma / şişlik,
  • Göğüste sıkışma,
  • Nefes darlığı / hırıltılı solunum,
  • Karın ağrısı,
  • Mide bulantısı,
  • İshal,
  • Baş dönmesi,
  • Bayılma.

Ciddi durumlarda, bezelyeye alerjisi olan kişiler anafilaksi yaşayabilir (anafilaksi yani alerjik şok, ani tansiyon düşüşlerine ve solunum yollarının tıkanmasına neden olabilen, acil müdahale edilmesi gereken şiddetli bir reaksiyondur. Tıbbi müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir.)

Bezelye Alerjisinin Teşhisi

Bezelyeye karşı alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Bezelye alerjisi ciddi boyutlara ulaşabilir, bu sebeple şüphelenmeniz vakit kaybetmeden alerji uzmanına başvurmanız gerekir. Alerji uzmanınız, tıbbi geçmişinizi, ailenizin tıbbi geçmişini aldıktan sonra belirtilerinizle ilgili sorular soracaktır. Akabinde deri ya da kan testi yöntemi kullanabilir. Deri testinde az miktarda bezelye alerjeni derinizin altına yerleştirilir ve vücudunuzun bu alerjene verdiği tepki gözlemlenir. Test bölgesinde kızarıklık, kaşıntı veya kabarıklık olması alerjiniz olduğu anlamına gelir. Bazı durumlarda deri testinin yapılmaması gerekir. Bu gibi durumlarda alerji uzmanınız kanınızdaki antikor miktarına bakacağı bir kan testi yapabilir. Kan testinde antikor miktarının fazla olması alerjiniz olduğu anlamına gelebilir. 

Bezelye Alerjisinin Tedavisi

Bezelye alerjiniz varsa, bezelyeden ve bezelye içeren tüm besinlerden uzak durmanız gerekir. Alerjeni dışlamak, alerjiyi yönetmenin en etkili yoludur. Özellikle işlenmiş ve paketli gıdalar tüketirken içeriğine hakim olmanız gerekir. Farkında olmadan bezelyeye maruz kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda belirtilerinizden kaynaklanan rahatsızlık hissinin giderilmesi için alerji uzmanınız antihistaminik ilaç yazabilir. Bu ilaçlar alerjik reaksiyon oluşmasına engel olmaz, sadece belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur. Alerjiniz şiddetliyse, alerji uzmanınız sürekli yanınızda bulundurmanız gereken ve anafilaksi gibi ciddi durumların tedavisinde kullanabileceğiniz bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir