Yer Elması Alerjisi

Yer elması, Asteraceae familyasından bir sebzedir. Yumrulu rizomları çiğ veya pişmiş olarak yenebilir ve 20. yüzyılın sonlarında Avrupa’da yeniden ilgi görmüştür. Kuzey Amerika ovalarında doğal olarak ve dünyanın birçok farklı yerinde yetiştirilmektedir.

  • Bağırsak Sağlığını Destekleyici

Yer elmasında inülin lifi bağırsak sağlığı için faydalıdır çünkü bağırsak fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olurken aynı zamanda bir prebiyotik görevi görür. İnülin, bifidobakteri gibi yararlı bakterilerin büyümesini uyarır. Bu artan iyi bakteri, bağırsaktaki kötü bakteri sayısını azaltmaya ve bağırsak mikrobiyomunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sağlıklı bir miktarda iyi bakterinin korunması, azalmış inflamasyon ve gelişmiş metabolizma ve bağışıklık ile bağlantılıdır.

  • Kan Şekerini Kontrol Etmede Destekleyici

İnülin, glikoz metabolizması için de faydalı olabilir. Bunun nedeni, inülinin diğer karbonhidratlar gibi metabolize edilmeyen ve basit şekerlere parçalanmayan kısa zincirli bir karbonhidrat olmasıdır, yani kan şekerini yükseltmez. Bazı araştırmalar, inülinin tip 2 diyabetlilerde açlık kan şekerini düşürmeye ve açlık insülini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  • Kolesterol Düşürücü

Yer elmasındaki çözünür lif, yüksek kolesterol ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olabilir. Çözünür lif bakımından yüksek besinlerin alımının artmasının, kardiyovasküler sağlığın sağlanmasında olumlu etkileri bulunmaktadır.

  • Antikanser

Yapılan çalışmalarda yer elması yapraklarının seskiterpen laktonlar ve bilinen iki flavon içerdiği bulunmuştur. Birlikte, bu bileşikler kanser hücrelerine karşı koruyucu aktiviteler sergilemişlerdir. Böylece, kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olurlar.

Yer Elması Alerjisi Belirtileri

Yer elması alerjisinde görülen belirtilerin bazıları şunlardır:

  • Kızarıklık
  • Kramp
  • Kaşıntı 
  • Karın ağrısı

Huş ağacı polenine alerjisi olan kişilerde yer elması alerjisi de olabilir. Bu kişiler polen gıda alerjisi sendromu yaşayabilir.

Yer Elması Alerjisi Tedavisi

Yer elması alerjisinde yer elması ve yer elması içeren besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir