Son eklenen güncel besin alerjisi makaleleri içermektedir.

Karabuğday, buğday veya yulaf gibi tahıl tanelerine benzer şekilde kullanılan bir besin ürünüdür. Karabuğday gerçek bir tahıl olmasa da bazen “tahıl” olarak adlandırılır. Bitki, olumsuz ortamlara çok güçlü bir adaptasyon kabiliyetine ve çok kısa bir büyüme süresine sahiptir. İki tür karabuğday vardır. Bunlar;  karabuğday ( Fagopyrum esculentum ) ve Tartar karabuğdayıdır( Fagopyrum tartaricum ).

Karabuğday, yüksek düzeyde çoklu doymamış esansiyel yağ asitleri , yüksek düzeyde mineral ve vitaminler, diyet lifi, dirençli nişasta , antioksidan bileşikler ve yüksek besin değeri olan protein içerir. Karabuğdayın içeriği, buğday ve mısırın düşük olduğu lizin aminoasiti bakımından yüksektir. 

Karabuğday glutensiz bir besindir. Hem buğday alerjilerinde hem de glutensiz diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir.

 Karabuğday ayıklanır ve kalan tohumlar un haline getirilir. Unu genellikle ekmek, krep veya diğer tahıllı ürünlerin yapımında tek başına veya diğer tahıl taneleri ile karıştırılarak kullanılır. Japonya’da karabuğday ve buğday unu, popüler “soba” eriştelerini yapmak için tercih edilir. Karabuğdayın memleketi olan Rusya’da ise, “kasha” yapmak için bütün ve kabuğu çıkarılmış taneler kavrularak çeşitli gıda ürünlerinde kullanılır. 

Karabuğdayın besin değeri diğer birçok tahıldan oldukça yüksektir. 100 gram çiğ karabuğdayın içeriği şöyledir;

 • Kalori: 343
 • Su: %10
 • Protein: 13.3 gram
 • Karbonhidrat: 71,5 gram
 • Şeker: 0 gram
 • Lif: 10 gram
 • Yağ: 3.4 gram

Karabuğday, vücudunuzun sindiremeyeceği yeterli miktarda lif içerir. Bu besin kolon sağlığı için iyidir. Ağırlık olarak, lif, haşlanmış kabuğu çıkarılmış tanelerin %2.7’sini oluşturur ve esas olarak selüloz ve ligninden oluşur.

Karabuğdayda en bol bulunan mineraller; Manganez,Bakır,Magnezyum ve Fosfordur.

Karabuğday ürünlerinin çoğu yemek için olsa da, çeşitli başka kullanım alanları da vardır. Geçmişte karabuğday genellikle hayvanlara verilirdi ancak ara sıra hala çiftlik hayvanları beslemek için de kullanılır. Karabuğday, yulafın yem değerine sahiptir, diğer tahıllarla karıştırılmalıdır.

Arıcılar, karabuğdayın uzun çiçeklenme dönemi nedeniyle, yiyecek arayan bal arıları için karabuğdayı tercih ederler. Ortaya çıkan bal, daha yaygın olan yonca balından belirgin şekilde farklı bir tada sahip ve koyu renklidir. 

Binlerce bahçıvan ve sebze yetiştiricisi, karabuğdayı mevsimlik örtü bitkisi olarak kullanır. Karabuğday bitkisinin gövdesi özellikle Japonya ve ABD’de yastık yapmak için de kullanılır. 

SAĞLIĞA YARARLARI

 1. Kalp sağlığını artırmak

Karabuğday iyi bir lif kaynağıdır.Diyet lifi kan kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur ve bu da kalp hastalığı, diyabet , felç ve obezite riskini azaltır.

 1. Sindirimi destekler

Lif, yiyecekleri verimli bir şekilde sindirmede bağırsakları destekler ve yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca hareket etmesine yardımcı olur. İyi bir lif ve niasin kaynağı olması karabuğdayı sindirim sağlığı için iyi bir seçim yapar.

 1. Kilo yönetimi

Karabuğday kilo kontrolü için de iyi bir seçenektir. Sağlıklı bir diyete karabuğdayı dahil etmek, daha fazla tokluğa yol açabilir ve kilo yönetimine yardımcı olabilir. 

 1. Diyabeti yönetmek

Karabuğday, kompleks bir karbonhidrat kaynağıdır. Bu karbonhidrat formu, insanların kan şekeri düzeylerini yönetmelerine yardımcı olur.Vücudun kompleks karbonhidratları parçalaması basit karbonhidratlardan daha uzun sürer. Bu, sindirimi yavaşlatır ve kan şekeri seviyelerinin daha uzun süre sabit kalmasına yardımcı olur. 

KARABUĞDAY ALERJİSİ

Karabuğdayın tüketilmesi genellikle güvenlidir ve çoğu insanda alerjiye sebep olmaz. Ancak nadir de olsa karabuğday alerjisine rastlanır. Karabuğday alerjisi olan kişilerde karabuğdayın reaksiyona neden olması mümkündür. Karabuğday tüketirken ağızda kaşınma, dilde şişlik  veya kurdeşen gibi belirtiler yaşarsanız mutlaka alerji doktoruna muayene olmanız önerilir.

Kefir, keçi, inek, koyun, hindistancevizi, pirinç, soya gibi her türlü sütten yapılabilen fermente bir süt içeceğidir. Geleneksel olarak, sütün bakteri ve maya karışımı olan kefir taneleri ile kültürlenmesiyle elde edilir. Yapılışı ve tadı yoğurda çok benzerdir ama yoğurt kadar yoğun değildir. Kefir, keskin ve hafif asidik bir tada sahiptir. Kefirin sade ve aromalı çeşitleri de mevcuttur. Sütteki yağ içeriği ne kadar yüksek olursa kefir de o kadar yoğun ve kremsi olur.

Kefir binlerce yıl önce Rusya’da Kafkas Dağları’nda ortaya çıkmıştır ve Doğu Avrupa ülkelerinde uzun bir geçmişi vardır. Kefir adı, tüketenlerde oluşan genel sağlık ve esenlik duygusundan dolayı ‘esenlik’ veya ‘iyi yaşamak’ anlamına gelen Slav Keif’ten gelmektedir.

Kefirin içeriği son yıllarda beslenme dünyasında popüler olan probiyotiklerden zengindir. Probiyotikler, bağırsaktaki yararlı bakterilerdir.  Laktoz intoleransınız varsa kefirin laktoz sorunları olan kişilerin laktozu tolere etme ve sindirme şeklini iyileştirdiğine dair çalışmalar vardır. Aslında, fermente olduğu için kefirin kendisi yaklaşık % 99 laktoz içermez. (İyi bakteriler, süt şekeri olan laktozu tüketir.)

Kefir iyi bir Mg, Ca ve P kaynağıdır. Ayrıca süt kefirinde Zn, Cu, Mn, Fe, Co ve Mo gibi mineraller bulunur.

Şeker ilavesiz 1 su bardağı az yağlı inek sütünden elde edilen kefirinin besin değeri;

 • 110 kalori
 • 11 gram protein,
 • 2 gr yağ,
 • 12 g karbonhidrat,
 • 12 gr şeker,
 • 390 miligram kalsiyum,
 • 90 mikrogram A vitamini içerir.

Kefir tüketiminin vücuda olan etkileri hala araştırılmaktadır, ancak potansiyel faydalarından bazıları şunlardır:

1. Kan şekeri kontrolü sağlar

Düzenli kefir tüketmek, geleneksel olarak fermente süt tüketen kişilere göre açlık kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşürür.

2. Kötü kolesterolü düşürür

Kefir tüketen bireylerin az yağlı süt içen bireylere kıyasla toplam ve “kötü kolesterol” seviyelerinde önemli düşüşler olur.  Kefirdeki probiyotikler, vücutta yiyeceklerden kolesterolü emme konusunda rol oynayabilir. Ayrıca vücudun kolesterolü üretmesini, işlemesini ve kullanmasını da etkileyebilir.

3. Besleyici içeriğe sahiptir

Kefirdeki besin içeriği, üretim için kullanılan sütün türüne bağlıdır. Genel olarak kefir, iyi bir protein, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. Bazı markalar ise kefiri hem  D vitamini hem de diğer vitamin ve mineraller ile güçlendirmiştir.

4. Laktoz toleransının iyileşmesini destekler

Düzenli kefir tüketimi zamanla laktoz sindirimini iyileştirebilir. Laktoz intoleransında aromalı kefir tüketimi, sade kefire kıyasla olumsuz belirtilere neden olabilir.

5. Mide sağlığına olumlu etkisi olur

Mide hem iyi hem de kötü bakteri içerir. Aralarındaki dengeyi korumak, mideyi sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır. Hastalıklar, enfeksiyonlar ve antibiyotik gibi bazı ilaçlar bu dengeyi bozabilir.

Probiyotikler, sindirim sisteminde doğal olarak bulunan iyi bakterilere benzerdir ve sağlıklı bir dengenin korunmasına yardımcı olurlar. Kefir gibi probiyotik besinler ise, enfeksiyon veya antibiyotiklerin neden olduğu ishalin tedavisine yardımcı olur.

Evde Kefir Nasıl Yapılır: İzlenecek 4 Basit Adım

 1. 1 çay kaşığı kefir taneleri ile 1 su bardağı sütü bir cam bardakta veya cam kavanozda karıştırın.  Kullandığınız süt tercihi size kalmış ancak tam yağlı süt genellikle en başarılı olanıdır, diğer süt türleri de kefir üretiminde kullanılabilir.
 2. Camı bir kağıt havlu, tülbent veya bir peçete ile örtün.
 3. Bardağı 24 saat mutfak tezgahında bırakın. Kefir taneleri sütü fermente eder, bu nedenle sütün bozulacağı konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
 4. 24 saat sonra kefir, ayrana benzer bir kıvama gelir. Kefir tanelerini sıvıdan ayırmak için bardağın içeriğini metal olmayan bir süzgeçten geçirin.

İşte kefiriniz hazır.

Tek başına bir içecek olarak veya ekşi krema yerine smoothie’lere, tariflere ekleyebilirsiniz.

Her kefir yaptığınızda mayanın yaklaşık %5 ile 7 oranında büyüyecektir. Bir sonraki kullanıma kadar kefir mayanızı buzdolabında veya derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Yumurta, sayısız tarifte bulunan, kullanım alanı geniş bir besin kaynağıdır. Unlu mamullerde sıklıkla kullanılan yumurta, yiyeceğin yapısına, rengine, aromasına ve kıvamına katkıda bulunur.

Yumurta besin değeri yüksek olan, protein kaynağı bir besindir. Yaygın kullanım alanına sahip yumurta, bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu yazımızda, yumurta yerin kullanılabilecek alternatif besinleri sizler için yazdık. Devamını Oku

Gluten;  buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteindir. Bir kişide gluten intoleransı (gluten hassasiyeti, gluten duyarlılığı) varsa, karın ağrısı, ishal veya gaz sancısı gibi sindirim sistemi belirtileri ortaya çıkabilir. Gluten intoleransı bazen Çölyak hastalığı ile karıştırılır veya gıda alerjisi olarak da düşünülür. Ortak gıdalardan kaçınmak her üç hastalık için de bir tedavi yöntemidir ancak bu hastalıklar birbirlerinden farklı mekanizmalara sahiptir. Devamını Oku

İnek sütü ve ilgili süt ürünlerine karşı gelişen süt alerjisi bebeklerin büyük bir kısmını etkiler. Çok az sayıda yetişkinin inek sütüne alerjisi vardır. İnek sütüne alerjisi olan kişilerin, keçi, koyun ve manda gibi diğer hayvanların sütüne de alerjisi olabilir. Besin alerjileri yaşamı tehdit edebilir bu sebeple ciddiye alınması gerekir.  Devamını Oku

Yumurta alerjisi, çocuklarda en sık görülen alerji nedenlerinden biridir. Hepsi olmasa da çoğu çocuk, ergenlik döneminden önce yumurta alerjisini aşar. Yumurta alerjisinin belirtileri, hafif reaksiyonlardan şiddetli bir alerjik reaksiyona (anafilaksi) kadar değişir. Yumurta alerjisinin en yaygın belirtileri, alerjik cilt reaksiyonlarıdır. Diğer belirtiler arasında burun akıntısı, kaşıntılı ve sulu gözler (saman nezlesine benzer), kramplar, mide bulantısı veya kusma yer alır. Yumurta alerjisini yönetmenin en iyi yolu, yumurta veya yumurta ürünleri içeren tüm yiyeceklerden kaçınmaktır. Devamını Oku

Buğday alerjisi, normalde enfeksiyonlarla savaşan vücudun bağışıklık sistemi buğdaydaki proteinlere aşırı tepki verir. Kişi buğdaydan yapılan herhangi bir şeyi yediğinde, vücut bu proteinlerin zararlı istilacılar olduğunu düşünür ve bunlarla mücadeleye girişir. Buğday, potansiyel olarak alerjenik etkiye sahip birkaç farklı protein içerir. Bazıları buğday albüminleri ve globülinler grubuna aitken diğerleri gluten fraksiyonunun bir parçasıdır. Buğday unu tozunun solunmasıyla da bir alerji tetiklenebilir. Bu, en yaygın mesleki solunum hastalıklarından biri olan fırıncı astımı olarak adlandırılır ve esas olarak fırın çalışanlarını etkiler. Bu alerjiye sahip kişiler, alerjik rinit veya astım belirtileri yaşarlar, ancak genellikle buğdayı yiyeceklerde tolere edebilirler. Durum, çavdar veya soya gibi diğer pişirme bileşenlerinden gelen tozla da tetiklenebilir. Buğday alerjisi çocuklarda yetişkinlere göre daha yaygındır ve birçok çocuk zamanla buğday alerjisini aşar.  Devamını Oku

Besin alerjilerinin günlük beslenme üzerinde büyük bir etkisi vardır. Özellikle çocuklarda besin alerjisi dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Yapılan son araştırmalar, besin alerjisi olan çocukların diğer çocuklara göre gelişiminin daha az olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte birden fazla yiyeceğe alerjisi olan çocukların gelişiminin, bir yiyeceğe alerjisi olan çocuklara göre daha geri olduğu da belirtilmiştir. Devamını Oku

Çikolata, bir dizi yan etkiye neden olur. Çikolata alerjisi belirtileri genellikle hafiftir, ancak bazı durumlarda anafilaksi adı verilen yaşamı tehdit eden bir reaksiyon meydana gelebilir. Bu çok ciddidir ve bazı insanlar için bu sorunları önlemenin tek yolu çikolatadan kaçınmaktır. Bununla birlikte, gerçek çikolata alerjileri oldukça nadirdir. Çikolata yedikten sonra olumsuz belirtiler yaşarsanız, çikolatadaki başka bir bileşene alerjiniz veya çikolata intoleransınız olma olasılığınız daha yüksektir. Hoşgörüsüzlük, bağışıklık sisteminizden ziyade gastrointestinal sisteminizin reaksiyonudur ve çikolatadaki protein yerine çikolatadaki bir bileşen veya kimyasala reaksiyondur. Çikolatadaki kimyasallardan bazıları soya lesitini, tiramin, feniletilamin, teobromin, kafein, aromalar ve emülgatörlerdir. İlk sekiz gıda alerjeni yumurta, süt, soya, buğday, yer fıstığı, ağaç yemişleri, balık ve kabuklu deniz ürünleridir. Bu bileşenlerden birkaçı çikolatalar, kekler, kekler, pudingler ve daha fazlasında yaygın olarak bulunur. Çikolata yediğinizde tepki verirseniz, bu başlıca alerjenlerden birine alerjiniz olması muhtemeldir.  Devamını Oku

Tarçın, Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya’ya özgü ağaçların kabuğundan elde edilir. Tarçın, yiyeceklere tat ve aroma eklemek için sıklıkla kullanılır. Tarçının yaygın olarak kullanıldığı yerler şunlardır; sakız, diş macunu, elma püresi, yulaf ezmesi, kahvaltılık tahıllar, kurabiyeler, kekler, turtalar, kekler, bisküviler ve hamur işleri gibi pişmiş ürünler, şekerler, gargara, aromalı çaylar ve kahveler.  Devamını Oku