muz alerjisi

Bu makale muz alerjisi olan kişilerin alerjilerini anlamalarına ve yönetmelerine yardımcı olmak için yazılmıştır. Muza karşı alerjik reaksiyonlar çok çeşitlidir. Ağızda ve boğazda kaşıntı, kaşıntılı döküntü (kurdeşen, ürtiker), deri veya mukozal şişlikler (anjiyoödem) ve nadir durumlarda boğazda daralma, hırıltı ve hatta çökmeyi içerebilir. Çoğu durumda, belirtiler meyveyi yedikten sonra saniyeler veya dakikalar içinde başlar.

Muz Alerjisi Belirtileri

Muz alerjisinin belirtileri, şiddeti bakımından değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde hafif belirtiler yaşanırken bazı kişilerde ise hafif belirtiler oluşabilir. Bu belirtileri şu şekilde detaylandırılabilir. 

Hafif belirtiler

Muz alerjisi yaygın olarak diğer yiyeceklere alerji ile bağlantılı olarak ortaya çıkar. Bu durumdan kaynaklan muz alerjisi oral alerji sendromu ile kendini gösterir. Oral alerji sendromunda iki tür olarak gelişebilir. İki tür şunlardır:

Polen gıda sendromu: Bu, belirli ağaç polenlerine (huş ağacı, kızılağaç veya ela polenleri) alerjisi olan bazı saman nezlesi hastalarında görülür. Bu durumlarda, polendeki proteinler yapı olarak belirli bitkisel gıdalarda bulunan proteinlere benzerdir. Çapraz reaktivite olarak bilinen bir süreç nedeniyle gıda yenildiğinde alerji belirtileri ortaya çıkar. İlgili yiyecekler, belirli taze meyveler, belirli sebzeler ve belirli yemişlerdir. Muz da bu gıdalardan biridir. 

Lateks gıda sendromu: Doğal kauçuk latekse alerjisi olan kişilerde ortaya çıkar. Bu durumlarda lateksteki proteinlerle muzdaki proteinler arasında benzerlik vardır.

Bu iki koşulun her ikisinde de şiddetli belirtiler olası değildir çünkü alerjiye neden olan proteinler dengesizdir ve yiyecek (bu durumda muz) mideye ulaştığında yok olur. Bu nedenle belirtiler; dudaklar, ağız, dil, boğaz veya yemek borusu ile sınırlıdır. Çoğu durumda, bu tür ağız alerjisi olan kişilere adrenalin oto-enjektörleri taşımalarına gerek olmadığı tavsiye edilir.

Şiddetli belirtiler

Muz alerjisinin ne polene ne de doğal kauçuk latekse duyarlı olmayan kişilerde ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu birincil muz alerjisi türü, özellikle çocuklarda nadir görülmesine rağmen, etkilenenler çok daha büyük risk altındadır. Belirtiler sadece ağzı ve cildi etkilemekle kalmayabilir, aynı zamanda solunum güçlüğü veya kan basıncında düşüş olabilir. Bu da bilinç kaybına neden olabilir. Bunlar, yaşamı tehdit eden ciddi bir alerjik reaksiyon olan anafilaksi belirtileridir. Anafilaksi riski taşıyan kişilere büyük olasılıkla bir veya daha fazla adrenalin oto-enjektör cihazı reçete edilir, bunlar her zaman hazır bulundurulmalı ve ciddi bir reaksiyondan şüphelenildiği anda kullanılmalıdır.

Muz Alerjisi Teşhisi

Muz alerjisinin herhangi bir belirtisini yaşamanız durumunda alerji uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Alerji uzmanınız çeşitli alerji testleri ile muz alerjinizin kaynağını belirleyecektir. Alerjinizin teşhisi için deri testi, kan test, ya da moleküler alerji testi kullanılabilir. Alerji uzmanınız, alerjinizin şiddetini de saptamak isterse moleküler alerji testi yöntemini kullanabilir. 

Muz Alerjisini Yönetmek

Tüm muz alerjisi vakalarında, muzdan kaçınmak en etkili yoldur. Meyve salatalarına ve meyveli içeceklere ve muzun beklenmedik bir içerik olabileceği diğer her şeye dikkat etmeniz gerekir.  Daha hafif vakalarda (muz alerjisinin polen gıda sendromu veya lateks gıda sendromu ile ilişkili olduğu durumlarda) muzdan kaçınmak tavsiye edilir. Alerjinizin bu kategoride olup olmadığını bilmek önemlidir. Alerjiniz, ciddi ve şiddetliyse alerji uzmanınız sürekli yanınızda bulundurmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. bu enjektörün kullanım detayları ile ilgili alerji uzmanınız size bilgi verecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir