Yer Fıstığı Alerjisi

Yer fıstığı alerjisi, 18 yaşın altındaki çocuklarda en yaygın gıda alerjisi ve yetişkinlerde ikinci en yaygın gıda alerjisidir. Yer fıstığı alerjisi genellikle ömür boyu sürer ve yer fıstığı alerjisi olan çocukların sadece yaklaşık yüzde 20’si bu alerjiyi aşar. Yer fıstığı alerjisi olan bir kişi yer fıstığına maruz kaldığında, yer fıstığındaki proteinler, kişinin bağışıklık sistemi tarafından yapılan IgE antikorlarına bağlanır. Bu, kişinin bağışıklık savunmasını tetikleyerek hafif veya çok şiddetli olabilen reaksiyon belirtilerine yol açar. Yer fıstığı, ağaçlarda yetişen ağaç fıstığı (badem, kaju fıstığı, antep fıstığı, ceviz, ceviz ve daha fazlası gibi) ile aynı değildir. Yer fıstığı yer altında büyür ve baklagiller olan farklı bir bitki ailesinin parçasıdır. Baklagillerin diğer örnekleri arasında fasulye, bezelye, mercimek ve soya fasulyesi bulunur. Yer fıstığına alerjiniz olması, başka bir baklagile alerjiniz olma ihtimalinizin daha yüksek olduğu anlamına gelmez.

Yer Fıstığı Alerjisi Belirtileri

Yer fıstığına karşı en şiddetli alerjik reaksiyon, bir alerjene karşı yaşamı tehdit eden tüm vücut tepkisi olan anafilaksidir. Anafilaksi belirtileri arasında solunum bozukluğu, boğazda şişme, kan basıncında ani düşüş, soluk cilt veya mavi dudaklar, bayılma ve baş dönmesi yer alabilir. Anafilaksi, tipik olarak bir oto-enjektörde uygulanan adrenalin ile derhal tedavi edilmelidir.

Yer fıstığı alerjisinin tipik belirtileri şunları içerebilir:

 • Kusma,
 • Karın krampları,
 • Hazımsızlık,
 • İshal,
 • Hırıltı,
 • Nefes darlığı, nefes almada güçlük,
 • Tekrarlayan öksürük,
 • Boğazda gerginlik, ses kısıklığı,
 • Zayıf nabız,
 • Derinin soluk veya mavi rengi,
 • Kurdeşen,
 • Şişlik, dili ve / veya dudakları etkileyebilir,
 • Baş dönmesi,
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon.

Yer Fıstığı Alerjisinin Nedenleri

Yer fıstığı alerjisi, bağışıklık sisteminin bir tepkisi olarak ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi zararsız proteinleri zararlı olarak görür ve tepki verir bunun sonucunda reaksiyon oluşur. Yer fıstığı ile doğrudan veya dolaylı temas, bağışıklık sisteminizin belirtilere neden olan kimyasalları kan dolaşımınıza salmasına neden olur. Yer fıstığına maruziyet çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

Doğrudan iletişim: Fıstık alerjisinin en yaygın nedeni yer fıstığı veya yer fıstığı içeren yiyecekler yemektir. Yer fıstığıyla doğrudan temasta bulunmak bazı kişilerde cilt reaksiyonlarını tetikleyebilir. 

Çapraz temas: Bu, bir ürüne istenmeyen yer fıstığının girmesidir. Genellikle bir yiyeceğin işleme sırasında yer fıstığına maruz kalmasının sonucudur.

Soluma: Bazı kişilerde yer fıstığını solumak bile alerjik reaksiyona neden olabilir.  

Risk Faktörleri

Neden bazı insanların alerji geliştirirken diğerlerinin geliştirmediği açık değildir. Bununla birlikte, belirli risk faktörlerine sahip kişilerin yer fıstığı alerjisi geliştirme şansı daha yüksektir. Yer fıstığı alerjisi risk faktörleri şunları içerir:

Yaş: Gıda alerjileri en çok çocuklarda, özellikle de yürümeye başlayan çocuklarda ve bebeklerde görülür. Yaş ilerledikçe sindirim sistemi olgunlaşır ve tetikleyicilere tepki verme olasılığı azalır. 

Yer fıstığına karşı gecikmiş alerji: Yer fıstığı alerjisi olan bazı çocuklar bu durumu aşar. Bununla birlikte, fıstık alerjiniz aşırı büyümüş gibi görünse bile, tekrarlayabilir.

Diğer alerjiler: Zaten bir yiyeceğe alerjiniz varsa, diğerine alerjiniz olma riskiniz artabilir. Aynı şekilde, saman nezlesi gibi başka bir alerji türüne sahip olmak, gıda alerjisi olma riskinizi artırır.

Alerjisi olan aile üyeleri: Ailenizde diğer alerjiler, özellikle diğer gıda alerjileri yaygınsa, fıstık alerjisi riskiniz artar.

Yer Fıstığı Alerjisinin Tedavisi ve Yönetimi

Yer fıstığı yaygın 8 besin alerjisinden biridir bu sebeple paketli gıdalarda yer fıstığı varsa etikette belirtilir. Alerjik şok riskine korunmak için yer fıstığı alerjisi olan kişilerin yedikleri yiyeceklere son derece dikkat etmeleri gerekir. Yer fıstığı ve yer fıstığı ürünleri çok sayıda üründe bulunur ve kullanım alanı oldukça geniştir. Dışarıda yemek yiyorsanız, restoran personeline malzemeleri sorun, örneğin, fıstık ezmesi sos veya turşunun malzemesi olabilir. Asya ve Meksika yemeklerini ve yer fıstığının yaygın olarak kullanıldığı diğer mutfakları yerken çok dikkatli olun. Yer fıstığı yaygın bir üst malzeme olduğundan, dondurma salonları bile kazara maruz kalma için bir kaynak olabilir. İçerik olarak yer fıstığı içermeyen yiyecekler, üretim sürecinde veya yemek hazırlama sırasında yer fıstığı ile kirlenebilir. Sonuç olarak, yer fıstığı alerjisi olan kişiler, etiketlerinde “yer fıstığı içerebilir” veya “kabuklu yemiş malzemeleri kullanan bir fabrikada üretilmiş” gibi uyarı ifadeleri bulunan ürünlerden kaçınmalıdır. Yerfıstığına tahammül edemeyen veya yerfıstığı ezmesi yiyemeyen çoğu insan, diğer kabuklu yemişleri veya tohum ezmelerini tüketebilir. Bu ürünlerin fıstık işleyen bir tesiste üretilebileceğini unutmayın, bu nedenle etiketi dikkatlice kontrol edin ve herhangi bir sorunuz varsa üreticiyle iletişime geçin. Anafilaksi riskine karşı alerji uzmanınız sürekli yanınızda bulundurmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detayları ile alerji uzmanınız size bilgi verecektir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir