Bamya Alerjisi

Bamya nişastalı olmayan bir sebzedir ve bir dizi temel vitamin ve mineral içerir. Yağsızdır, kolesterol içermez, sodyum oranı çok düşüktür ve kalorisi düşüktür. C vitamininden zengindir, iyi bir magnezyum, lif, folat ve orta derecede bir tiamin kaynağıdır.

Bamyanın Sağlığa Faydaları

  • Kan Şekerini Düşürücü Etki

Birçok çalışma, bamyanın kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisini araştırmıştır. Bamya, stabil kan şekerini destekleyen lif ve fitokimyasallar açısından zengindir. Bazı çalışmalar, bamya özlerinin kan şekerini ve kolesterol seviyelerini azaltabileceğini öne sürmüştür.

  • Yüksek Folat İçeriği

Tüm koyu yeşil sebzeler gibi bamya da hamileler için önemli bir besin olan iyi bir folat kaynağıdır. Yeterli folat alımı, sağlıklı fetal gelişimi destekler ve spina bifida gibi nöral tüp defektlerini önler. Ayrıca, erken düşükleri de önleyebilir.

  • Kemikler İçin Faydalı

Dengeli beslenme kemik sağlığı için çok önemlidir. Kalsiyum, D vitamini, fosfor, magnezyum ve protein dahil olmak üzere birçok besin maddesi kemik mineralizasyonuna katkıda bulunur. Bir porsiyon bamya, günlük kalsiyum değerinin %6’sını ve günlük magnezyum değerinin %16’sını sağlar. Böylece bamya, dengeli beslenme ve ağırlık kaldırma egzersizlerinin yanı sıra kemik sağlığına da katkı sağlayabilir.

Bamya Alerjisi

Diğer besin alerjilerinde görülebilen tüm belirtiler de bamyaya alerjisi olanlarda gelişebilir. Alerjik reaksiyon sonucunda sindirim sistemi ile birlikte ciltte, kalp damar sisteminde ve solunum yollarında bazı sorunlar ortaya çıkar. Bir bamya alerjisi, sebzeyi tüketerek veya dokunarak tetiklenebilir ve tipik olarak kaşıntı, kurdeşen, ağız çevresinde veya ağızda karıncalanma, nefes almada zorluk ve burun tıkanıklığı ile işaretlenir. Bamya alerjisi olan kişilerde ayrıca althea çayı ve pamuk tohumu yağı ve yemeklerine karşı reaksiyonlar olabilir.

Bamya Alerjisi Belirtileri

  • Kaşıntı
  • Kusma ve karın ağrısı
  • Nefes almada zorluk
  • Ağızda karıncalanma hissi
  • Baş dönmesi veya baygınlık hissi

Aşırı durumlarda ise alerjik reaksiyon anafilaksiyi tetikleyebilir ve bu da hava yollarının daralması, hızlı nabız ve şok gibi hayatı tehdit eden birkaç belirtiye neden olabilir.

Bamya Alerjisinde Tedavi

Bamya alerjisinde bamya ve bamya içeren besinlerin tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Bamyaya karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerde bamya ile benzerlikleri olduğu için althea çayı, pamuk tohumu yağı ve küspesi ile de alerji yaşanabilir. Bazı durumlarda, hafif bir alerji, antihistaminikler ve diğer anti-alerji ilaçları kullanılarak yönetilebilir. Uygun bir tedavi planı belirlemek için bir alerji doktoruna danışılmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir