nohut alerjisi

Nohut alerjisi, nohutu yemeye veya bazı durumlarda bir baklagil türü olan nohutlara dokunmaya karşı gelişen alerjik bir reaksiyondur. Tüm gıda alerjileri gibi nohut alerjisi de, vücudunuzun belirli yiyecekleri zararlı istilacılar olarak gördükten sonra oluşan bir bağışıklık tepkisidir. Nohutta, globulin, albümin ve prolamin gibi alerjik reaksiyonla ilişkili proteinler vardır ve nohut piştikten sonra bile bu proteinler korunur.

Nohut Alerjisi İçin Kimler Risk Altındadır?

Baklagil alerjileri dünya çapında yaygındır ancak bazıları diğerlerinden daha yaygındır. Soya fasulyesi ve yer fıstığı dünya çapında en yaygın baklagil alerjileridir, diğer baklagil alerjileri ise daha bölgesel olma eğilimindedir. Nohut alerjisi, dünyanın diğer bölgelerine göre nohut tüketiminin çok daha yüksek olduğu iki bölge olan Hindistan ve Akdeniz’de daha yaygındır. Bazı araştırmalara göre baklagillere, özellikle mercimeğe alerjisi olan kişiler nohut alerjisi riski daha yüksektir. Belirli gıda alerjileri mutlaka ebeveynden çocuğa geçmez, ancak ailenizde gıda alerjileri varsa, sizin de gıda alerjisi geliştirme riskiniz daha yüksektir. Nohut çoğunlukla pişirildikten sonra yenmesine rağmen, baklagilleri çiğ yemek daha yüksek bir alerjik reaksiyon riski oluşturabilir. Yemek pişirmek alerjenlerden tamamen kurtulmaz, ancak kaynatma gibi belirli yöntemler etkilerini azaltabilir.

Nohut Alerjiniz Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Gıda alerjisi belirtileri hem yetişkinlerde hem de çocuklarda benzer şekilde görünür. Besin alerjisinin ciddiyetine bağlı olarak bazı farklılıklar görülebilir. Diğer gıda alerjilerinde olduğu gibi nohut alerjisi belirtileri de en sık ciltte görülür. Bunlar kızarıklık, iltihaplanma ve kurdeşen gibi belirtileri içerir. Bir gıda alerjisinin daha ciddi belirtileri arasında kan basıncında düşüş, ishal ve kusma bulunur. Ayrıca öksürük ve nefes almada zorluk gibi astıma benzer semptomların olması da mümkündür. Boğazda sıkışma hissi de meydana gelebilir. Şiddetli gıda alerjileri, anafilaktik şok riski oluşturabilir. Anafilaksi, kan basıncı ve nefes alma dahil olmak üzere vücuttaki sistemleri etkileyen, yaşamı tehdit eden bir durumdur. Anafilaksi tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir.

**Nohut intoleransı, nohut alerjisi ile aynı şey değildir. Nohut intoleransında sindirim bozukluğu yaşayabilirsiniz, ancak gıda tahammülsüzlüğü, alerjiler gibi bağışıklık sistemi reaksiyonlarına neden olmaz.

Nohut Alerjisinin Teşhisi

Gıda alerjileri deri delme testleri, kan testleri veya her ikisi ile test edilebilir. Bir yemek günlüğü ayrıca size ve alerji uzmanınıza, nohutlara verilen tepkiyi tam olarak belirlemenize yardımcı olabilir. Alerji uzmanınız, birkaç hafta boyunca yediğiniz her şeyi ve herhangi bir tepkiniz olup olmadığını yazmanızı isteyebilir. Nohut alerjisinin teşhisi diğer baklagillere kıyasla biraz daha zor olabilir. Bu sebeple alerji uzmanınız, alerjinizi detaylı bir şekilde incelemek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, alerjinin bileşeni, şiddeti, çapraz reaksiyonu ve vücudun alerjik yapısını ortaya koyan kapsamlı bir testtir. Kan örneğinizin incelenmesine dayanan bu test, detaylı sonuçlar vermesi bakımında tercih edilebilir. 

Nohut Alerjisinin Tedavisi

Nohut alerjisinde en etkili tedavi, nohuttan ve nohut içeren tüm besinlerden uzak durmanızı içerir. Dışarda yemek yerken ya da paketli bir gıda satın alırken içeriğine hakim olmanız bu noktada oldukça önemli olmaktadır. Bazı durumlarda farkında olmadan nohuta maruz kalabilirsiniz ve bu maruziyet reaksiyona neden olabilir. Alerji uzmanınız nohut alerjisinin hafif semptomlarını gidermek ve rahatlamanızı sağlamak için antihistaminik ilaçlar kullanmanızı önerebilir. Nohut alerjiniz alerjik şok yani anafilaksiye eğilimliyse, alerji uzmanınız sürekli yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör, alerjik şokun acil tedavisi edilmesini sağlayan hayat kurtarıcı bir ilaçtır. Alerji uzmanınız adrenalin oto enjektörünün kullanım detaylarını size anlatacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir