Kestane Alerjisi

Kestane, Castanea cinsine ait ağaç ve çalıların yenilebilir yemişleridir. Kestaneler pişirilip yenilmekle beraber dolmalar, salatalar, çorbalara da eklenebilir. Pek çok farklı kestane türü vardır ve benzer niteliklere sahiptirler. En yaygın türleri arasında Amerikan kestanesi, Çin kestanesi, Japon veya Kore kestanesi ve Avrupa kestanesi bulunur. Kestane, fosfor, magnezyum, bakır, manganez, B3, B5, B6 vitamini, C vitamini, K vitamini, tiamin, folat, riboflavin ve potasyum gibi birçok vitamin ve mineralden zengindir. Diğer pek çok kuruyemişle karşılaştırıldığında kestane, yağ oranı düşük olduğu için daha az kalori içerir. Ayrıca çoğu yemişten daha fazla karbonhidrat içerirler ve iyi miktarda lif içerirler.

Kestanenin Sağlığa Faydaları

  1. Kalp Sağlığını Koruyucu

Magnezyum ve potasyum gibi antioksidanlar ve mineraller, kalp hastalığı veya inme gibi kardiyovasküler sorun riskini azaltmaya yardımcı olur. Kestane, bu besinlerin iyi bir kaynağıdır ve kalp sağlığını güçlendirmeye yardımcı olabilir.

  1. Sindirim Sistemini Destekler

Kestane ayrıca sindirimi sistemini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bağırsaklardaki sağlıklı bakterilerin büyümesini destekleyen iyi bir lif kaynağıdır. Kestane ayrıca glütensizdir, böylece çölyak hastaları için sağlıklı tercihler arasındadır.

  1. Kan Şekerini Dengeler

Kestanedeki lif, kan şekerini dengelemeye  yardımcı olabilir. Yüksek lifli besinler tüketmek, vücudun- nişastaları yavaşça emmesini sağlar. Bu, diyabetli insanlar için tehlikeli olabilecek kan şekerindeki ani yükselmeleri önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, kestane, düşük glisemik indekse sahiptir. Glisemik indeksi daha düşük olan yiyecekler, onları yediğinizde kan şekeri seviyenizde büyük değişikliklere neden olmaz.

Kestane Alerjisi 

Kestane alerjisi en yaygın olarak lateks besin sendromu olarak ortaya çıkmaktadır ve diğer besin alerjileri ile birlikte görülmektedir. Bunun nedeni yüksek kitinaz seviyesidir. Lateks besin sendromu, vücudun besinde karşılaştığı proteinleri önceden duyarlı olduğu lateks proteinleriyle karıştırmasından kaynaklanır.

Lateks besin sendromu ile bağlantılı besinler, avokado, muz, mısır, kivi, papaya, nar ve domates gibi yüksek düzeyde kitinaz içeren besinlerdir.

Kestane Alerjisi ve Çapraz Reaktivite

Huş ağacı polenine duyarlıysanız, polen besin alerjisi sendromuna sahip olabilirsiniz ve kestane dışında ayrıca elma, armut, şeftali, erik, nektarin, kayısı, kiraz, kivi, domates, kereviz, havuç, patates, yaban havucu, biber, dereotu, kimyon, bezelye, kişniş, rezene, fındık, ceviz, badem, yer fıstığı, mercimek ve fasulyeye karşı da tepki gösterebilirsiniz.

Nadir görülen kestaneye karşı şiddetli alerji vakalarında, reaksiyondan sorumlu alerjen lipit transfer proteinlerinden (LTP’ler) biri olabilir. LTP alerjisine neden olan yaygın besinler arasında kivi, çilek, ay çekirdeği, ceviz, elma, dut, muz, bezelye, kayısı, kiraz, erik, badem, şeftali nar, ahududu, domates, üzüm, kereviz, yer fıstığı, kuşkonmaz, lahana, brokoli, kestane, limon, mandalina, portakal, fındık, marul, mercimek, acı bakla, yeşil fasulye, armut, hardal, buğday ve mısır yer almaktadır.

Lateks-meyve veya oral alerji sendromu olan hastalarda kestane alerjisi de görülmüştür.

Kestane Alerjisi Belirtileri

Belirtiler arasında hırıltı, boğaz şişmesi görülebilir. Belirtilerden bazıları nefes alma güçlüğünü içerebilir ve hatta kan basıncında düşmeye neden olan bir düşüş yaşayabilir. Bu şiddetli alerji belirtileri anafilaksidir. Etkilenen kişiler, şeftali ve elma gibi diğer LTP içeren besinlere ve LTP içeren polenlere, özellikle çınar ağacının polenleri ve pelin adı verilen yabani ota (pelin otu olarak da bilinir) karşı alerji geliştirmiş olabilir. Anafilakside tıbbi yardım almak önemlidir.

Kestane Alerjisi Tedavisi

Kestane alerjisinde kestane ve kestane içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Çapraz reaktivite içeren besinlerden de kaçınılmalıdır (elma, armut, şeftali, erik, nektarin, kayısı, kiraz, kivi, domates, kereviz, havuç, patates, yaban havucu, biber, dereotu, kimyon, bezelye, kişniş, rezene, fındık, ceviz, badem, yer fıstığı, mercimek ve fasulye).

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir