badem alerjisi

Badem, yaklaşık 40 mm uzunluğunda önemli ölçüde daha küçük olmasına rağmen, şeftaliye yapısal olarak çok benzeyen çekirdekli meyve veya sert çekirdekli meyve olmasına rağmen, genellikle bir fındık olarak tanımlanır. Şeftalinin tam tersi olarak bademlerin etli dış kısmı genel olarak gıda maddesi olarak kullanılmaz, içi ise kullanılır. Badem, kalsiyum, lif, folik asit, magnezyum, potasyum, riboflavin ve E vitamini dahil olmak üzere mükemmel bir çoklu vitamin ve mineral kaynağıdır. Badem en yaygın alerjenlerden biridir ve badem alerjisi olan kişilerde astım, burun alerjileri, alerjik dermatit, migren ve ciddi vakalarda anafilaktik şok gelişebilir. Badem, bademli bisküvi, badem çayı ve bademli çikolata gibi özel tatları nedeniyle yiyeceklerde yaygınlaşmıştır. Buna ek olarak, badem tozu genellikle işlenmiş gıdalara lezzeti artırmak için eklenir, işlemden sonra bileşenlerin badem içerip içermediğini belirlemeyi zorlaştırır.

Badem Alerji ve Çapraz Reaksiyon

Çapraz reaksiyon, benzer protein yapısına sahip olan maddelere karşı bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkidir. Badem ile ceviz, ayçiçeği tohumu, Brezilya fıstığı ve yer fıstığı ile çapraz reaksiyon beklenebilir. Almond profilin ve diğer profilin içeren bitkiler arasında da çapraz reaktivite mümkündür. Aynı zamanda polen alerjisi ile badem alerjisi arasında bir ilişki olduğu bildirilmiştir.

Badem Alerjisinin Belirtileri

Badem alerjisinin belirtileri, diğer kuruyemiş alerjilerinin belirtileri ile tipik olarak aynıdır. Badem alerjisi belirtileri genellikle bir kişi kuruyemişe maruz kaldıktan sonra hızla gelişir. Bazı durumlarda kuruyemiş kabuklarını solumak bile şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Belirtiler, hafif bir burun akmasından boğaz şişmesi, nefes darlığı ve şok gibi hayatı tehdit eden anafilaksi semptomlarına kadar değişebilir. Badem alerjisinin belirtileri şunları içerir:

 • Öksürme,
 • Karın ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Hapşırma,
 • İshal,
 • Özellikle yüz ve ağız çevresinde kaşıntı,
 • Kabarık veya akan gözler,
 • Şişen dudaklar,
 • Kusma,
 • Nefes darlığı,
 • Kurdeşen,
 • Yutma güçlüğü,
 • Baygın hissetmek.

Anafilaksi, çok şiddetli ve ciddi bir reaksiyondur, hızlı tedavi edilmezse ölümcül olabilir. 

Badem Alerjisinin Teşhisi

Badem alerjisi ciddi alerjilerindendir bu sebeple herhangi bir belirti yaşamanız durumunda vakit kaybetmeden bir alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Alerji uzmanınız, belirtilerinizi ve mevcut durumunuzu da göz önüne alarak alerjinizi teşhis etmek birtakım testler yapacaktır. Badem alerjisinin teşhisinde yaygın olarak deri delme testi kullanılır. Deri delme testinde, az miktarda badem alerjeni derinize yerleştirilir ve alerjenin cildinize nüfuz etmesi için küçük bir delik açılır. Uygulama bölgesinde kızarıklık ya da kabarma gibi bir bulgunun olması, alerjiniz olduğu anlamına gelir. Alerji uzmanınız, alerjinizi detaylı bir şekilde incelemek isterse, moleküler alerji testini kullanabilir. Moleküler alerji testi, alerjinizin şiddeti, moleküler yayılımı, bileşeni ce ciddiyetini ölçen kapsamlı bir testtir. 

Badem Alerjisinin Tedavisi

Badem alerjisi, şiddetli olma eğilimi gösteren bir alerji türüdür, bu sebeple bademden ve badem içeren tüm besinlerden kaçınmanız gerekir. Badem alerjisinin kesin bir tedavisi yoktur, bu sebeple en etkili yöntem bademi tamamen dışlamaktır. Badem alerjisinin hafif belirtileri için alerji uzmanınız antihistaminik ilaçlar kullanmanızı tavsiye edebilir. Bu ilaçlar, alerjinin oluşmasına engel olmaz sadece belirtilerin şiddetini azaltır. Alerji uzmanınız, şiddetli reaksiyon durumunda acil kullanımınız için sizde adrenalin oto enjektörü reçete edebilir. Bu enjektör, anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonlarda kullanılabilecek acil bir tedavi yöntemidir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir