Kaju Alerjisi

Kaju alerjisi her zaman çocuklukta gelişmez. Hayatınızın herhangi bir noktasında bir ağaç yemiş alerjisi geliştirebilirsiniz. Alerjik reaksiyonlarda olan şey, bağışıklık sisteminizin bir maddenin zararlı olduğunu düşünmesi ve buna tepki vermesidir. Kaju bitkisi, insan beslenmesinde ve çeşitli endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kaju fıstığı, dünya nüfusunun çoğunluğu tarafından atıştırmalık olarak ve işlenmiş gıdalarda yaygın olarak tüketilen, çok beğenilen bir besindir (ağaç kuruyemiş grubuna aittir). Bununla birlikte, kaju fıstığı, genellikle epinefrin tedavisi ve hastaneye yatış gerektiren hassaslaşmış / alerjik bireylerde şiddetli ve sistemik bağışıklık reaksiyonlarını (örneğin anafilaksi) tetiklemekten sorumlu olduğu bilinen güçlü bir alerjenik gıda olarak da sınıflandırılır. Şimdiye kadar, kaju fıstığında üç grup alerjenik protein tanımlanmıştır ve karakterize edilmiştir: Ana o 1 ve Ana o 2 (cupin süperfamilyası) ve Ana o 3 (prolamin süperfamilyası), bunların hepsi majör alerjenler olarak sınıflandırılmıştır. Kaju fıstığı alerjisinin yaygınlığı, sanayileşmiş ülkelerde bu kuruyemiş tüketiminin artmasıyla birlikte artmaktadır.

Kaju Alerjisi Belirtileri

Kaju fıstığına karşı alerjik bir reaksiyon, genellikle kaju fıstığına maruz kaldıktan hemen sonra ortaya çıkar. Alerjik reaksiyona girmek için kaju yemenize gerek olmadığını unutmamak önemlidir. Alerjiniz şiddetliyse, kaju fıstığına dokunduğunuzda ya da soluduğunuzda da alerjik reaksiyon meydana gelebilir.

Kaju alerjisinin belirtileri şunları içerebilir:

  • Kaşıntılı ağız, boğaz, gözler veya cilt,
  • Yutma güçlüğü,
  • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı,
  • Nefes darlığı,
  • Mide bulantısı, mide krampları veya ishal,
  • Anafilaksi.

Anafilaksi en şiddetli reaksiyondur ve yaşamı tehdit edebilir. Dudaklarınız, diliniz şişebilir ve konuşmak veya nefes almakta zorlanabilirsiniz. Böyle bir durumda derhal tıbbi yardım alın. Çocuklarda alerjik reaksiyonlar incelendiğinde % 50’sinde kurdeşen gibi cilt tahrişleri % 25’inin nefes almakta zorlandığı ve % 17’sinde bağırsak sorunları olduğu bulunmuştur.

Kaju Alerjisinin Teşhisi

Kajuya maruz kaldıktan sonra herhangi bir belirti yaşarsanız mümkün olan en kısa sürede alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, alerjinizin kesin teşhisini koyarak, alerjinizi yönetmenize yardımcı olacaktır. Alerjinizin teşhisinde, deri delme ya da kan testi kullanılabilir. Deri delme testinde az miktarda alerjen derinizin altına küçük bir delik açılarak yerleştirilir. Kabarma, kızarıklık ya da kaşıntı meydana gelirse alerjiniz olduğu sonucu ortaya çıkar. Kan testinde ise, kanda bulunan antikor miktarına bakılır. Alerji uzmanınız, alerjinizin daha detaylı incelenmesini isterse moleküler alerji testi de yapabilir. Moleküler alerji testi az miktarda kan örneğinizin nano teknoloji kullanılarak incelenmesine dayanır. Bu test ile alerjinizin şiddeti, bileşeni, çapraz reaksiyon ve vücudunuzun alerjik yapısı hakkında bilgi edinilir. 

Kaju Alerjisi Tedavisi

Kaju alerjileri için en iyi tedavi önlemedir. Bu, kaju fıstığı ve kaju içerebilecek ürünlerden kaçınmak anlamına gelir. Bu durumda, marketteki ürünlerin etiketlerini dikkatlice okumalısınız ve dışarıda yemek yerken yemeğin içeriğine hakim olmalısınız. Kuruyemiş alerjileri, ciddi alerjilerdir ve potansiyel olarak şiddetli olma eğilimi gösterirler. Bu sebeple alerji uzmanınız acil durumların tedavisi için daima yanınızda taşımanız gereken adrenalin oto enjektörü reçete edebilir. Bu enjektör, anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonların tedavisinde hayati önem taşır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir