Liçi Alerjisi

Liçi, kahverengi ve genellikle büyük bir tohum içeren kırmızımsı dikenli deri benzeri bir cilt ile çevrili beyaz, sulu, tropikal bir meyvedir. Dünya çapında liçi üretiminin ana alanları Çin, Tayvan, Vietnam, Tayland, Hindistan ve Güney Afrika’dır. Liçi meyvesi, kırmızı pullu kabuğu, tatlı sulu eti ve bir büyük çekirdeği olan küçük yuvarlak bir meyvedir. Asya’da popüler bir meyvedir ve pek çok tatlıda ve jöleler, kokteyller ve dondurmalar gibi içeceklerde bulunur. C vitamini bakımından zengindir ve yeterli miktarda bakır ve potasyum içerir.

Liçinin Sağlığa Faydaları

  1. Yüksek Lif İçeriği

Liçi, düzgün bir bağırsak hareketini korumaya ve kabızlığı gidermeye yardımcı olan lifler açısından zengindir. Lif, toplu dışkıya yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini normalleştirir. Aynı zamanda genel bağırsak sağlığını da iyileştirir. Ayrıca kolesterolü düşürebilir, bağırsak florasını iyileştirebilir ve diyabetli kişilerde kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

  1. Kalp Sağlığını Destekler

Yüksek tansiyon koşullarını düzenlemek için potasyum açısından zengin besinler önerilmektedir. Liçi potasyum açısından zengin olduğu için kan basıncını korumaktadır. Kemik ve kalp sağlığını iyileştiren demir, bakır, manganez, fosfor ve magnezyum açısından zengindir.

  1. Düşük Glisemik İndeks

Liçi meyvesinin glisemik indeksi düşüktür, bu nedenle uygun miktarlarda tüketildiğinde diyabet hastaları için güvenlidir ve ayrıca kan şekeri seviyesindeki ani yükselmeyi önler.

Liçi Alerjisi

Liçi, diğer meyve profilin alerjileriyle geniş ölçüde bağlantılıdır: Kereviz, yer fıstığı, soya fasulyesi, ceviz, acı bakla, badem, hardal, fındık, kivi, ananas, kırmızı biber, kavun, portakal, çilek, elma, muz, patlıcan (patlıcan), şeftali, armut, domates, hurma, kiraz, havuç, arpa ve buğday. Bu besinlerden bazılarına karşı alerjik reaksiyonlar, profilin aşırı duyarlılığının bir belirteci olarak kabul edilebilir.

Liçi Alerjisi Belirtileri

Belirtiler arasında dudakların şişmesi, oral mukozanın şişmesi, kaşıntı, yaygın ürtiker ve nefes darlığı yer alır.

Liçi ile ilişkili besine bağlı egzersize bağlı anafilaksi bildirilmiştir. Liçinin, Artemisia polen ve ayçiçeği tohumu arasında çapraz reaksiyon öne sürülmüştür. Ayrıca, liçinin lateks ile çapraz reaktivitesi de bildirilmiştir.

Liçi ve lateks besin sendromu arasında bir bağlantı vardır. Latekse karşı çok hassas olanlar, profilin proteinleri içeren diğer besinlerden veya bitkilerden temas alerjik reaksiyon gösterebilir.

Liçi, duyarlı bireylerde anafilaksi dahil olmak üzere besin alerjisi belirtilerine neden olabilir.

Liçi, huş ağacı, ayçiçeği çekirdekleri ve aynı aileden diğer bitkiler, pelin ve latekse kimyasalları olan zincirlerin çekirdeklerine neden olabilir.

Liçi Alerjisi Tedavisi

Liçi alerjileri, yaygın kurdeşen, geniş şişlik ve zor nefes alma gibi ciddi belirtilere neden olabilir. Bu nedenle, liçi tüketirken bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız acil tıbbi yardım almalısınız. Kortikosteroidler ve antihistaminikler, liçi alerjilerinin tedavisinde kullanılan başlıca ilaçlardır. Alerjen vücudunuzdan temizlenene kadar yaşanan şişlik ve kaşıntıyı azaltırlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir