Kimyon Alerjisi

Kimyon (Cuminum cyminum L), Çin, Hindistan, Orta Doğu ve Akdeniz bölgesinde yerin altında yetişen yapraklı bir bitkidir. Bitkinin meyvesine kimyon tohumu denir ve baharat olarak tüm dünyada popülerdir. Kimyon, vücutta antioksidanlar olarak çalışan flavonoidleri içermektedir. Antioksidan içeriği sayesinde kimyon; kanser, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. A vitamini, kalsiyum ve demir bakımından zengin bir besindir.

Kimyonun Sağlığa Faydaları

1.     Sindirime Yardımcı

Kimyon, sindirim proteinlerinin aktivitesini artırarak sindirime yardımcı olmaktadır. Ayrıca karaciğerden safra salınımını da arttırmaktadır. Safra, bağırsaklardaki yağları ve belirli besinleri sindirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca  kimyon, irritabl barsak sendromu belirtilerini de azaltmaya yardımcı olabilir.

 1. Antioksidan

Kimyon tohumları, antioksidan görevi gören maddeler içermektedir. Bu maddeler sağlıklı hücrelere saldıran serbest radikalleri engellemektedir. Antioksidanlar daha sağlıklı ve enerjik hissetmeye yardımcı olmakta ve cildinizin yaşlı görünmesini önlemektedir.

 1. Antikanser

Yapılan araştırmalara göre kimyonun, kanser hücrelerinin çoğalmasını önleme yeteneğine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bir çalışmada araştırmacılar, dokuz popüler bitki ve baharattan fesleğen ve kimyonun en güçlü antikanserojen bitkiler olduğunu bulmuşlardır.

 1. Antidiyabetik

Kimyon yağının hipoglisemik bir ajan olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Bir araştırmada ise kimyon, diyabet için bitkisel ilaç denemesinin bir parçası olarak kullanılmıştır. İlaç, diyabetli bireylerin durumlarını yönetmelerine başarıyla yardımcı olmuştur.

 1. Kolesterol Düşürücü Etki

Çeşitli çalışmalar, kimyonun insanların kolesterol seviyelerini kontrol etmelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kimyon Alerjisi

Kimyon alerjisi yaygın olmasa da kimyondaki proteinlere aşırı duyarlı olan kişiler vardır. Profilin, kimyon tohumlarında bulunan ve ters reaksiyonu tetikleyebilen bir proteindir.  Kimyon yediğinizde, bağışıklık sistemi onu bir tehdit olarak görür ve IgE antikorlarını serbest bırakır. İlk kullanımda herhangi bir alerjik belirti göremeyebilirsiniz. Bir sonraki tüketimde kimyondaki proteinler antikorlar tarafından tespit edildiğinde, bağışıklık sistemi proteinlerle reaksiyona giren ve kimyon alerjisi belirtilerini ortaya çıkaran histaminler üretmek için sinyal gönderir.

Kimyon Alerjisinin Belirtileri

Kimyon tüketildikten veya temasa geçtikten sonra alerjik reaksiyon belirtiler ortaya çıkmaktadır. Diğer herhangi bir besin alerjisi gibi, belirtiler hafiften şiddetli belirtilere kadar değişebilir.

Kimyon alerjisinde görülen belirtiler şu şekildedir;

 • Deri döküntüleri,
 • Kurdeşen,
 • Hapşırık,
 • Kaşıntı,
 • Dudakların, yüzün ve boğazın şişmesi,
 • Burun akması,
 • Sulu ve kırmızı gözler,
 • Öksürük, hırıltılı solunum,
 • Ağızda karıncalanma hissi,
 • Solunum problemi,
 • Baş ağrısı ve sinüs ağrısı,
 • İshal,
 • Kusma,
 • Karın ağrısı,

Çok nadir durumlarda, şiddetli reaksiyon olan anafilaktik şok yaşamı tehdit eden durumlara yol açabilir. Şiddetli belirtiler arasında kan basıncında ani düşüş, hızlı nabız ve boğaz şişmesi bulunmaktadır.

Kimyon Alerjisinde Tanı ve Tedavi

Kimyon alerjisine yönelik belirtiler görülüyorsa, teşhis için bir alerji uzmanına danışmak önerilmektedir. Tanı konulduktan sonra ana alerji kaynağı belirlenebilir. Alerji uzmanı, belirli alerjeni doğrulamak için deri prick testi, kan testi veya diğer ilgili testleri isteyebilir.

Kimyon alerjisi belirtilerini önlemenin en iyi yollarından biri kimyondan kaçınmaktır. Kimyon ve kimyon içeren ürünleri içeren tüm ürünlerden kaçınmak için mutlaka ürün satın almadan önce paketin besin içeriği etiketini iyice okumak gerekmektedir. Öğütülmüş kimyonun genellikle köri tozu, taco baharatı ve diğer baharat karışımlarında bir bileşen olduğunu da unutmamak gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir