Çay Alerjisi

Çay alerjileri nadir görülmektedir. Daha yaygın olarak, insanlar çaya karşı bir hassasiyet veya intolerans yaşarlar.

Çay Alerjisi Belirtileri

Çay alerjisi, diğer alerjiler gibi bir bağışıklık tepkisi oluşturmaktadır. Bu, vücudun bir maddeyi tehlikeli olarak algılayıp antikor üreterek ona karşı çalıştığında ortaya çıkmaktadır.

Çay alerjisinde görülen belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Kurdeşen
 • Ağızda karıncalanma veya kaşıntı hissi
 • Dudakların, boğazın, dilin veya yüzün şişmesi
 • İshal
 • Burun akması
 • Mide rahatsızlığı
 • Nefes alma zorluğu
 • Astım veya boğaz şişmesi
 • Hapşırma
 • Anafilaksi

Çaylar bitkisel ve bitkisel olmayan olarak sınıflandırılır. Her iki türde veya her ikisinde bulunan bileşenlere karşı alerjik veya hassas olunabilir.

Çayda bulunan herhangi bir bileşene alerjiniz varsa, ondan tamamen kaçınmanız gerekmektedir. Bu bileşiklere karşı hassasiyetiniz varsa, özellikle çayınız hafif demlenmişse, bunları küçük miktarlarda tolere edebilirsiniz.

Bitkisel Olmayan Çaylar

Siyah, yeşil, oolong ve beyaz çayları içeren bitkisel olmayan çaylar, aynı bileşenleri içermektedir fakat içerik miktarları farklıdır.

Alerjik reaksiyona yol açabilecek bitkisel olmayan çay bileşenleri şunları içerir:

 • kafein
 • tanenler
 • teanin

Aynı zamanda kafeine alerjiniz varsa siyah çaydan kaçınmak gerekmektedir.

Yapılan bir çalışmada siyah çayın tüm bitkisel olmayan çaylar arasında en yüksek kafein içeriğine sahip olduğu bulunmuştur Yeşil çayın en çok tanen içerdiği bulunmuştur ve hem beyaz hem de yeşil çay, siyah çaydan daha fazla teanin içermektedir.

Bitki Çayları

Bitkisel çaylar, neredeyse sayılamayacak kadar çok sayıda botanik bitkinin köklerinden, yapraklarından, gövdelerinden ve çiçeklerinden yapılır. Herhangi bir bitki çayı alırken besin içeriğini iyice okuyunuz, alerjiniz veya hassasiyetiniz olan maddeleri içerenleri tüketmemeniz gerekmektedir.

Çaylarda kullanıldığında bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilecek farklı çiçek aileleri vardır. Bazıları şunlardır:

Asteraceae Ailesi

Asteraceae (papatya) ailesine ait olan birkaç popüler çay vardır. Bu çaylardan biri de papatyadır. Nadir durumlarda, papatya yutulduğunda veya topikal olarak kullanıldığında alerjik reaksiyonlarla ilişkilendirilmiştir. Bu ailedeki herhangi bir çiçeğe veya polene alerjiniz varsa, papatyaya karşı alerjiniz veya hassasiyetiniz olabilir. Bu ailedeki çiçekler şunları içerir:

 • kanarya otu
 • papatyalar
 • kadife çiçeği
 • krizantemler

Ekinezya, Asteraceae familyasında çay yapmak için kullanılan başka bir botaniktir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara da neden olabilir.

Malvaceae Ailesi

Hibiscus, Malvaceae familyasının bir üyesidir ve bu familyadaki gülhatmi gibi diğer bitkilere alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ebegümeci ayrıca tanenler içerir ve tanen alerjisi olan kişilerde reaksiyona neden olabilir.

Beyaz Çayın Sağlığa Faydaları

Hassas bir tada sahip olduğu bilinen beyaz çay, Çin ve Hindistan’a özgü Camellia sinensis bitkisinden gelmektedir. Aynı zamanda en az işlenen çay çeşididir. Araştırmalar, yüksek düzeyde antioksidanlar sayesinde çeşitli kanser türleri ile savaşmada en etkili çay olabileceğini göstermektedir. Beyaz çay, dişleri güçlendirebilen, plakla savaşabilen ve asit ve şekere karşı daha dirençli hale getirebilen yüksek miktarda florür, kateşinler ve tanenler içerdiğinden diş sağlığına faydalıdır. Bu çeşit aynı zamanda en az miktarda kafein sunar, bu da onu kafein tüketiminden kaçınmak veya sınırlamak isteyen bireyler için iyi bir seçimdir.

Bitkisel Çayların Sağlığa Faydaları

Bazen tisanlar olarak adlandırılan bitki çayları, beyaz çaylara çok benzer, ancak çay yapraklarına ek olarak otlar, baharatlar, meyveler veya diğer bitkilerin bir karışımını içerirler. Bitki çayları kafein içermez, bu yüzden sakinleştirici özellikleriyle bilinirler. Popüler olan bazı çaylar şunlardır:

Papatya Çayı: Adet ağrısını ve kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olur, uykuyu ve gevşemeyi iyileştirir ve stresi azaltır.

Rooibos: Kan basıncını ve dolaşımı iyileştirir, kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü artırır, saçları güçlü ve cildi sağlıklı tutar.

Nane: Mide rahatsızlığını yatıştırabilen ve kabızlık, hassas bağırsak sendromuna çare olarak hizmet edebilen mentol içerir. Bu çay çeşidi ayrıca gerilim tipi baş ağrıları ve migren ağrılarında da rahatlama sağlamaktadır.

Zencefil: Sabah bulantısına karşı savaşmaya yardımcı olur, kronik hazımsızlığı tedavi etmek için kullanılabilir ve osteoartritin neden olduğu eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

Hibiscus: Kan basıncını ve yağ seviyelerini düşürür, genel karaciğer sağlığını iyileştirir, sağlıksız tatlılar için istekleri ortadan kaldırabilir ve böbrek taşı oluşumunu önleyebilir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, kötü kolesterolü düşürerek ve kanın pıhtılaşmasını azaltarak kalp sağlığınızı artırmaya yardımcı olabilecek flavonoidlerden zengindir. Çalışmalar, bu tür çayın kan basıncını, trigliseritleri ve toplam kolesterolü düşürmeye de yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Diğer araştırmalar, yeşil çayın karaciğer, meme, prostat ve kolorektal kanserler üzerinde olası bir etkisi olduğunu bulmuştur. Bu çay çeşidinin ayrıca cildin temiz ve parlak kalmasına yardımcı olan anti-inflamatuar olduğu da gösterilmiştir.

Siyah Çay

Siyah çay, yeşil çay yapmak için kullanılan aynı bitki olan Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılır. Ancak yapraklar kurutulur ve fermente edilir, bu da siyah çaya daha koyu bir renk ve daha zengin bir tat vermektedir. Diğer birçok çeşidin aksine, siyah çay kafeinlidir, bu nedenle alımınızı izlemek önemlidir. Siyah çay iltihapla savaşan ve sağlıklı bağışıklık fonksiyonunu destekleyen flavonoidlerden zengindir.

Ancak, sağlıklı özelliklerinden yararlanmak için sadece siyah çay içmeniz gerekmez. Ağrıyı hafifletmek ve şişliği azaltmak için soğuyunca küçük kesikler, sıyrıklar ve morluklar üzerine bastırılabilir. Siyah çay banyosu ayrıca deri döküntüleri gibi durumların neden olduğu iltihabı hafifletebilir.

Çay Alerjisinde Tedavi

Herhangi bir tür çaya alerjiniz varsa, başka bir aileden olan çayı tüketmenizde sorun olmayabilir. Bitkisel çaylara alerjiniz varsa bitkisel olmayan çaya geçebilirsiniz ya da bitkisel olmayan çaylara alerjiniz varsa bitkisel çay içmeyi deneyebilirsiniz Ayrıca siyah çayı yeşille değiştirebilir veya kafein alerjiniz varsa beyaz çayı deneyebilirsiniz.

Çayı demleme süresinin uzunluğu, içerdiği alerjen miktarını etkileyecektir. Tanen gibi çay elementlerine karşı sadece hafif bir hassasiyetiniz varsa, uzun bir demleme yerine kısa bir süre demleme yöntemi tercih edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir