Çemen Otu Tohumu Alerjisi

Çemen bitkisinin tohumu, köri gibi Hint usulü baharatlı yiyeceklerde kullanılır. Bütün ve öğütülmüş çemen otu tohumları, köri tozları, baharat karışımları ve çaylar da dahil olmak üzere birçok besine tat vermek için kullanılır. Filizlenen tohumlar salatalara eklenebilir veya pişirilebilir. Çemen otu tohumları, demir ve magnezyum da dahil olmak üzere iyi miktarda lif ve mineral içerir. İçeriğinde A, B ve D vitaminleri bulunur. Ayrıca antioksidan etkiye sahiptir.

Çemen Otu Tohumu Sağlığa Faydaları

  1. Diyabete Karşı

Çemen otunun kan şekeri kontrolünü iyileştirmede,  tip 1 ve 2 diyabet tedavisinde rolü vardır. İnsülin duyarlılığını iyileştirir ve bağırsak glikoz emilimini azaltmada yardımcı olur. Bu etkilerin her ikisi de diyabetli kişilerde kan şekerini düşürür. Ayrıca, prediyabetli kişilerin diyabete ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir.

  1. Kilo Kaybına Yardımcı

Çemen otu iştahı bastırabilir ve tokluk hissini artırabilir, bu da aşırı yemeyi azaltmaya ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

  1. Antienflamatuar

Çemen otu tohumları antienflamatuar bileşikler içerir. Astım gibi bazı iltihaplı durumların belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek iltihap önleyici antioksidanlar içerir.

Çemen Otu Alerjisi

Fıstık alerjisi olan bazı kişiler çemen otuna da tepki gösterir, çünkü her ikisi de baklagildir ve bu nedenle yakından ilişkilidir. Ayrıca, iki besindeki proteinler yapı olarak benzer olduğu çapraz reaktivite olarak bilinen bir süreçtir.

Çemen otu tohumu alerjisi olan bazı kişiler diğer baklagillere (nohut, soya, mercimek veya acı bakla gibi) tepki gösterebilir, ancak bunu destekleyecek yayınlanmış bir kanıt yoktur.

Çemen Otu Tohumu Alerjisi Belirtileri

Belirtiler genellikle şu şekildedir:

  • Kurdeşen veya ürtike
  • Ağızda karıncalanma veya kaşıntı
  • Yüzde, boğazda veya ağızda şişme
  • Nefes almada zorluk
  • Şiddetli astım
  • Karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma

Daha ciddi görülen belirtilere anafilaksi denilmektedir. Aşırı durumlarda, kan basıncında bir düşüş, bilinç kaybı, nefes darlığı gibi acil tedavi gerektiren durumlar görülebilir.

Çemen Otu Tohumu Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi 

Görülen reaksiyonların çoğuna yer fıstığı neden olabilir, ancak suçlu içeriğin aslında çemen olduğu durumlar olabilir. Gerçek nedenin belirlenmesi için bir alerji uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Çemen otu tohumu alerjisi tedavisi için çemen otu tohumundan ve onu içeren besinlerden kaçınmak gerekmektedir. Tüketeceğiniz baharatlı yemeklerde bulunup bulunmadığını iyice öğrenmeniz gerekmektedir. Özellikle yer fıstığı ile çapraz reaksiyona girdiği için yer fıstığı tüketiminden de kaçınmanız gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir