Kuşburnu Alerjisi

Rosaceae familyasının Rosa cinsine aittirler. Kuşburnu kırmızı-turuncu rengini likopen ve beta karoten olarak bilinen karotenoid pigmentlerden alır. Bu pigmentlerin cilt ve göz sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca C vitamini, kateşinler, kersetin ve ellagik asit gibi hastalıklarla savaşan antioksidanlar açısından da zengindirler.

Kuşburnu Alerjisi Belirtileri

Kuşburnu alerjisinde astım, rinit, ürtiker, burun akıntısı, anjiyoödem veya ani nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir.

Kuşburnu Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi

Kuşburnu alerjisi teşhisi için deri prick testi yapılabilir.

Rosaceae familyasının farklı bireysel üyelerinin meyveleri arasında sıklıkla kapsamlı çapraz reaksiyon meydana gelmektedir. Örneğin elma, kayısı ve şeftali söz konusudur, ancak kuşburnu ile diğer üyelerin meyveleri arasında çapraz reaksiyon olup olmadığı henüz bildirilmemiştir.

Kuşburnu alerjisinde kuşburnu tüketiminden kaçınılmalıdır. Kuşburnu jöle, reçel, çay, şarap ve şurup yapımında kullanılır. Bu nedenle kuşburnu içeren bu besinleri de tüketmemek gerekmektedir.

Kuşburnunun Sağlığa Faydaları

  1. Yüksek C Vitamini İçeriği

Taze kuşburnu çok miktarda C vitamini içermektedir, bu nedenle soğuk algınlığı, grip ve C vitamini eksikliklerini önleme ve tedavi etmede rol oynamaktadır.

  1. Cilt Sağlığına Etkili

Kuşburnu meyvesinden elde edilen yağ cilt katmanlarına derinlemesine nüfuz eder ve cilt sağlığını iyileştirir. C vitamini kollajen üretimini uyarmaktadır ve kırışıklıkları, ince çizgileri azaltmaktadır. Kuşburnu, ayrıca cildin nem içeriğini artıran A vitamini içermektedir. Kuşburnu yağı da güneşin UV hasarını önlemeye çalışmaktadır. Meyvedeki antioksidanlar cilt dokusunu ve tonunu iyileştirir ve pigmentasyonu tedavi etmeye yardımcı olur. Kuşburnu yağındaki esansiyel yağ asitleri de yara izini önlemekte ve cilt yenilenmesini desteklemektedir.

  1. Antikanser

Kuşburnu, kanseri önleyici özelliklerine katkıda bulunan bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Kuşburnu fenoller, C vitamini, beta-karoten, tanenler ve pektinler gibi belirli biyoaktif bileşikler içermektedir. Bunların tümü, kansere yol açabilecek oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bir araştırmaya göre, kuşburnu özü meme kanseri hücrelerinin büyümesini azaltmıştır. Başka bir araştırmada, meyvede bulunan polifenollerin insan kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyebileceği söylenmiştir. Kuşburnu likopen de içermektedir. Likopen, antikanser aktiviteye sahiptir.

  1. Kemik Sağlığına Etkili

Yapılan çalışmalar, kuşburnunun kemik sağlığına karşı olumlu etkilerini göstermiştir. Özellikle, bu etkiler osteoartrit, romatoid artrit ve kronik kas-iskelet ağrısı olan bireylerde gözlenmiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir