baharat alerjisi

Yiyeceklere baharat ve diğer katkı maddelerinin eklenmesi oldukça yaygındır. Baharatlar bitkilerden elde edilen tatlandırıcılardır ve bu sebeple alerjen olma olasılığı taşırlar. Genellikle alerjik reaksiyonları tetiklediklerinden şüphelenilir, ancak alerjik antikor aracılı reaksiyonların çok nadir olduğuna inanılmaktadır. Hastaların verdiği reaksiyonların çoğu gerçek alerjik reaksiyonlar değildir (gerçek baharat alerjisi antikor oluşumuna bağlı olarak) ve “intoleranslar” ile uyumlu alerjik olmayan reaksiyonları temsil edebilir. Bu, gerçek antikor aracılı reaksiyonlar yaşamı tehdit edebilirken, alerjik olmayan bir reaksiyon kendi kendine geçme eğilimi gösterir. Baharatlarla ilgili bildirilen reaksiyonlar aşağıda gibidir:

Alerjik Olmayan Reaksiyonlar

  • Deride kızarıklık: Baharatların ciltte tahrişe ve sonuçta kızarıklığa neden olan özellikleri vardır. Örneğin tarçın, cilde temas ettiği yerde yerel bir kızarıklığa neden olabilir.
  • Ağızda kaşıntı: Bu tür reaksiyonlar genellikle polenlerle çapraz reaksiyona bağlıdır. Esasen, alerji gerçek baharata değil, ağızda lokalize bir kaşıntıya neden olabilen polene yöneliktir. Örneğin taze tarhuna tepki, ancak bir tür yabani ot alerjisine bağlı olarak gelişir. 
  • Soluma nedeniyle öksürük: Bu tür bir reaksiyon muhtemelen gerçek bir alerjiden ziyade tahriş edici bir etkiye bağlıdır. Örneğin karabiber astımlı hastalarda öksürüğe neden olabilir veya astım semptomlarını tetikleyebilir.

Alerjik Reaksiyonlar

Baharat alerjisi, diğer alerjilerde olduğu gibi tipik olarak bağışıklık sisteminin baharatta bulunan bazı proteinlere tepkisi sonucu oluşur. Bağışıklık sistemi bazı maddeleri tehlikeli bir istilacı olarak algılar ve o maddelerle mücadeleye girişir. Bunun sonucunda alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. 

Anafilaksi (Alerjik şok)

Nadir olmasıyla birlikte baharat alerjisinden kaynaklanan anafilaksi vakaları vardır. Anafilaksi çok şiddetli ve ciddi bir reaksiyondur. Kan basıncında ani bir düşüş, hızlı ya da zayıf nabız, baş dönmesi, baygınlık gibi belirtilerle kendini gösteren anafilaksi müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

  • Susam tohumu daha geleneksel bir gıda alerjenidir ve baharat karışımlarında bulunabilir. Susamdan kaynaklanan reaksiyon, gerçek bir gıda alerjisine bağlanabilir ve yaşamı tehdit edebilir. Susam alerjisi olan kişilerin, içeriğinde susam bulunan baharatlardan uzak durması gerekir.  

Baharat Alerjisi Teşhisi 

Belirli bir baharat sürekli olarak belirtilere neden oluyorsa, bir alerji uzmanına danışılmalıdır. Çoğu durumda, bir baharata verilen reaksiyon alerjik olmayan bir nedenden kaynaklanacaktır. Ancak durumun ayırıcı tanısının alerji uzmanları tarafından yapılması gerekir.  Baharata alerjik antikorun mevcut olup olmadığını belirlemek için deri prick testi kullanılabilir. Bazı durumlarda, hastanın gelecekte baharatı tolere edip edemeyeceğini belirlemek için alerji uzmanının ofisinde bir besin yükleme testi yapılabilir. Alerji uzmanınız, alerjinizin nedenini belirledikten sonra sizinle birlikte alerjinizi yönetme planı oluşturacaktır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir