Karnabahar Alerjisi

Karnabahar alerjisi son derece nadirdir. Karnabahar alerjisi varsa, brokoli, brüksel lahanası ve lahana gibi Brassicaceae familyasının diğer üyelerine de alerji görülebilir.

Karnabahar Alerjisi Belirtileri

Karnabahar alerjisinde görülen belirtiler şunlardır:

 • Yüz ve el şişmesi
 • Şiddetli kaşıntı
 • Nefes alma zorlukları
 • Kurdeşen veya kaşıntılı kırmızı cilt
 • Göz tahrişi ve gözyaşı
 • Burun akması
 • Hapşırma
 • Mide rahatsızlığı
 • İshal
 • Ağızda karıncalanma
 • Boğazda şişme veya astım

Karnabahar Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi

Karnabahar alerjisi deri prick testi ile teşhis edilmektedir.

Alerjen onaylandıktan sonra karnabahar tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Aynı zamanda aynı aileden olan diğer besinleri tüketmek de risklidir.

Karnabahar, Lahana sebze ailesinin, Brassicaceae bir üyesidir. Karnabahar çiçeği çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir. Çok yüksek düzeyde antioksidan ve antikanser bileşikleri içerir, bu nedenle kanser risklerini azaltmakta yardımcı olmaktadır.

Karnabaharın Sağlığa Faydaları

 1. Yüksek Lif İçeriği

Karnabahar, genel sağlık için faydalı olan lif bakımından oldukça yüksektir. Lif tüketimi önemlidir, çünkü bağırsaklardaki iltihaplanmayı azaltmaya ve sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olan sağlıklı bakterileri beslemektedir.

Yeterince lif tüketmek kabızlık, divertikülit ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca araştırmalar, karnabahar gibi lif açısından zengin sebzeler açısından yüksek bir diyetin, kalp hastalığı, kanser ve diyabet dahil olmak üzere birçok hastalık riskinin daha düşük olması ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Lif, doygunluğu teşvik etme ve genel kalori alımını azaltma kabiliyeti nedeniyle obezitenin önlenmesinde de rol oynayabilir. Karnabahar, sindirim sağlığı için önemli olan ve çeşitli kronik hastalık riskini azaltabilen yüksek miktarda lif içerir.

 1. Antioksidan

Karnabahar, hücreleri zararlı serbest radikallerden ve iltihaplanmadan koruyan bir antioksidan kaynağıdır. Karnabahar, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı gösterilen iki grup antioksidan olan glukosinolatlar ve izotiyosiyanatlar açısından özellikle yüksektir. Çalışmalarda glukosinolatlar ve izotiyosiyanatların özellikle kolon, akciğer, meme ve prostat kanserine karşı koruyucu olduğu gösterilmiştir. Karnabahar, kanser önleyici etkileri olan ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere diğer birçok hastalık riskini azaltabilen karotenoid ve flavonoid antioksidanlar da içerir. Ayrıca karnabahar, antioksidan görevi gören yüksek miktarda C vitamini içerir. Bağışıklık sağlığını artırabilecek ve kalp hastalığı ve kanser riskini azaltabilecek anti-inflamatuar etkileri ile iyi bilinir.

 1. Kilo Kontrolüne Yardımcı

İyi bir lif kaynağı olan karnabahar, sindirimi yavaşlatır ve tokluk hissini destekler. Bu, kilo kontrolünde önemli bir faktör olan gün boyunca yenilen kalori miktarını otomatik olarak azaltabilir. Yüksek su içeriği, karnabaharın kilo vermeyi kolaylaştıran diğer bir yönüdür. Aslında ağırlığının %92’si sudan oluşur. Çok fazla su içeren, düşük kalorili yiyeceklerin tüketilmesi kilo kaybı ile ilişkilidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir