Karadut Alerjisi

Karadutta bulunan antioksidanlar, vitaminler ve minerallerin çeşitli sağlıklı etkileri vardır. Antosiyaninler gibi antioksidanlar, birçok anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca diyabet ve belirli kanser türleriyle mücadele edebilirler. C, K ve manganez gibi vitamin ve minerallerden zengindir, lif oranı yüksektir.

Karadutun Sağlığa Faydaları

 1. Yüksek C Vitamini İçeriği

Sadece bir fincan çiğ karadut 30,2 miligram C vitamini içerir. Bu, günlük önerilen değerin yarısıdır. C vitamini, kemiklerde, bağ dokusunda ve kan damarlarında kolajen oluşumunu sağlar. Özellikler yaraları iyileştirme, cildi yenileme, vücuttaki serbest radikalleri (toksinler tarafından salınan molekülleri) azaltmak, demir emilimini sağlamaya yardımcı olur. Soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Ayrıca C vitamini, vücutta kansere yol açabilecek oksidatif stresi de azaltabilen bir antioksidan görevi görür.

 1. Yüksek Lif İçeriği

Küçük bir meyve olmasına rağmen karadut lif bakımından zengindir. Bir fincan çiğ karadut neredeyse 8 gram lif içerir. Yüksek lifli içeriği ile kolesterolü azaltmada, düzenli bağırsak hareketlerini sağlamada, şeker emilim oranını yavaşlatarak kan şekeri seviyelerini kontrol etmede yardımcı olur. Ayrıca uzun süre tok hissetmeyi sağlar.

 1. Beyin Sağlığına Etkili

Karadut gibi dut meyveleri yemek beyin sağlığını iyileştirebilir ve yaşlanmanın neden olduğu hafıza kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Karaduttaki antioksidanların serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Böylece, yaşlanma ile yaygın olarak görülen bilişsel ve motor sorunlara yol açabilen beyin iltihabını azaltmaya yardımcı olur.

Karadut Alerjisi

Karaduta karşı alerji nadirdir. İçeriğindeki salisilatlar, karadutlarda bulunan aspirin ile ilişkili doğal kimyasallardır. Aspirine alerjiniz veya intoleransınız varsa, meyveyi yedikten sonra alerji belirtileri geliştirebilirsiniz.

Karadut Alerjisi Belirtileri:

Karadut yedikten birkaç saniye ile birkaç dakika sonra belirti gelişebilir. Belirtiler şunları içerir:

 • Kaşınan cilt
 • Kurdeşen veya döküntü
 • Yüzde karıncalanma hissi
 • Burun akması
 • Sulu gözler

Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden, tüm vücut alerjik reaksiyonu olan anafilaksi, karadut ile nadiren ilişkilidir; literatürde az sayıda vaka görülmüştür. Olursa, genellikle bilinen bir yaban mersini alerjisi olan kişilerde görülür. Anafilaksi belirtileri şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Yüzde şişme
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Kusma

Bu gibi durumlarda acil yardım alınmalıdır ve ambulans çağırılmalıdır.

Birçok farklı küf türü, küf alerjisini tetikleyebilir. Çileklerin mantar kontaminasyonu en yaygın olarak tarlada meydana gelir. Rastgele bir araştırma, karadut ve ahudududaki küf oluşumunun, test edilen tüm meyveler ve üzümler arasında en yüksek olduğunu ortaya koydu. Karadutların yemekten önce iyice yıkanması küfe karşı alerjik tepki riskini azaltabilir.

Karadut Alerjisi Tedavisi

Belirtileri önlemenin tek yolu karadut ve salisilat içeren diğer tüm besinlerden kaçınmaktır. Bu kimyasalı içeren yaygın meyveler arasında kiraz, portakal, kuru erik, ananas, hurma, üzüm, ahududu, erik ve yaban mersini bulunur.  Acı biber, zeytin, salatalık,  kabak ve domates doğal olarak salisilat içerir ve bunlardan kaçınılması gerekir. Bu kimyasalı içerebilecek diğer besinler arasında jöle, nane aroması, badem, bal, sakız, su kestanesi, kırmızı biber, soslar, köri, kekik ve dereotu, bira, şarap, kahve, çay bulunur. Bu besinler tüketildiğinde alerjik reaksiyon görülebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir