Balkabağı Alerjisi

Balkabağı, duyarlı bireylerde besin alerjisi belirtilerine neden olabilir. Bir hastada balkabağı çorbası veya kabak içeren ince erişte yedikten sonra dermatit, astım, rinokonjuktivit, ağızda kaşıntı, yüz ve dudaklarda anjiyoödem, genel kaşıntı ve hafif nefes darlığı bildirilmiştir. Başka bir bireyde ise balkabağı (Cucurbita moschata) posası ile temastan sonra dermatite neden olan ani tipte bir reaksiyon bildirilmiştir.

Balkabağı Alerjisinde Çapraz Reaktivite

Cucurbitaceae familyasının üyeleri arasında belirli bir dereceye kadar, cinsin farklı bireysel türleri arasında kapsamlı bir çapraz reaktivite beklenebilir. Balkabağı, kabak çekirdeği, kavun, karpuz, salatalık ve yeşil kabak arasında klinik çapraz reaktivite gösterilmiştir.

Balkabağı Alerjisinde Tedavi

Balkabağı alerjisinde balkabağı ve balkabağı içeren besinleri tüketmemek gerekmektedir. Ayrıca çapraz reaktiviteye neden olabilecek besinlerden de uzak durulmalıdır, örneğin kabak çekirdeği, kavun, karpuz, salatalık ve yeşil kabak.

Balkabağı, Cucurbita cinsinin ve Cucurbitaceae familyasının kabak benzeri bir kabağıdır. Balkabağının Orta Amerika’da, muhtemelen Meksika’da ortaya çıktığı düşünülmektedir, ancak şimdi ılıman ve tropik bölgelerde yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Kabak kendi başına haşlanabilir, fırınlanabilir, kızartılabilir, püre haline getirilebilir veya çorba haline getirilebilir. İyi bir beta karoten ve E vitamini kaynağıdır. Balkabağının sağlığa olan faydalarının çoğu, düşük şeker ve yüksek lif içeriği ile birlikte vitamin ve minerallerinden gelir.

Balkabağının Sağlığa Faydaları

  1. Yüksek A Vitamini İçeriği

Kabak, kısmen A vitaminine dönüştürülen yüksek dozda beta karoten içermektedir. A vitamini vücutta enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, A vitamininin bağırsağı güçlendirmek için özellikle önemli olduğunu ve onu enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale getirdiğini göstermektedir.

C vitamini ayrıca bir patojen tanımlandığında yanıt veren bağışıklık hücrelerini güçlendirerek bağışıklık sağlığında önemli bir rol oynamaktadır.

  1. Göz Sağlığına Etkili

Balkabağı öncelikle, retinanın ışığı emmesine yardımcı olarak görüşü keskin tutmaya yardımcı olan beta karoten açısından zengindir. İkinci olarak, balkabağındaki diğer vitamin ve minerallerin kombinasyonu yaşa bağlı maküler dejenerasyona karşı koruma sağlayabilir.

  1. Cilt Sağlığına Etkili

Kabakta bulunan antioksidanlar cilt sağlığı için önemlidir. Bunlara beta karoten ve C ve E vitaminleri dahildir. Özellikle beta karoten, cildi güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından koruyabilir. Beta karoten içeren yiyecekler tüketmek de cildin görünümünü ve dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. C ve E vitaminleri de antioksidan özelliklere sahiptir. Genellikle cilt bakım ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılırlar, ancak yenildiğinde cilt sağlığını iyileştirmeye bile yardımcı olabilirler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir