Ahududu Alerjisi

Ahududunun vitamin, mineral, antioksidan ve lif içeriği zengindir. Taze ahududular genellikle Haziran’dan Ekim’e kadar bulunur, ancak donmuş ahududular yıl boyunca mevcuttur ve aynı miktarda vitamin ve mineral içerir. Ahududu taze olarak tüketilir ve meyvesi ayrıca şuruplarda, turtalarda, tatlandırıcılarda, jölelerde, reçellerde ve diğer konservelerde yaygın olarak kullanılır. Ek olarak, ahududun önemli sağlık faydaları vardır. Kalp fonksiyonu için gerekli olan ve kan basıncını düşürdüğü kanıtlanmış potasyumu içerirler. Ahudududaki omega-3 yağ asitleri, felç ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca sağlıklı kemikler ve cilt için gerekli olan ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan minerallerden manganezi içerir.

Ahududunun Sağlığa Faydaları

 1. Yüksek Lif İçeriği

Bir fincan ahududu, 8 gram lif sağlar. Lif, kan şekerini, kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Lif oranı yüksek olduğu için daha uzun süre tok hissetmeyi sağlar, böylece kilo yönetimine yardımcı olabilir.

 1. Antioksidan

Ahududu, hücreleri serbest radikallerin zararlarından koruyabilen antioksidanlardan zengindir. Serbest radikaller kemik hastalığı, kanser, kalp hastalığı, Alzheimer hastalığı gibi durumlara neden olabilir. Antioksidanlar serbest radikalleri stabilize ederek onları zararsız hale getirir. Siyah ahududu antioksidandan en zengin olan türüdür.

 1. Göz Sağlığına Etkili

Ahududu, zararlı mavi ışık ışınlarını filtreleyen antioksidan zeaksantin içerir. Yaşlılarda görme sorunlarına neden olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi sorunlardan gözleri korumada rol oynayabilir.

 1. Beyin Güçlendirici

Antioksidanlar açısından zengin besinler beyin ve nörolojik sistem sağlığına katkıda bulunur. C ve E vitaminlerinden zengin ahududu, yaşlandıkça düşünme ve bilgileri hatırlama yeteneğini korumaya yardımcı olur.

Ahududu Alerjisi

Ahududu alerjisi, bireyin bağışıklık sisteminde bir reaksiyonu tetikler. Vücut, belirli maddeleri toksik olarak görür ve buna karşı IgE antikorları üretir.

Ahududu alerjisi olan kişiler, genellikle salisilatlara duyarlıdır. Salisilatlar, tüm bitkilerde doğal olarak bulunan ve bitkiyi korumak için koruyucu görevi gören kimyasallardır. Bazı insanlar bu kimyasala karşı sadece hafif bir duyarlılığa sahiptir. Şiddetli vakalarda artan hassasiyet, acil tıbbi müdahale gerektiren hayatı tehdit eden bir reaksiyon olan anafilaksiye yol açabilir.

Ahududu Alerjisi Belirtileri

Alerji belirtileri, ahududu tüketimden sonra dakikalar veya saatler içinde yaşanır. Ahududu alerjisinin yaygın belirtileri, aşağıdakileri içerebilir:

 • Ağızda kaşıntı, karıncalanma
 • Dudakta şişme
 • Sulu gözler
 • Hapşırma
 • Burun akıntısı
 • Kurdeşen
 • Karın krampları
 • İshal
 • Kusma
 • Baş dönmesi

Ölümcül bir reaksiyon olan anafilaksi ise boğazda şişme, hırıltılı solunum, nefes almada zorluk, sersemlik, bilinç kaybı, kan basıncında ciddi bir düşüş ve hızlı nabız içerebilir.

Ahududu Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi

Ahududu alerjinizin doğru şekilde test edilmesini ve teşhisini almak için bir alerji uzmanıyla görüşmeniz gerekmektedir. Ahududu alerjisinde ahududu ve ahududu içeren turta, jöle, reçel gibi besinlerin tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca ahududu alerjisinde elma, kivi, çilek, soya sosu, çam fıstığı, badem ve bazı otlar ve baharatlar gibi salisilat içeren diğer besinlere benzer alerjik reaksiyonlar yaşanabilir. Bu nedenle bu besinlerden de kaçınmak gerekebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir