hurma alerjisi

Hurma ağacı Arap Yarımadası’nda, Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinde, Hindistan’ın bazı bölgelerinde, ABD’nin daha sıcak bölgelerinde ve  Orta Doğu’da sıkça tüketilen bir besindir ve aynı zamanda dünya çapında da yenir. Hurmalar, tahıl gevreklerinde, tatlılarda ve meyveli keklerde sıkça kullanılır. Aynı zamanda doğal tatlandırıcı olarak tercih edilmektedir.

Alerji, bağışıklık sisteminizin çoğu insanı rahatsız etmeyen bir şeye verdiği anormal bir tepkidir (meyve ve sebzelerde bulunan proteinlere anormal bir bağışıklık tepkisi). Besin alerjisi olan hastalar, alerjileri olan yiyecekleri tükettikten sonra her zaman risk altındadır. Bazı besin alerjilerinde polene karşı duyarlılık da ortaya çıkar.

Hurmanın Sağlığa Yararları

Kuru hurma çok iyi bir lif kaynağıdır ve bağırsak hareketlerinin düzeninde yardımcı olur. Ayrıca kan şekerini kontrol etmek için faydalı olabilir. Hurma, antioksidanlardan zengindir. Kalp hastalığı, kanser, Alzheimer ve diyabet gibi bazı kronik hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olabilecek çeşitli antioksidanlar içerir.

  1. Koruyucu Antioksidanlardan Zengindir

Hurma, antioksidan özelliklere sahip zengin bir koruyucu bitki bileşikleri kaynağıdır. Bunlar, kronik hastalık riskini yönetmeye yardımcı olduğu gösterilen polifenolleri, karotenoidleri ve lignanları içerir.

  1. Bağırsak Sağlığını Destekler

Lif, sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunun korunmasını ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. Yapılan bir araştırmada, yüksek lif ve polifenol içeriği sayesinde hurma tüketiminin kolon kanserini azaltabileceğini ve polifenolün yararlı anti-mikrobiyal faydaları olduğu bulunmuştur.

  1. Kemik Sağlığını Destekler

Hurma, fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi kemik dostu minerallerin kaynağıdır. Ayrıca sağlıklı, güçlü kemikler için gerekli olan bir K vitaminini içerirler.

Hurma Alerjisi Belirtileri

Göz Alerjisi Belirtileri: Kaşıntı, kızarıklık, şişme, sulanma ve ışığa karşı hassasiyet.

Solunum Alerjisi Belirtileri: Nefes almada zorluk ve hırıltı.

Genel Alerji Belirtileri: Yorgunluk ve huysuzluk, ağızda kaşıntı, şiddetli rinit, anjiyoödem

Bazı bireylerde anafilaksi meydana gelmiştir.

Genel olarak üç tür hurma meyvesi alerjisi vardır;

1-Kuru Hurma Meyve Küfü Alerjisi 

Kuru hurma meyve alerjisine büyük olasılıkla küf veya sülfit neden olur. Kurutulmuş hurma, yaygın bir küf kaynağıdır. Ayrıca kurutulmuş hurmalardaki sülfitler bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Çok fazla maruz kalmanız hırıltılı solunum, nefes darlığı, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı, kaşıntılı sulu gözler ve deri döküntüleri gibi belirtilere neden olabilir.

2-Kuru Hurma Meyve Sülfit Duyarlılığı

Sülfitler genellikle kuru meyveye koruyucu olarak eklenir. İnsanların yaklaşık yüzde 1’inin sülfit duyarlılığı vardır. Duyarlılık hayatın herhangi bir anında gelişebilir ve nedenleri bilinmemektedir. Çiğ yenecek meyve ve sebzelerde sülfitler yasaklanmıştır. Bazı insanlar sülfitlere karşı hassastır ve bunun sonucunda çeşitli yan etkilere maruz kalabilirler. Belirtiler genellikle astıma benzer ve hafif bir hırıltıdan yaşamı tehdit eden bir anafilaktik reaksiyona kadar değişebilir, bu durum acil tıbbi müdahale gerektirir.

3-Hurma Meyve Poleni 

Bazı insanlarda, meyve polenine karşı da duyarlılık görülür. Bu tür hurma meyve alerjisi olan bir kişi dudaklarda, ağızda veya boğazda karıncalanma, şişlik veya kaşıntı yaşayabilir.

Hurma Meyvesi Alerjisi Tedavisi

Hurma alerjisinde, hurma meyvesi veya hurma içeren yiyeceklerden kaçınmak önerilir. Alerjisi olan bireyler karışık meyve suları ve içecekleri sipariş ederken dikkatli olmalıdır. Bu içecekler, alerjik reaksiyona neden olabilecek  hurma tozunu az miktarda içerebilir. Beslenme şekli ve alerjenlerden kaçınmak için çocukların ve ebeveynlerin eğitim alması önerilir.  Bir kişinin belirli bir hurma türüne alerjisi varsa, diğer tür hurmalara da alerjisi olma ihtimali yüksektir. Bazı durumlarda antihistaminikler alerji kaynaklı rahatsızlıkları hafifletmek için kullanılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir