İstiridye Alerjisi

Çiğ istiridye bol miktarda vitamin ve mineral kaynağıdır. Özellikle iyi bir B12 vitamini kaynağıdır ve araştırmalar beyin sağlığında büyük rol oynadığını göstermiştir. İstiridye ayrıca D vitamini, demir, magnezyum, fosfor, çinko, bakır, manganez ve selenyum da içermektedir. İstiridyeler genellikle çiğ olarak üzerlerine limon suyu sıkılarak yenir ve çok sevilen sokak yiyeceklerindendir. Besin içeriği, herhangi bir pişirme veya hazırlama yönteminden büyük ölçüde etkilenmez.

İstiridye Alerjisi Nedir?

Deniz ürünleri alerjisi veya kabuklu deniz ürünleri alerjileri arasındaki fark şöyledir;

Deniz ürünleri, hem balıkları (ton balığı veya morina balığı gibi) hem de kabuklu deniz ürünlerini (ıstakoz veya istiridye gibi) içerir. Her ikisi de “deniz ürünleri” kategorisine girseler de, balık ve kabuklu deniz ürünleri biyolojik olarak farklıdır. Bu nedenle balık, kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan bir kişide alerjik reaksiyona neden olmaz.

Kabuklu deniz ürünleri iki farklı gruba ayrılır:

 • Kabuklular (karides, yengeç veya ıstakoz gibi)
 • Yumuşakçalar (istiridye, midye, istiridye, deniz tarağı, ahtapot veya kalamar gibi). Kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan bazı kişiler her iki gruba da alerjiktir, ancak bazıları yalnızca birine alerjisi olabilir.

İnsanlar zamanla bazı besin alerjilerini aşabilirler, ancak kabuklu deniz ürünleri alerjisi kalıcılığı en yüksek alerjilerdendir. Kabuklu deniz ürünleri alerjisi her yaşta ortaya çıkabilir. Geçmişte kabuklu deniz ürünleri yemiş olan insanlar bile ona alerji geliştirebilirler.

İstiridyenin Sağlığa Faydaları

 1. Kalp Sağlığına Faydalı

İstiridye, özellikle yüksek omega-3 yağ asitleri seviyeleri içerir. Kalp atış hızını korumaya, kan basıncını düşürmeye, kan damarı işlevini iyileştirmeye ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 1. Kemik Sağlığına Faydalı

İstiridye zengin bir D vitamini, bakır, çinko ve manganez kaynağıdır. Kalsiyum ile birlikte bu mikro besinlerin, yaşlı kadınlarda osteoporoza bağlı kemik kaybını yavaşlatmanın ve hatta önlemede yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 1. Kan Dolaşımına Faydalı

İstiridye yüksek potasyum ve magnezyum içeriği ile kan basıncını düşürebilir, dolaşımı ve kan oksijenasyonunu artırabilir. Bu arada, zengin demir kaynağıyla kırmızı kan hücrelerini formüle etmeye, vücudun metabolik hızını artırmaya ve anemi gibi koşullara karşı savunmaya yardımcı olur.

İstiridye Zehirlenmesi

İstiridyeler çeşitli besinler için zengin bir kaynak olsa da istiridyelerden besin zehirlenmesi riski mevcuttur.

Besin zehirlenmesi

İstiridyeler çoğunlukla çiğ olarak yendiği için, bakteri bulaşmasına karşı özellikle hassastırlar. İstiridyelerde bulunan bir bakteri türü (Vibrio vulnificus) ciddi bir hastalıkla, hatta ölümle bağlantılıdır. Ciddi belirtiler tipik olarak tüketimden 24 ila 48 saat sonra ortaya çıkar ve ateş, titreme, mide bulantısı, kusma, ishal ve şoku içerebilir.

Bakteriyel kontaminasyondan kaynaklanan ciddi komplikasyonlar açısından en fazla risk altında olanlar kanser, diyabet ve karaciğer hastalığı olan bireylerdir. Alkolik karaciğer hastalığı olanlar özellikle risk altında olabilir. Bu hastalıkları olmayanlar da çiğ istiridye yedikten sonra besin zehirlenmesi belirtileri geliştirirse derhal tıbbi yardım almalıdır.

İstiridye Alerjisinde Ne Olur?

Vücudun bağışıklık sistemi normalde enfeksiyonlarla savaşır. Ancak istiridye alerjisine sahip bir bireyin bağışıklık sistemi istiridyedeki proteinlere aşırı tepki verir. Kişi istiridye ve ürünlerini her yediğinde vücut bu proteinlerin zararlı istilacılar olduğunu düşünür. Bağışıklık sistemi, savaşa geçerek yanıt verir. Bu, vücutta histamin gibi kimyasalların salındığı alerjik bir reaksiyona neden olur. Bazı durumlarda, bu reaksiyon, alerjisi olan bireyin istiridyenin havadaki partiküllerini solusa bile gerçekleşebilir.

Bu kimyasalların salınması, şu belirtilere neden olabilir:

 • Hırıltılı solunum,
 • Nefes almada zorluk,
 • Öksürme,
 • Ses kısıklığı,
 • Boğaz gerginliği,
 • Karın ağrısı,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Kaşıntılı, sulu veya şişmiş gözler,
 • Kurdeşen,
 • Kırmızı lekeler,
 • Şişme,
 • Kan basıncında bir düşüş,
 • Baş dönmesi,
 • Bilinç kaybı.

İstiridye Alerjisi Teşhis ve Tedavisi

Doktorunuz istiridye alerjiniz olduğunu düşünürse, muhtemelen size alerji testi önerecektir. Test sonuçları pozitif çıkarsa, istiridye ve ürünleri içeren tüm ürünlerden kaçınmanız önerilir.

Ayrıca, bazı besin dışı ürünler (evcil hayvan yiyecekleri, besin takviyeleri, dudak parlatıcısı veya bitki gübresi gibi) bazen kabuklu deniz ürünleri içerir. Az miktarda kabuklu deniz ürünleri bile bazı insanlarda ciddi reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle ürünlerin etiketlerini okumanız ve bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kabuklu deniz hayvanlarına karşı alerjik reaksiyonların çoğu, kabuklu deniz ürünlerinin tüketimi sonrası gerçekleşir, ancak bazen kabuklu deniz hayvanlarına dokunma veya kabuklu deniz ürünleri pişirirken oluşan buharları soluma sonrası da alerjik reaksiyon gelişebilir.

Yiyeceklerin içinde istiridye olup olmadığını öğrenmenin yanı sıra, çapraz bulaşma konusunda da tetikte olmak isteyeceksiniz. Normalde yediğiniz bir yiyeceğin kabuklu deniz ürünleri ile temas etmesi durumunda da alerji meydana gelebilir. Örneğin; bir üreticinin birçok farklı yiyecek için aynı ekipmanı kullanması veya bir restoranda hem kabuklu deniz ürünlerini hem de diğer yiyecekleri hazırlamak için aynı kesme tahtası veya tava kullanması çapraz bulaşın nedenlerindendir.

Besin şirketlerinin çapraz bulaşma riski için etiketleme yapmaları gerekmiyor. İstiridye alerjisi durumunda paketli yiyeceklerden kaçınmanız gerekmektedir. İçlerinde kabuklu deniz ürünleri proteinleri bulunabilir.

Bir restoranda, kafeteryada, arkadaşınızın evinde veya yemeğin nasıl hazırlanacağı konusunda kontrolünüzün olmadığı başka bir yerde yemek yiyorsanız, personele veya ev sahiplerine kabuklu deniz ürünleri alerjiniz olduğunu mutlaka bildirin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir