Çarkıfelek Meyvesi Alerjisi-2

Çarkıfelek meyvesi ılık ve nemli iklimlerde yetişen çiçekli bir tropikal meyvedir. Tatlı ve ekşi bir tada sahiptir. Sert bir kabuğu vardır ve çok sayıda tohum içerir. Tohumları ve posaları yenebilir, suyunu sıkılarak diğer meyve sularına eklenebilir. Cilt, görme ve bağışıklık sistemi için önemli olan A vitaminini ve önemli bir antioksidan olan C vitaminini yüksek oranda içerir. Ayrıca fosfor, niasin ve B-6 vitaminini de içerir.

Çarkıfelek Meyvesinin Sağlığa Faydaları

 1. Antioksidan

Çarkıfelek meyvesi, vücudunuzun zararlı serbest radikallerden kurtulmasına yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar, vücudu hastalıklardan uzak tutmaya yardımcı oldukları için vücudunuzun bağışıklık sistemini destekler. Antioksidanlar ayrıca kanser, kalp hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi hastalıklarla ilişkili olan vücuttaki iltihabı ve stresi azaltmaya yardımcı olur.

 1. Düşük Glisemik İndeks

Çarkıfelek meyvesi, düşük glisemik indeks (GI) değerine sahip birkaç tropikal meyveden biridir. Kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur, böylece şekeri daha yavaş bir oranda serbest bırakır. Bu, çarkıfelek meyvesini uygun bir seçenek ve şeker hastalığı olan insanlar için diğer meyvelere güzel bir alternatif yapar. Meyve ayrıca kalori alımınızı artırmadan sizi tok tutan bir lif türü olan pektin açısından da zengindir. Yüksek lif içeriği, meyvenin şekerinin kan dolaşımına yavaşça emilmesini sağlar.

 1. Yüksek Lif İçeriği

Çarkıfelek meyvesi, zengin bir diyet lifi kaynağıdır. Lif, yediğiniz her besinde önemli bir bileşendir, çünkü sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve bağırsak sağlığını destekler. Bağırsak rahatsızlıkları ve kabızlığı olan kişilerin, dışkıyı daha yumuşak hale getirmeye yardımcı olduğu ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırdığı için lif açısından zengin meyveleri yemeleri tavsiye edilir.

 1. Kalp Sağlığını Destekler

Çarkıfelek meyvesi, kalp sağlığı ile ilişkili bir mineral olan zengin bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kan basıncını normalleştirerek kalp-damar sağlığını artırmaya yardımcı olabilir. Meyvedeki yüksek lif içeriği de, kan damarlarından fazla kolesterolün atılmasına yardımcı olur. Kanın kalpten vücudun diğer bölgelerine düzgün bir şekilde gitmesini sağlar ve herhangi bir tıkanmayı önler. Ayrıca çarkıfelek meyvesindeki sodyum içeriği de düşüktür, bu da kan basıncının düşük tutulmasına yardımcı olur.

Çarkıfelek Meyvesi Alerjisi

Çarkıfelek meyvesine karşı alerjik reaksiyonlar nadirdir, ancak lateks kauçuk bileşiklerine duyarlı olan bireyler daha büyük risk altındadır. Çarkıfelek alerjisi için belirli bir alerjen henüz bulunmamıştır ancak doğal kauçuk latekse alerjik reaksiyon iyi bilinmektedir. Kitinazlar adı verilen enzimlerden dolayı kaynaklanır. Çarkıfelek meyvesinde lateks ile çapraz reaksiyona neden olan bu madde bulunur. Bu ilişkiye lateks-meyve sendromu denir. Bunun anlamı, latekse alerjisi olan kişilerin, benzer kitinaz proteinleri içeren meyvelere alerjisi olma riskinin çok daha yüksek olmasıdır. Bu meyveler çarkıfelek meyvesi dışında şunlardır:

 • Kivi
 • Muz
 • İncir
 • Kavun
 • Papaya
 • Mango
 • Domates
 • Avokado
 • Ananas
 • Şeftali

Lateks-Meyve Sendromu Belirtileri

Belirtiler bireye bağlı olarak şiddet derecesi değişir, ancak şunları içerebilir:

 • Dermatit
 • Kaşınan cilt
 • Kabuklu cilt lezyonları
 • Hapşırma
 • Öksürme
 • Hırıltı ve nefes alma zorlukları
 • Kan basıncında düşüş

Şiddetli belirtiler arasında anafilaksi de bulunur. Hava yollarında şişme ve nefes almada zorluk gerçekleşebilir. Anafilaksi acil bir durumdur ve ölümcül olabilir. Acil servisi arayıp yardım almanız gerekmektedir.

Çarkıfelek Meyvesi Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi

Bazı tropik meyvelere karşı potansiyel tepkinizden endişe ediyorsanız, alerji testi yaptırma konusunda doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Lateks kauçuğa alerjiniz varsa, çarkıfelek meyvesine ve diğer bazı tropik meyvelere karşı alerjik reaksiyon gösterme ihtimaliniz vardır. Sağlık çalışanları, lateks eldivenlere tekrar tekrar maruz kaldıkları için çarkıfelek meyvesine özellikle şiddetli reaksiyonlar gösterebilir. Bu nedenle lateksle çapraz reaksiyona giren meyvelerden ve çarkıfelek meyvesinin tüketimininden kaçınmak gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir