Besin Alerjilerinde Diyet Büyümeyi Olumsuz Etkileyebilir

Besin alerjilerinin günlük beslenme üzerinde büyük bir etkisi vardır. Özellikle çocuklarda besin alerjisi dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Yapılan son araştırmalar, besin alerjisi olan çocukların diğer çocuklara göre gelişiminin daha az olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte birden fazla yiyeceğe alerjisi olan çocukların gelişiminin, bir yiyeceğe alerjisi olan çocuklara göre daha geri olduğu da belirtilmiştir.

Gelişim İçin Doğru Beslenme Önemlidir

Doğru büyüme ve gelişme için besinler gereklidir. İki ya da daha fazla yiyeceğin beslenme listesinden çıkarılması yetersiz beslenmeye ve akabinde gelişecek olumsuz durumlara neden olabilir. Bu sebeple, çocuğunuzun beslenme ihtiyacının doğru ve dengeli bir diyetle karşılanması gerekir.

Çocuğunuzda besin alerjisi varsa alerji diyetisyeniniz ile her görüşmenizde, çocuğunuzun besin alımı kontrol edilir. Diyetisyeninizle görüşmenizden birkaç gün beslenme günlüğü tutmanız faydalı olacaktır. Besin günlüğü; çocuğunuzun yediği her şeyi not almanız anlamına gelir. Bu sayede çocuğunuzun aldığı besinleri eksiksiz bir şekilde alerji diyetisyeniniz ile paylaşabilirsiniz.

Alerji diyetisyeniniz, kaçınmanız gereken yiyecekler konusunda size yön verir. Bununla birlikte hangi besinleri diyetinizden çıkaracağınızı hangisini ekleyeceğinizi size söyleyebilir.

 

Besin alerjilerini yönetmede ve kontrol altına almada etiket okumak önemlidir. Çocuğunuzun tükettiği her yiyeceğin içeriğine hakim olmanız için etiketleri dikkatle okumanız gerekir. Çocuğunuz aynı yiyeceği geçmişte güvenle yemiş olsa bile, alerjen etiketlerini her defasında kontrol etmelisiniz. Gıda üreticileri sık sık malzemeleri değiştirebilirler.

Tüketilen yiyeceklerin içerikleri, sağlıklı bir diyet için önemli bir odak noktasıdır. Öğünlerde dengeyi yakalamak gerekir. Her öğünün dengeli olması mümkün değilse bile gün içinde çeşitli yiyeceklerle denge kurulmalıdır. Besin alerjisi olan çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini sağlamak için bazı öneriler:

  • Öncelikle yemek listeleri oluşturarak çocuğunuzun yiyebileceği tüm yiyecekleri belirleyin. Genellikle, bu yaklaşımı kullanmak yasaklardan kaynaklanan motivasyon düşüklüğünü engeller.
  • Listelenen yiyecekleri önce öğünlere (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, ara öğünler) sonra da yiyecek gruplarına ayırın.
  • Her öğünde, iyi bir besin dengesi elde etmek için her gruptan bir yiyecek seçin.
  • Listenizdeki favori yiyecekleri renkli fosforlu kalemle vurgulayın.
  • Daha fazla çeşitlilik için diğer ülkelerde sık tüketilen alerjik olmayan yiyecekleri veya içecekleri araştırın.
ALERJENKAYIP BESİN MADDELERİÖNERİLEN ALTERNATİF (Alerjik değilse)
SütProtein, Kalsiyum, Riboflavin, Fosfor, Vitamin A, D, B12Diğer proteinli yiyecekleri artırın: et, balık, kümes hayvanları, baklagiller, yumurta, zenginleştirilmiş süt ikameleri; yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyum takviyeli gıdalar
YumurtaProtein, Demir, Biotin, Folik asit, Riboflavin, Vitaminler A, D, E, B12Diğer proteinli yiyecekler: etler, balıklar, kümes hayvanları, baklagiller, süt ürünleri, meyve, sebzeler, yapraklı yeşillikler, zenginleştirilmiş tahıllar
SoyaProtein, Tiamin, Riboflavin, Demir, Kalsiyum, Çinko,

B6 Vitamini

Proteinli yiyecekler: etler, balıklar, kümes hayvanları, baklagiller, yumurtalar, süt ürünleri, meyve, sebzeler, yapraklı yeşillikler, zenginleştirilmiş tahıllar
BuğdayB VitaminleriProteinli yiyecekler: etler, balıklar, kümes hayvanları, baklagiller, yumurtalar, süt ürünleri, meyve, sebzeler, yapraklı yeşillikler, güçlendirilmiş alternatif tahıl ürünleri (pirinç, mısır, yulaf, arpa, karabuğday)
Yer fıstığı ve ağaç yemişleriProtein, Vitaminler, MinerallerProteinli yiyecekler: etler, balıklar, kümes hayvanları, yumurtalar, süt ürünleri, meyve, sebzeler, zenginleştirilmiş tahıllar
Balık ve Kabuklu Deniz ÜrünleriProtein, Niasin, B6, B12, A, E VitaminleriProteinli yiyecekler: etler, kümes hayvanları, yumurtalar, süt ürünleri,  meyve, sebzeler, zenginleştirilmiş tahıllar

Alerji nedeniyle kaçındığınız herhangi bir besin yerine, tablodan görebileceğiniz diğer yiyecekler aynı besinleri sağlayabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir