Çikolata Alerjisi

Çikolata, bir dizi yan etkiye neden olur. Çikolata alerjisi belirtileri genellikle hafiftir, ancak bazı durumlarda anafilaksi adı verilen yaşamı tehdit eden bir reaksiyon meydana gelebilir. Bu çok ciddidir ve bazı insanlar için bu sorunları önlemenin tek yolu çikolatadan kaçınmaktır. Bununla birlikte, gerçek çikolata alerjileri oldukça nadirdir. Çikolata yedikten sonra olumsuz belirtiler yaşarsanız, çikolatadaki başka bir bileşene alerjiniz veya çikolata intoleransınız olma olasılığınız daha yüksektir. Hoşgörüsüzlük, bağışıklık sisteminizden ziyade gastrointestinal sisteminizin reaksiyonudur ve çikolatadaki protein yerine çikolatadaki bir bileşen veya kimyasala reaksiyondur. Çikolatadaki kimyasallardan bazıları soya lesitini, tiramin, feniletilamin, teobromin, kafein, aromalar ve emülgatörlerdir. İlk sekiz gıda alerjeni yumurta, süt, soya, buğday, yer fıstığı, ağaç yemişleri, balık ve kabuklu deniz ürünleridir. Bu bileşenlerden birkaçı çikolatalar, kekler, kekler, pudingler ve daha fazlasında yaygın olarak bulunur. Çikolata yediğinizde tepki verirseniz, bu başlıca alerjenlerden birine alerjiniz olması muhtemeldir. 

Çikolata Alerjisi Belirtileri

Çikolata alerjisi belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte tipik belirtiler şunlardır:

  • Migren,
  • Göğüste ağrılı yanma hissi,
  • Kramplar,
  • Şişme,
  • Öksürük,
  • Kaşıntı, kurdeşen veya çikolata alerjisi döküntüsü,
  • Anafilaksi.

Çikolata yedikten sonra ortaya çıkabilecek diğer belirtiler; ishal, hazımsızlık ve şişkinliktir. Bunlar çikolata intoleransından kaynaklanmaktadır. Hoşgörüsüzlüğün belirtileri kendiliğinden geçer, ancak ilaç tedavisi daha hızlı hissetmenize yardımcı olabilir. İster çikolata alerjiniz, ister intoleransınız olsun, çikolatalı gıdalardan kaçınmalısınız. 

Çikolata Alerjisi Teşhisi

Bir çikolata alerjisini teşhis etmenin en iyi yolu, bir alerji uzmanı tarafından test edilmektir. Alerji uzmanınız bir kan testi veya yiyecek testi önerebilir. Alerjiler için bir kan testi, bağışıklık sisteminizin belirli bir alerjene tepki olarak geliştirdiği bir antikor olan Immunoglobulin E’yi (IgE) ölçer. Besin yükleme testinde ise klinik bir ortamda az miktarda çikolata yemeniz istenecektir. Yiyecek alerjileri şiddetli olabilir, bu nedenle bu test sırasında bir alerji uzmanının yanında olmalısınız. Alerjistiniz ayrıca süt ve yumurta gibi çikolata bazlı yiyeceklerde ortak bir bileşen olan diğer gıda alerjilerini dışlamak için çikolata alerji yama testi veya deri delme testi yapabilir. Süt ve yumurta alerjileri şiddetli olabilir, bu nedenle doğru bir teşhis gereklidir.

Çikolata Alerjisinin Tedavisi

Alerjilerin tedavisi kaçınmakla başlar. Çikolataya alerjiniz varsa çikolata ve yan ürünlerini yemekten kaçının. Alerji uzmanınız ayrıca yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü de yazacaktır. Kaşıntı ve kurdeşen gibi daha az şiddetli alerjiler için alerji uzmanınız antihistaminik ilaç almanızı da tavsiye edebilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir