İnek Sütü Alerjisinde Alternatif Besinler

İnek sütü protein alerjisi, bebeklerde yaygın görülen besin alerjisidir. Vücudun bağışıklık sisteminin inek ve diğer hayvanların sütündeki proteine ​​anormal bir şekilde tepki vermesiyle ortaya çıkar.

Bağışıklık sistemi normalde vücudumuzu bakteri ve virüsler gibi zararlı patojenlerden korur. İnek sütü protein alerjisinde, bağışıklık sistemi inek sütündeki bir proteini zararlı bir madde olarak algılar ve ona saldırır.

İnek sütü protein alerjisi yaygındır, riski bebeklerde yüksektir ve 1 yaşından küçük bebeklerin % 2-3’ünde görülür. Çocuklar büyüdükçe; özellikle 6 yaş ve üzeri çocuklarda görülme sıklığı % 1’den daha azdır.

IgE aracılı ve IgE aracılı olmayan olmak üzere iki tip inek sütü protein alerjisi vardır.
IgE aracılı inek sütü protein alerjisinde reaksiyon genellikle inek sütü proteinine maruz kaldıktan sonraki 2 saat içerisinde,  IgE aracılı olmayan inek sütü protein alerjisinde de sonraki 48 saat ile 1 hafta içerisinde ortaya çıkar. Tedavisi, inek sütü proteininin diyetten (eliminasyon diyeti) çıkarılması ile olur.

İnek sütü protein alerjisi olan ve emzirilen bebeklerde anne; emzirmeye devam ederse tüm hayvansal süt ürünlerini diyetinden çıkarmalıdır, bu proteinler bebeğe anne sütü ile geçmektedir. Keçi veya koyun sütü gibi hayvan sütleri ise inek sütü ile aynı reaksiyona sebep olabilir, bu nedenle bu ürünler de diyetten çıkarılmalıdır.

İnek sütü proteini ile koyun, manda ve keçi sütü proteinleri arasında yüksek çapraz reaksiyon olması nedeniyle tüketimleri önerilmezken; at, deve ve eşek sütü proteinleri arasında zayıf oranda çapraz reaksiyon olması sebebiyle çocuk alerji uzmanı tarafından önerildiği taktirde tüketilebilir. Bunun için öncelikle bu sütlere kaşı alerji olup olmadığı tespit edilmeli ve alerji saptanmaması durumunda başlanması düşünülmelidir. Unutulmaması gereken konu deri testinde veya kan testinde at, deve ve eşek sütüne alerjisi çıkmaması illa ki alerji olmadığını göstermez. Bazen tip 2 dediğimiz gizli alerji nedeniyle de alerji gelişebileceği için doktorunuzla birlikte hareket etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

İnek sütü yerine tüketilebilecek alternatifler ise;

  • soya sütü,
  • pirinç sütü,
  • badem sütü,
  • yulaf sütü,
  • soya yoğurdu,
  • soya peyniri,
  • vegan yoğurtlar veya
  • vegan peynirler olabilir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir