Buğday Alerjisi

Buğday alerjisi, normalde enfeksiyonlarla savaşan vücudun bağışıklık sistemi buğdaydaki proteinlere aşırı tepki verir. Kişi buğdaydan yapılan herhangi bir şeyi yediğinde, vücut bu proteinlerin zararlı istilacılar olduğunu düşünür ve bunlarla mücadeleye girişir. Buğday, potansiyel olarak alerjenik etkiye sahip birkaç farklı protein içerir. Bazıları buğday albüminleri ve globülinler grubuna aitken diğerleri gluten fraksiyonunun bir parçasıdır. Buğday unu tozunun solunmasıyla da bir alerji tetiklenebilir. Bu, en yaygın mesleki solunum hastalıklarından biri olan fırıncı astımı olarak adlandırılır ve esas olarak fırın çalışanlarını etkiler. Bu alerjiye sahip kişiler, alerjik rinit veya astım belirtileri yaşarlar, ancak genellikle buğdayı yiyeceklerde tolere edebilirler. Durum, çavdar veya soya gibi diğer pişirme bileşenlerinden gelen tozla da tetiklenebilir. Buğday alerjisi çocuklarda yetişkinlere göre daha yaygındır ve birçok çocuk zamanla buğday alerjisini aşar. 

Buğday Alerjisinin Belirtileri

Alerjik reaksiyonlarda belirtilerin büyük bir kısmından sorumlu olan madde histamindir.

Buğday alerjisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir ve tipik olarak şunları içerir:

 • Nefes almada zorluk,
 • Öksürme,
 • Ses kısıklığı,
 • Boğazda gerginlik hissi,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Kaşıntılı, sulu veya şişmiş gözler,
 • Kurdeşen,
 • Kan basıncında bir düşüş,
 • Baş dönmesine
 • Anafilaksi.

Buğday alerjisi, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi, daha az şiddetli bir reaksiyonla aynı belirtilerin bazılarıyla başlayabilir, ancak hızla kötüleşebilir. Kişi nefes almakta güçlük çekebilir veya bayılabilir. Anafilaksi tedavi edilmediği durumlarda ölüme neden olabilen sistemik bir reaksiyondur.

Buğday Alerjisi ve Çölyak Hastalığı Arasındaki Fark Nedir?

Buğdaya karşı bir alerji, buğdaydaki bir proteine karşı alerjik bir tepkiyi içerir. Gluten, tipik olarak alerjik reaksiyona neden olan buğday proteinlerinden biri değildir. Gluten, çölyak hastalığı denen bir durumda yer alır. Çölyak hastalığı, buğday alerjisiyle karıştırılır, ancak iki durum birbirinden çok farklıdır. Çölyak hastalığı alerjik reaksiyona neden olmaz. Çölyak hastalığında, bağırsaklarda farklı türde bir bağışıklık sistemi tepkisi vardır ve bu da yiyeceklerin emiliminde bir soruna neden olur. Buğday alerjisi olan kişiler genellikle diğer tahılları yiyebilirken, çölyak hastalığı olan kişiler, arpa, çavdar ve bazen yulaf gibi diğer tahıllarda da bulunan gluten içeren yiyecekleri yiyemezler.

Buğday Alerjisinin Teşhisi 

Buğday alerjisinin kesin teşhisi için bir alerji uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Alerji uzmanınız yapacağı testler ile alerji olup olmadığını belirleyecektir. Buğday alerjisi gluten hassasiyeti ve çölyak hastalığı ile karıştırılır. Alerji uzmanınız, alerjinin kesin teşhisi için birtakım testler yapacaktır. Bu testler deri delme testi ve kan kan testini içerebilir. Deri delme testinde az miktarda buğday alerjeni derinizin altına yerleştirilir. Daha sonra alerjenin yerleştirildiği bölge yaklaşık 20 dakika gözlemlenir; kızarıklık, kabarıklık olması alerji olduğu anlamına gelir. Deri testinin yapılmasının uygun olmadığı bazı durumlar vardır. Bu gibi durumlarda alerji uzmanınız kan testi isteyebilir. Kan testinde kanınızda bulunan antikor miktarına bakılır. Mevcut durumunuza ve belirtilerinize göre alerji uzmanınızın yapacağı testler değişiklik gösterebilir. 

Buğday Alerjisinin Tedavisi

Buğday alerjisi olan kişilerin buğday ve buğday içeren tüm ürünlerden uzak durmaları gerekir. Alerjeni dışlamak, reaksiyonu engelleyen en etkili yöntemdir. Son derece dikkat etmenize rağmen farkında olmadan da buğdaya maruz kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda reaksiyonun hafif belirtilerini tedavi etmek için alerji uzmanınız antihistaminik ilaç kullanmanızı önerebilir. Alerjiniz, şiddetliye ve alerjik şok eğilimindeyse alerji uzmanınız sürekli yanınızda bulundurmanız gereken, adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. adrenalin oto enjektörü, anafilaksi gibi sistemik bir reaksiyonda acil tedavi için kullanılabilen bir ilaçtır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir