Kefir Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kefir, keçi, inek, koyun, hindistancevizi, pirinç, soya gibi her türlü sütten yapılabilen fermente bir süt içeceğidir. Geleneksel olarak, sütün bakteri ve maya karışımı olan kefir taneleri ile kültürlenmesiyle elde edilir. Yapılışı ve tadı yoğurda çok benzerdir ama yoğurt kadar yoğun değildir. Kefir, keskin ve hafif asidik bir tada sahiptir. Kefirin sade ve aromalı çeşitleri de mevcuttur. Sütteki yağ içeriği ne kadar yüksek olursa kefir de o kadar yoğun ve kremsi olur.

Kefir binlerce yıl önce Rusya’da Kafkas Dağları’nda ortaya çıkmıştır ve Doğu Avrupa ülkelerinde uzun bir geçmişi vardır. Kefir adı, tüketenlerde oluşan genel sağlık ve esenlik duygusundan dolayı ‘esenlik’ veya ‘iyi yaşamak’ anlamına gelen Slav Keif’ten gelmektedir.

Kefirin içeriği son yıllarda beslenme dünyasında popüler olan probiyotiklerden zengindir. Probiyotikler, bağırsaktaki yararlı bakterilerdir.  Laktoz intoleransınız varsa kefirin laktoz sorunları olan kişilerin laktozu tolere etme ve sindirme şeklini iyileştirdiğine dair çalışmalar vardır. Aslında, fermente olduğu için kefirin kendisi yaklaşık % 99 laktoz içermez. (İyi bakteriler, süt şekeri olan laktozu tüketir.)

Kefir iyi bir Mg, Ca ve P kaynağıdır. Ayrıca süt kefirinde Zn, Cu, Mn, Fe, Co ve Mo gibi mineraller bulunur.

Şeker ilavesiz 1 su bardağı az yağlı inek sütünden elde edilen kefirinin besin değeri;

 • 110 kalori
 • 11 gram protein,
 • 2 gr yağ,
 • 12 g karbonhidrat,
 • 12 gr şeker,
 • 390 miligram kalsiyum,
 • 90 mikrogram A vitamini içerir.

Kefir tüketiminin vücuda olan etkileri hala araştırılmaktadır, ancak potansiyel faydalarından bazıları şunlardır:

1. Kan şekeri kontrolü sağlar

Düzenli kefir tüketmek, geleneksel olarak fermente süt tüketen kişilere göre açlık kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşürür.

2. Kötü kolesterolü düşürür

Kefir tüketen bireylerin az yağlı süt içen bireylere kıyasla toplam ve “kötü kolesterol” seviyelerinde önemli düşüşler olur.  Kefirdeki probiyotikler, vücutta yiyeceklerden kolesterolü emme konusunda rol oynayabilir. Ayrıca vücudun kolesterolü üretmesini, işlemesini ve kullanmasını da etkileyebilir.

3. Besleyici içeriğe sahiptir

Kefirdeki besin içeriği, üretim için kullanılan sütün türüne bağlıdır. Genel olarak kefir, iyi bir protein, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. Bazı markalar ise kefiri hem  D vitamini hem de diğer vitamin ve mineraller ile güçlendirmiştir.

4. Laktoz toleransının iyileşmesini destekler

Düzenli kefir tüketimi zamanla laktoz sindirimini iyileştirebilir. Laktoz intoleransında aromalı kefir tüketimi, sade kefire kıyasla olumsuz belirtilere neden olabilir.

5. Mide sağlığına olumlu etkisi olur

Mide hem iyi hem de kötü bakteri içerir. Aralarındaki dengeyi korumak, mideyi sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır. Hastalıklar, enfeksiyonlar ve antibiyotik gibi bazı ilaçlar bu dengeyi bozabilir.

Probiyotikler, sindirim sisteminde doğal olarak bulunan iyi bakterilere benzerdir ve sağlıklı bir dengenin korunmasına yardımcı olurlar. Kefir gibi probiyotik besinler ise, enfeksiyon veya antibiyotiklerin neden olduğu ishalin tedavisine yardımcı olur.

Evde Kefir Nasıl Yapılır: İzlenecek 4 Basit Adım

 1. 1 çay kaşığı kefir taneleri ile 1 su bardağı sütü bir cam bardakta veya cam kavanozda karıştırın.  Kullandığınız süt tercihi size kalmış ancak tam yağlı süt genellikle en başarılı olanıdır, diğer süt türleri de kefir üretiminde kullanılabilir.
 2. Camı bir kağıt havlu, tülbent veya bir peçete ile örtün.
 3. Bardağı 24 saat mutfak tezgahında bırakın. Kefir taneleri sütü fermente eder, bu nedenle sütün bozulacağı konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
 4. 24 saat sonra kefir, ayrana benzer bir kıvama gelir. Kefir tanelerini sıvıdan ayırmak için bardağın içeriğini metal olmayan bir süzgeçten geçirin.

İşte kefiriniz hazır.

Tek başına bir içecek olarak veya ekşi krema yerine smoothie’lere, tariflere ekleyebilirsiniz.

Her kefir yaptığınızda mayanın yaklaşık %5 ile 7 oranında büyüyecektir. Bir sonraki kullanıma kadar kefir mayanızı buzdolabında veya derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir