Yağ Yakan Besinler Nelerdir

Hiçbir yiyecek zayıflama sürecinde bir mucize sağlamaz ve vücudunuzda spesifik bir bölgeyi otomatik olarak hedeflemez. Yağ kaybı, yalnızca aldığınızdan daha fazla kalori harcadığınızda meydana gelir. Yağ kaybını sağlayan; size uygun bir beslenme planının yanı sıra fiziksel aktivitenizi artırmaktır.

“Yağ yakan besinler” terimi, metabolizmayı uyaran, iştahı azaltan veya besin alımını azaltarak yağ kaybına genel destek sağlayan besinler için kullanılabilir.

Bu besinlerden bazıları şunlardır;

Yağlı Balıklar

Somon, sardalya, uskumru ve diğer yağlı balıklar obezite durumunda vücutta oluşan enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olan omega-3 yağ asitleri içerir. Balık aynı zamanda mükemmel yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Protein tüketmek tokluk hissinin uzun sürmesine yol açar ve metabolizma hızını önemli ölçüde artırır.  Somon tüketimi ile ruh hali ve stres düzenlemesine yardımcı olabilecek günlük B6 vitamininizin %25’ini alırsınız.

Diyetimizde haftada 2-3 porsiyon (yaklaşık 300-500 gram) balık tüketimi önerilir. Konserve ton balığı tüketimi haftada 180 g’dan az olmalıdır. Pişirme yöntemi olarak buğulama, ızgara, fırında pişirme yöntemi tercih edilmelidir.

Yumurta

Yumurtanın iştah ve besin alımı düzenlenmesi üzerinde yararlı bir etkisi vardır.  Yağ metabolizmasında görevli olan kolinin en iyi kaynaklarından biridir. Kahvaltıda yumurta yemenin günün ilerleyen saatlerinde açlığı ve yiyecek alımını kontrol etmede, tokluğun daha uzun sürmesinde olumlu bir etkisi vardır.

Sağlıklı bireyler et tüketmedikleri günlerde, haftada 3-4 kez, kalp-damar hastaları haftada 1-2 kez yumurta tüketilebilir. Bir adet yumurta yarım porsiyon et ve ürünlerine eşdeğerdir. Yumurtanın sebzelerle ve tahıllarla beraber tüketilmesi kan kolesterolüne olumsuz etkisini daha aza indirir.

Baklagiller

Baklagiller iyi bir diyet protein kaynağı, lif ve biyoaktif fitokimyasaldır. Birçok araştırma düzenli baklagil tüketiminin lif içeriği nedeniyle zayıflamaya olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Kuru baklagillerin başlıcaları; nohut, mercimek, bakla, fasulye, bezelye, börülce ve soya fasulyesidir.

Pişmiş kuru baklagillerin 130 gramı (8-10 yemek kaşığı) bir porsiyondur. Haftada 2-3 kez tüketilmeleri önerilir. Kuru baklagiller tahıllarla beraber tüketildiğinde protein kalitesi artar. Islatma ve iyi pişirme ile gaz yapıcı etkileri en aza indirilir. Pişirme suları dökülmemeli, bileşimlerindeki minerallerin yararlılığı açısından C vitamininden zengin yiyeceklerle birlikte tüketilmelidir

Kabuklu Yemişler ve Yağlı Tohumlar

Fındık, ceviz, badem, kaju, susam gibi yiyecekler; sert kabuklu yemiş/yağlı tohum olarak adlandırılır. Bunlar; B grubu vitaminler, mineraller, yağ ve proteinden zengindir. İçerdikleri doymamış yağ ve diğer biyoaktif maddeler açısından zengindir. Bu besinler, yüksek enerji içeriğine rağmen kontrollü tüketildiğinde tokluk süresinin uzun sürmesine katkı sağlayarak kilo kaybı sürecine olumlu katkı sağlar.

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmede günlük miktar;  fındık ve badem için 20 adet  veya cevizde 3 adet  olmalıdır.

Yüksek Lifli Besinler

Diyet lifinin tokluk üzerindeki faydalı etkisi çözünür lif içererek mide boşalmasını geciktirmesiyle sağlanır. Besinlerin mide ve bağırsaktaki geçiş süresini uzatır. Yüksek lifli besinlerden, Yulaf önemli miktarda çözünür lif olan beta glukan içerir. Çavdar ise tokluğu artırır ve kilo kaybını desteklemeye yardımcı olur. Yulaf ve çavdar için günlük en az 30 gram tüketim önerilir.

Avokado 

Avokado; tekli doymamış yağ, magnezyum ve potasyum gibi mineraller içerir. Şişkinliği önler, kilo vermeye yardımcı olur, besinlerin ve glikozun hücreler tarafından daha iyi emilmesi, kullanılması için enzimleri harekete geçirir. Avokado, içerdiği sağlıklı yağlar ve lif ile daha uzun süre tokluk hissi sağlar.

Avokado, besin gruplarından yağ grubuna dahil edilir. Yüksek kalorili olduğu için tüketiminde mutlaka kontrollü olunmalıdır. Her gün ortalama 40-50 gram avokado tüketimi önerilir.

Beyaz Çay

Beyaz çay, vücudunuzdaki yağın atılmasına yardımcı olur. Lipolizi (yağın parçalanması) hızlandırır ve adipogenezi (yağ hücrelerinin oluşumu) bloke eder.

Günlük tüketimde 2 kupa şekersiz beyaz çay tüketimi önerilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı kilo vermeyi destekler. İçerisindeki MCT yağlar, açlığı bastırır ve yağın yakılmasını destekler ve ayrıca sizi daha uzun süre tok tutar. Ayrıca tiroid hormonunun fonksiyonlarını destekler. Özellikle göbek çevresindeki yağlanmayı azaltıcı etkisi vardır.

Hindistan cevizi yağını içeceklerinize veya yiyeceklerinize günde 1 tatlı kaşığını aşmayacak şekilde ekleyebilirsiniz.

Baharatlar 

Biber ve tarçın gibi baharatlar yüksek sodyumlu yiyeceklerin yerine lezzet verici olarak kullanılır ve tuzdan kaçınmanızı teşvik eder. Acı biberin içeriği, göbek bölgesindeki yağın yakılmasına yardımcı olan kapsaisin bakımından yüksektir. Günlük kapsaisin tüketimi karın bölgesindeki yağ kaybını hızlandırır. Kapsaisin, tipik olarak azalan kalori alımı ile ortaya çıkan metabolik hızdaki yavaşlamaya karşı koyar.

Tarçın ise hücreler tarafından daha iyi glikoz alımına yardımcı olarak kilo kaybını destekler. İnsülin duyarlılığını iyileştirdiği kanıtlanmış polifenoller adı verilen güçlü antioksidanlar içerir. Yani kan şekerini sabit tutar, açlığa neden olan ani yükselmeleri ve düşüşleri önler.

Zerdeçal

Zerdaçalın gücünün aktif bileşen olan kurkuminden geldiğine inanılıyor. Kurkumin en etkili anti-inflamatuar besinlerden biridir. Enflamasyonla savaşırken vücudunuzun kilo vermesi daha zor olduğundan, anti-inflamatuar zerdeçalı diyete eklemek kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Taze veya toz zerdeçal, zerdeçal haplarından daha etkilidir. Zerdeçal kökü için yarım santimlik bir parça günlük tüketim için yeterlidir. Bunun eş değeri ise 1/4 çay kaşığı toz zerdeçaldır. Zerdaçal tüketimi sırasında faydasını artırmak için pişmiş, sıcak tüketim ve dörtte bir çay kaşığı kadar karabiber eklemeniz önerilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir