Karabuğday

Karabuğday, buğday veya yulaf gibi tahıl tanelerine benzer şekilde kullanılan bir besin ürünüdür. Karabuğday gerçek bir tahıl olmasa da bazen “tahıl” olarak adlandırılır. Bitki, olumsuz ortamlara çok güçlü bir adaptasyon kabiliyetine ve çok kısa bir büyüme süresine sahiptir. İki tür karabuğday vardır. Bunlar;  karabuğday ( Fagopyrum esculentum ) ve Tartar karabuğdayıdır( Fagopyrum tartaricum ).

Karabuğday, yüksek düzeyde çoklu doymamış esansiyel yağ asitleri , yüksek düzeyde mineral ve vitaminler, diyet lifi, dirençli nişasta , antioksidan bileşikler ve yüksek besin değeri olan protein içerir. Karabuğdayın içeriği, buğday ve mısırın düşük olduğu lizin aminoasiti bakımından yüksektir. 

Karabuğday glutensiz bir besindir. Hem buğday alerjilerinde hem de glutensiz diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir.

 Karabuğday ayıklanır ve kalan tohumlar un haline getirilir. Unu genellikle ekmek, krep veya diğer tahıllı ürünlerin yapımında tek başına veya diğer tahıl taneleri ile karıştırılarak kullanılır. Japonya’da karabuğday ve buğday unu, popüler “soba” eriştelerini yapmak için tercih edilir. Karabuğdayın memleketi olan Rusya’da ise, “kasha” yapmak için bütün ve kabuğu çıkarılmış taneler kavrularak çeşitli gıda ürünlerinde kullanılır. 

Karabuğdayın besin değeri diğer birçok tahıldan oldukça yüksektir. 100 gram çiğ karabuğdayın içeriği şöyledir;

 • Kalori: 343
 • Su: %10
 • Protein: 13.3 gram
 • Karbonhidrat: 71,5 gram
 • Şeker: 0 gram
 • Lif: 10 gram
 • Yağ: 3.4 gram

Karabuğday, vücudunuzun sindiremeyeceği yeterli miktarda lif içerir. Bu besin kolon sağlığı için iyidir. Ağırlık olarak, lif, haşlanmış kabuğu çıkarılmış tanelerin %2.7’sini oluşturur ve esas olarak selüloz ve ligninden oluşur.

Karabuğdayda en bol bulunan mineraller; Manganez,Bakır,Magnezyum ve Fosfordur.

Karabuğday ürünlerinin çoğu yemek için olsa da, çeşitli başka kullanım alanları da vardır. Geçmişte karabuğday genellikle hayvanlara verilirdi ancak ara sıra hala çiftlik hayvanları beslemek için de kullanılır. Karabuğday, yulafın yem değerine sahiptir, diğer tahıllarla karıştırılmalıdır.

Arıcılar, karabuğdayın uzun çiçeklenme dönemi nedeniyle, yiyecek arayan bal arıları için karabuğdayı tercih ederler. Ortaya çıkan bal, daha yaygın olan yonca balından belirgin şekilde farklı bir tada sahip ve koyu renklidir. 

Binlerce bahçıvan ve sebze yetiştiricisi, karabuğdayı mevsimlik örtü bitkisi olarak kullanır. Karabuğday bitkisinin gövdesi özellikle Japonya ve ABD’de yastık yapmak için de kullanılır. 

SAĞLIĞA YARARLARI

 1. Kalp sağlığını artırmak

Karabuğday iyi bir lif kaynağıdır.Diyet lifi kan kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur ve bu da kalp hastalığı, diyabet , felç ve obezite riskini azaltır.

 1. Sindirimi destekler

Lif, yiyecekleri verimli bir şekilde sindirmede bağırsakları destekler ve yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca hareket etmesine yardımcı olur. İyi bir lif ve niasin kaynağı olması karabuğdayı sindirim sağlığı için iyi bir seçim yapar.

 1. Kilo yönetimi

Karabuğday kilo kontrolü için de iyi bir seçenektir. Sağlıklı bir diyete karabuğdayı dahil etmek, daha fazla tokluğa yol açabilir ve kilo yönetimine yardımcı olabilir. 

 1. Diyabeti yönetmek

Karabuğday, kompleks bir karbonhidrat kaynağıdır. Bu karbonhidrat formu, insanların kan şekeri düzeylerini yönetmelerine yardımcı olur.Vücudun kompleks karbonhidratları parçalaması basit karbonhidratlardan daha uzun sürer. Bu, sindirimi yavaşlatır ve kan şekeri seviyelerinin daha uzun süre sabit kalmasına yardımcı olur. 

KARABUĞDAY ALERJİSİ

Karabuğdayın tüketilmesi genellikle güvenlidir ve çoğu insanda alerjiye sebep olmaz. Ancak nadir de olsa karabuğday alerjisine rastlanır. Karabuğday alerjisi olan kişilerde karabuğdayın reaksiyona neden olması mümkündür. Karabuğday tüketirken ağızda kaşınma, dilde şişlik  veya kurdeşen gibi belirtiler yaşarsanız mutlaka alerji doktoruna muayene olmanız önerilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir