Yumurta Yerine Kullanabileceğiniz İkameler

Yumurta, sayısız tarifte bulunan, kullanım alanı geniş bir besin kaynağıdır. Unlu mamullerde sıklıkla kullanılan yumurta, yiyeceğin yapısına, rengine, aromasına ve kıvamına katkıda bulunur.

Yumurta besin değeri yüksek olan, protein kaynağı bir besindir. Yaygın kullanım alanına sahip yumurta, bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu yazımızda, yumurta yerin kullanılabilecek alternatif besinleri sizler için yazdık.

Elma Püresi

Pişmiş elmalardan elde edilen elma püresi, genel olarak tarçın ve Hindistan cevizi gibi bazı baharatlarla tatlandırılır. Tariflerde kullanacağınız yaklaşık 65 gram elma püresi, yumurtanın yerini alabilir. Şekersiz elma püresi kullanmanız faydalı olacaktır ancak şekerli ürün kullanıyorsanız, tarifinizde bulunan diğer şeker miktarını azaltabilirsiniz.

Muz Püresi

Yumurtanın yerine geçebilecek popüler bir besin de muz püresidir. Yumurta yerine muz kullanmanın dezavantajı ise hazırladığınız yiyeceğe muz aromasının geçebilmesidir. Bu sebeple tarifinizde kabak ve avokado gibi püreler de kullanabilirsiniz. Hangi püreyi kullanırsanız kullanın her bir yumurta yerin 65 gram yani bir fincanın dörtte biri kadar püre kullanabilirsiniz. Yumurta yerine püre kullanarak hazırladığınız unlu mamuller uzun süre kızarmayabilir ancak tat olarak istediğiniz lezzeti alabilirsiniz.

Keten Tohumu veya Chia Tohumu

Keten tohumu ve chia tohumu , besin değeri yüksek ve son derece besleyici olan tohumlardır. Omega-3 yağ asitleri, lif ve diğer bitki bileşenleri bakımından zengindirler. Yumurta yerine kullanmak için,1 yemek kaşığı (7 gram) öğütülmüş chia veya keten tohumunu 3 yemek kaşığı (45 gram) suyla birlikte tamamen emilene ve koyulaşana kadar çırpın ve ardından tarife ilave edin.

Ticari Yumurta İkameleri

Piyasada çeşitli ticari yumurta yerine kullanılabilecek çeşitli ikameler bulunmaktadır. Bunlar tipik olarak patates nişastası, tapyoka nişastası ve kabartma maddelerinden yapılır. Raflarda bulabileceğiniz yumurta ikameleri tüm unlu mamuller için uygundur ve kullanım miktarı markalar arasında değişiklik gösterebilir. Ancak tipik olarak 1,5 çay kaşığı ikame tozu ılık su ile karıştırılarak kullanılabilir.

İpeksi Tofu

Tofu, işlenmiş ve katı bloklar halinde preslenmiş bir çeşit soya sütüdür. Tofunun dokusu, su içeriğine göre değişir. İpeksi tofu yüksek su içeriğine sahiptir ve bu nedenle kıvamı daha yumuşaktır. Yumurta yerine kullanmak için tariflere yaklaşık dörtte bir fincan püre haline getirilmiş ipeksi tofu eklenebilir. İpek tofu tatsızdır, ancak unlu mamulleri yoğun ve ağır hale getirebilir.

Sirke ve Karbonat

1 tatlı kaşığı kabartma tozu ile 1 yemek kaşığı sirke, pek çok tarifte yumurta yerine kullanılabilir. Sirke olarak; elma sirkesi veya beyaz damıtılmış sirke en çok kullanılan seçenekler arasındadır. Sirke ve kabartma tozu birlikte karıştırıldığında, karbondioksit ve su üreten, fırınlanmış ürünleri hafif ve havadar hale getiren kimyasal bir reaksiyon başlatır. Bu ikame en çok kekler ve ekmeklerde işe yarar.

Yoğurt veya Ayran

Yumurta yerine kullanılabilecek iyi bir alternatif de yoğurt ve ayrandır. Her bir yumurta için 60 gram yoğurt veya ayran kullanabilirsiniz. Bu alternatif en çok kekelerde işe yarar.

Ararot Tozu

Arrowroot, nişasta oranı yüksek bir Güney Amerika yumru bitkisidir. Nişasta bitkinin köklerinden çıkarılan ararot, nişasta un ve toz olarak satılır. Yapı bakımından mısır nişastasına benzeyen bu ikamenin kullanım alanı git gide genişlemektedir. Tariflerde yumurta yerine 2 yemek kaşığı ararot 3 yemek kaşığı su ile karıştırılarak kullanılabilir.

Aquafaba

Aquafaba, fasulye veya baklagillerin pişirilmesinden kalan sıvıdır. Konserve nohut veya fasulyede bulunan sıvı ile aynıdır. Sıvı, çiğ yumurta beyazına çok benzer bir kıvama sahiptir ve böylelikle yumurta ikamesi olarak iyi bir seçimdir. 3 yemek kaşığı aquafaba, tariflerde yumurta yerine kullanılabilir.

Fındık Ezmesi

Fıstık , kaju veya badem ezmesi gibi fındık ezmeleri de çok sayıda tarifte yumurta yerine kullanılabilir. Bir yumurta yerine 3 yemek kaşığı fındık yağı kullanılabilir.

Gazlı Su

Karbonatlı su bir tarife nem katabilmenin yanı sıra mayalama görevi de görür. Tariflerde her bir yumurta yerine 60 gram karbonatlı su kullanabilirsiniz. Karbonat aynı zamanda yiyeceğinizin kabarmasını da sağlar.

Agar-Agar veya Jelatin

Jelatin, yumurta yerine kullanılabilecek jelleştirici bir maddedir. Bununla birlikte, tipik olarak domuzların ve ineklerin kolajeninden türetilen bir hayvansal proteindir. Hayvansal ürünlerden uzak duruyorsanız, agar-agar, bir tür deniz yosunu veya yosundan elde edilen vegan bir alternatiftir. Bir yumurta yerine; 1 çorba kaşığı aromasız jelatini, 1 çorba kaşığı soğuk suda eritip ardından 2 yemek kaşığı kaynar suyla köpürene kadar karıştırarak kullanabilirsiniz.

Soya Lesitini

Soya lesitini, yumurtalara benzer bağlama özelliklerine sahiptir ve malzemeleri bir arada tutabilme özelliği nedeniyle ticari olarak hazırlanmış yiyeceklere sıklıkla eklenir. Ayrıca çoğu sağlıklı gıda marketinde toz halinde satılır. Her bir yumurta için tarifinize 1 çorba kaşığı soya lesitini tozu ekleyebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir