Turp Alerjisi

Turp poleni, en yaygın olarak sebzeyi eken, toplayan ve işleyen kişilerde alerjik rinite neden olabilir.

Hardal alerjisi çocuklarda iyi bilinen bir gıda aşırı duyarlılığı olmasına rağmen, turptan kaynaklanan IgE aracılı aşırı duyarlılık reaksiyonları hakkında sadece birkaç rapor rapor edilmiştir. Çiğ Japon turpunun neden olduğu bildirilen ilk el ürtikeri, dudak anjiyoödem ve orofaringeal kaşıntı vakasıdır.

Turp Alerjisi Belirtileri

Yaygın turp alerjisi belirtilerinden bazıları şunlardır:

  • Burun tıkanıklığı
  • Astım
  • Nefes almakta zorlanma
  • Kaşıntı
  • Deri döküntüsü
  • Cilt rengindeki değişiklikler
  • Anjioödem

Ayrıca turp sebzesi yararlı olduğu kadar zararlı salisilat bileşikleri de içermektedir. Şiddetli vakalarda bu turp alerjisi anafilaksiye yol açacaktır. Anafilaktik şok acil tıbbi müdahale gerektirir.

Turp Alerjisi Tedavisi

Turp alerjisinde turp ve turp içeren besinlerin tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Turplar Brassicaceae familyasındadır, bu nedenle kolza tohumu (kanola), brokoli, lahana, karnabahar, karalahana, alabaş, isveç, şalgam, wasabi, tere, hardal ve yaban turpu gibi yiyecekler arasında bazı çapraz reaksiyonlar olabilir. Bu nedenle bu besinlerden de uzak durmak gerekebilir.

Turpun Sağlığa Faydaları

Hardal familyasına (Cruciferae veya Brassicaceae) ait olan turp (Raphanus sativus L.), yenilebilir yaygın bir sebzedir; beyaz turpun ana kökü, hem taze hem de kurutulmuş olarak Doğu Asya’da yaygın olarak tüketilmektedir. Turplar, Brassicaceae bitki ailesindeki yenilebilir köklerdir. Bu ailedeki diğer bitkiler arasında brokoli, lahana, wasabi ve kolza bulunur. Turp, kateşin, pirogallol, vanilik asit ve diğer fenolik bileşikler gibi iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu kök sebzeler ayrıca, hücrelerinizi hasara karşı korumak için bir antioksidan görevi gören iyi miktarda B ve C vitamini ve diyet lifi, mineraller ve potasyum içermektedir.

  • Diyabete Karşı Koruyucu

Turp, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilecek glukozinolat ve izotiyosiyanat gibi kimyasal bileşikler içermektedir. Turp yemek ayrıca vücudun doğal adiponektin üretimini artırır. Bu hormonun daha yüksek seviyeleri, insülin direncine karşı korunmaya yardımcı olabilir. Turp ayrıca diyabet oluşumunu engellemeye yardımcı olan bir antioksidan olan koenzim Q10 içerir.

  • Karaciğer Destekleyici Etki

Diğer bileşiklerin yanı sıra turp, karaciğerin detoksifikasyonuna ve hasara karşı iyileşmesine yardımcı olan indol-3-karbinol ve 4-metiltiyo-3-butenil-izotiyosiyanat içerir. Aynı bileşikler böbreklerin toksinleri atmasına da yardımcı olur.

  • Kalp-Damar Sağlığına Faydalı

Turp, antioksidanlar ve kalsiyum ve potasyum gibi mineraller açısından zengindir. Birlikte, bu besinler yüksek tansiyonu düşürmeye ve kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Turp ayrıca kan akışını iyileştiren iyi bir doğal nitrat kaynağıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir