Kuşkonmaz Alerjisi

Kuşkonmazın sağlayabileceği sayısız fayda olsa da maalesef kuşkonmaz alerjisine sahip olmak mümkündür. Kuşkonmaz alerjisi olan kişiler, Alliaceae familyasının diğer üyelerine karşı bir alerjiye sahip olma ihtimalleri yüksektir. Bu ailedekiler soğan, pırasa, sarımsak ve frenk soğanıdır.

Kuşkonmaz Alerjisi Belirtileri

Kuşkonmaz alerjisinde görülen belirtiler şu şekildedir:

 • Burun akıntısı
 • Kurdeşen veya kaşıntılı kırmızı cilt
 • İshal
 • Nefes almada zorluk
 • Ağız ve dudak çevresinde şişlik veya şişme
 • Göz tahrişi veya yırtılma
 • Hapşırma
 • Mide rahatsızlığı
 • Boğazda şişme veya astım

Kuşkonmaz (Asparagus officinalis), dünya çapında üretimi yapılan ve tüketilen bir sebze olup, ağırlıklı olarak mevsimsel olarak bulunur. Liliaceae familyasına aittir. Sarımsak (Allium sativum), soğan (Allium cepa) ve pırasa (Allium porrum) gibi Liliaceae familyasının diğer önemli üyelerine karşı alerjik kontakt dermatite veya kontakt ürtiker/anjiyoödem, astıma neden olan ani ve gecikmiş tipte aşırı duyarlılık reaksiyonlarının ortaya çıkması ve rinit daha önce bildirilmiştir.

Kuşkonmaz Alerjisinde Tedavi

Kuşkonmaz alerjisinde kuşkonmaz ve kuşkonmaz içeren besinlerin tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca olası çapraz reaktiviteden dolayı aynı aileden olan soğan, pırasa, sarımsak ve frenk soğanı tüketiminden kaçınmaları gerekebilir.

Kuşkonmazın Sağlığa Faydaları

Kuşkonmaz, lif, C vitamini ve folat açısından zengindir. Aynı zamanda kanın pıhtılaşması ve sağlıklı kemikler için gerekli bir besin olan mükemmel bir K vitamini kaynağıdır. Özellikle kuşkonmaz ayrıca, insülinin glikozu kan dolaşımından hücrelere taşıma yeteneğini artırabilecek bir eser mineral olan krom içermektedir.

 • Yüksek Potasyum İçeriği

Kuşkonmaz, kalp, kemikleri, böbrekler ve sinirleri sağlıklı tutmak için önemli bir besin olan potasyum içermektedir. Bu saplı sebzenin ayrıca kan akışını iyileştirmeye ve dolayısıyla kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek asparaptin adı verilen bir bileşik içermektedir.

 • Antikanser

Avokado, lahana ve brüksel lahanası ile birlikte kuşkonmaz, kanserojenleri ve serbest radikaller gibi diğer zararlı bileşikleri parçalamaya yardımcı olan detoksifiye edici bir bileşik olan özellikle zengin bir glutatyon kaynağıdır. Bu nedenle kuşkonmaz tüketimi, kemik, meme, kolon, gırtlak ve akciğer kanserleri gibi belirli kanser türlerine karşı korunmaya ve bunlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

 • Yüksek K Vitamini İçeriği

K vitamini, kanın düzgün bir şekilde pıhtılaşmasına yardımcı olur ve K vitamini eksikliği, bir yaralanmadan sonra kontrolsüz kanama gibi sorunlara yol açabilir. Kuşkonmaz gibi sebzeler yoluyla yeterli miktarda K vitamini tüketmek, kanınızın olması gerektiği gibi pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, varfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız, K vitamini alımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Kuşkonmaz gibi K Vitamini açısından zengin besinlerin sizin için güvenli olduğundan emin olmak için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

 • Yaşlanma Karşıtı

Kuşkonmaz, hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötralize etme yeteneği açısından en üst sıralarda yer alan sebzelerden biridir. Diğer potansiyel yaşlanma önleyici besinlerin yanı sıra kuşkonmaz, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Antioksidan

Birçok vitamin ve C vitamini, E vitamini, beta-karoten ve manganez, çinko ve selenyum mineralleri gibi çeşitli antioksidan besinler sağlamaktadırlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir