Salatalık Alerjisi

Cilt reaksiyonları, salatalık alerjisinin nispeten yaygın belirtileridir. Bazı kişilerde salatalık içeren bir ürün cilde temas ettiğinde kaşıntılı bir kızarıklık ortaya çıkabilir. Pek çok kozmetik ürünün içeriğinde salatalık bulunur, bu nedenle bu tip alerjisi olanlar etiketleri dikkatlice okumalıdır. Salatalık yenildiğinde tüm vücutta kızarıklık gelişebilir. Bu döküntü, kurdeşen olarak ortaya çıkabilir veya daha çok egzama tipi bir görünüme sahip olabilir. Genel olarak belirtiler şu şekildedir:

 • Ağız çevresi ve ciltte kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Kaşıntılı, sulu gözler
 • Mide bulantısı
 • Hapşırma
 • Burun akıntısı

En şiddetli vakalarda, yüz ve boğaz o kadar şişebilir ki nefes almak zorlaşır, hatta imkansız hale gelir. Bu durumda acil yardım çağırılmalıdır.

Anafilaksi, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk veya yüz şişmesi gibi belirtilere neden olabilen şiddetli ve potansiyel olarak ölümcül bir alerjik reaksiyonu tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Bu durum hemen tedavi edilmezse birkaç dakika içinde kalıcı beyin hasarı hatta ölüm bile mümkündür.

Salatalık Alerjisinde Tedavi

Salatalık alerjisinde salatalık tüketiminden ve salatalık içeren besinlerin tüketiminden kaçınmak gerekmektedir.

Salatalık kanarya otu ile akraba olduğu için kanarya otuna alerjisi olan kişilerin salatalıklara reaksiyon gösterme riski daha yüksektir.

Ayrıca lateks alerjisi ile yakından ilişkilidir, bu nedenle latekse alerjisi olan kişilere salatalık yemekten kaçınmaları önerilebilir. Salatalığa karşı alerjisi olan birçok kişinin kavun veya muz gibi yiyeceklere de alerjisi olabilir. Bu yiyeceklerden herhangi biri soyulduğunda veya pişirildiğinde, alerjik belirtilerin görülme riski azalır.

Salatalığın Sağlığa Faydaları

Salatalık yaklaşık %96 oranında su içermektedir ve böylece hidrasyonu artırabilir ve günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Salatalık, içerdiği lif ile bağırsakların düzenli çalışmasına ve kabızlıktan karşı yardımcı olmaktadır. K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve kemiklerinizi sağlıklı tutar. A vitamininin görme, bağışıklık sistemi ve üremeye yardımcı olmak gibi birçok görevi vardır. Ayrıca kalbiniz, akciğerleriniz ve böbrekleriniz gibi organların olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar. Lignanlar osteoporoz, kalp hastalığı ve bazı kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

 • Antioksidan

Salatalıktaki beta karoten gibi antioksidanlar, vücuttaki hücrelere zarar veren ve hastalığa yol açabilen eşleşmemiş elektronlar olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir. Antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen eşlenmemiş elektronlarla oldukça reaktif atomlar oluşturan kimyasal bir reaksiyon olan oksidasyonu bloke eden moleküllerdir. Bu zararlı serbest radikallerin birikmesi, birkaç tür kronik hastalığa yol açabilir Aslında, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres, kanser ve kalp, akciğer ve otoimmün hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Salatalık, bu durumların riskini azaltabilecek faydalı antioksidanlar açısından özellikle zengindir.

 • Yüksek Lif İçeriği

Salatalık, vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olan iyi bir besleyici lif kaynağı olarak kabul edilmektedir. Salatalıktaki lif ve su içeriği kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerinin düzenliliğini arttırmaktadır. 

 • Kemik Sağlığına Etkili

Salatalık aynı zamanda düşük kemik yoğunluğu ve kırılma risklerini ortadan kaldıran bir kalsiyum kaynağıdır. Salatalık ayrıca kemik kaslarının onarımını artırarak kalsiyum emilimini artırmaya yardımcı olur. Salatalık, kolajen üretimini artırmak ve osteoporoz gibi durumların önde gelen nedenlerinden biri olan kemik bozulmasını önlemeye de yardımcı olmaktadır.

 • Antikanser

Salatalık kanser önleyici özelliği ile bilinmektedir. Kanserli hücrelerin vücutta yayılmasını azaltabilir ve vücutta kanser gelişme riskini azaltabilir.

 • Enflamasyona Karşı Etkili

Salatalıkta bulunan su içeriği ve C Vitamini, vücuttaki hasarlı hücrelerin yayılmasını durdurabilir, böylece kalp rahatsızlıkları da dahil olmak üzere birçok kronik enflamatuar durumda yardımcı oolabilir. Salatalıktaki antioksidanlar, vücuttaki bağışıklık etkilerini artırarak iltihapla savaşmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir