Mantar Alerjisi

Mantar alerjisi birincil nedeni, vücudun mantar proteinlerini yabancı olarak algılamasıdır. Bağışıklık sistemi bu yabancı proteinlerle savaşmak için IgE antikorları salgılar ve bu da histamin adı verilen bir kimyasalın salınmasına neden olur. Histamin salınımı, alerji ile ilgili çeşitli belirtilere neden olabilir. Alerjik reaksiyona mantar yemek veya sporların solunması neden olur.

Mantar Alerjisi Belirtileri

Mantar alerjisi belirtileri şu şekilde görülebilir:

 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Dudakların, ağzın ve/veya boğazın şişmesi
 • İshal
 • Kusma
 • Mide bulantısı
 • Şişkinlik veya mide krampı
 • Hırıltı
 • Nefes darlığı
 • Karın ağrısı ve şişkinlik
 • Deri döküntüleri veya kurdeşen

Bazı bireylerde ayrıca mantar nedeniyle dudak, ağız ve boğazda şişlik de görülebilir. Boğazın şişmesi nefes almada zorluğa neden olabilir. Kan basıncında hızlı bir düşüş, nefes darlığı ve bayılma dahil olmak üzere belirtiler görülebilir, bu durumda acil klinik yardım gerektiren ciddi bir alerjik reaksiyon veya anafilaksi meydana gelebilir.

Mantar sporlarının solunması üst solunum yollarını alevlendirebilir ve burun akıntısına ve gözlerin sulanmasına neden olabilir. Hırıltı da oluşabilir.

Mantar Alerjisinde Teşhis

Mantar alerjisini tespit etmenin en belirgin yöntemi, mantarı tükettikten sonra alerjinin belirtilerini gözlemlemektir.

Daha somut bir teşhis için besin alerji testi yapılır. Bu test sırasında, cilde çok az miktarda mantar proteini enjekte edilir. Herhangi bir iltihaplanma veya kızarıklık gözlenirse, hasta mantar alerjisi için pozitif test edilir. Test sırasında her zaman, doktorlar test sırasında meydana gelebilecek herhangi bir olumsuz reaksiyonu tedavi etmeye hazır olmalıdır.

Mantar Alerjisinde Tedavi

Alerjiler tahmin edilemez ve herkesin başına gelebilir. Örneğin, yıllarca mantar tüketen bir kişi herhangi bir reaksiyon göstermeden herhangi bir anda mantar alerjisi geliştirebilir. Mantarlara alerjiniz olduğunu anladığınızda, onlardan ve maya gibi diğer küf ürünlerinden kaçınmanız gerekmektedir. Ekşi krema, kuru meyveler, bira ve şarap gibi alkollü ürünler, ekşi süt, peynir ve salamura et ve balık gibi bazı paketlenmiş gıdalar da benzer bir reaksiyon oluşturabilir. Bu nedenle, bu ürünler dikkatli ve küçük miktarlarda alınmalıdır.

Mantarlar zengin, düşük kalorili bir lif, protein ve antioksidan kaynağıdır. Ayrıca Alzheimer, kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarına yakalanma riskini de azaltabilirler. Selenyum, bakır, tiamin, magnezyum ve fosfordan zengindir. Mantarlar aynı zamanda vegan, zenginleştirilmemiş D vitamini besin kaynağıdır.

Pek çok farklı mantar türü vardır ve bunlardan bazıları düğme, istiridye, porcini ve Cantharellus cibarius gibi iyi bilinen türler de dahil olmak üzere yenilebilir. Bununla birlikte, yenilebilir olmayan ve yenirse mide ağrılarına veya kusmaya neden olabilen ve bazı durumlarda yaygın ölüm şapka mantarı gibi ölümcül olabilen birçok türleri de vardır.

Mantarın Sağlığa Faydaları

 • Lif Kaynağı

Mantarlar, biri beta-glukan adı verilen bir tür çözünür lif olan aktif polisakkaritler içerir. Bu bileşik, doğal öldürücü hücreler ve makrofajlar olarak adlandırılan bağışıklık hücreleri de dahil olmak üzere bağışıklık sisteminizin bölümlerini harekete geçirir ve böylece vücudunuzun enfeksiyonla savaşma ve hatta muhtemelen tümörlerin büyümesini veya ilerlemesini durdurma yeteneğini artırır.

 • Antioksidan

Mantarlar ayrıca B vitaminlerinin yanı sıra bağışıklık sistemini desteklemeye ve hücre ve dokuların zarar görmesini önlemeye yardımcı olan selenyum adı verilen güçlü bir antioksidan içerir.

 • Kolesterol Düşürücü Etki

Mantarların, özellikle aşırı kilolu yetişkinlerde kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilecek bazı terapötik özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, hücrelerin kan damarı duvarlarına yapışmasını ve plak birikmesini önlemeye yardımcı olabilecek besin ve bitki bileşiklerine de katkıda bulunurlar. Bu da sağlıklı kan basıncını ve dolaşımını koruyarak kalbin korunmasına yardımcı olur.

 • Bağırsak Sağlığına Etkili

Beta glukan da dahil olmak üzere mantarlardaki bileşikler, yararlı bağırsak bakterilerinin büyümesini hızlandırarak ve uygun bir bağırsak ortamını teşvik ederek prebiyotik görevi görmektedir. Böylece, sağlıklı bir bağırsak, bağışıklık savunmamızı sürdürmede, yiyeceklerimizi sindirmede ve ayrıca sinirler ve hormonlar aracılığıyla beyinle iletişimde önemli bir rol oynar.

 • Yüksek Potasyum İçeriği

Mantarlar, sodyumun vücudunuz üzerindeki olumsuz etkisini azalttığı bilinen bir besin maddesi olan zengin potasyum kaynaklarıdır. Potasyum ayrıca kan damarlarındaki gerilimi azaltır ve potansiyel olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır

 • Bağışıklık Sistemine Etkili

Mantarların anti-enflamatuar etkisinin, bağışıklık sisteminin etkinliğini büyük ölçüde artırdığı gösterilmiştir. Araştırmalar, mantarların bağışıklık sistemindeki makrofajları uyarmaya yardımcı olduğunu, yabancı cisimleri yenme yeteneğini geliştirdiğini ve bireylerin ciddi hastalıklara karşı daha az duyarlı hale getirdiğini bulmuştur.

 • Antikanser

Ulusal Kanser Enstitüsüne göre mantarlardaki antioksidan içeriği akciğer, prostat, meme ve diğer kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Bazı kaynaklar selenyumun kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürmüştür. Mantarlar ayrıca az miktarda D vitamini içerir. D vitamini takviyesinin bazı kanser türlerini önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak 2018 raporuna göre etki kişiden kişiye değişebilir. Kolin, mantarlarda bulunan başka bir antioksidandır. Bazı araştırmalar, kolin tüketmenin bazı kanser türlerinin riskini azaltabileceğini öne sürmüştür, ancak en az bir başka çalışma, kolin tüketiminin prostat kanseri riskini artırabileceğini göstermiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir