Marul Alerjisi

Marul, lipit transfer proteini içeren diğer besinlerle çapraz reaksiyona neden olabilecek bir lipit transfer proteini içermektedir.

Marul alerjenleri ile diğerleri arasında şeftali, kiraz, havuç, çınar poleni ve Asteraceae (papatyagiller) arasında bir miktar çapraz reaktivite olabilir.

Marul Alerjisi Belirtileri

Marul alerjisinde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • Kaşıntılı ve şişmiş dudaklar
 • Kaşıntılı ve şişmiş dil
 • Kaşıntılı ve şişmiş boğaz
 • Kurdeşen
 • Egzama
 • Hazımsızlık

Göğüs ağrısı, nefes almada zorluk veya yüz şişmesi gibi belirtilere neden olabilen şiddetli ve potansiyel olarak ölümcül olan anafilaksi de yaşanabilir. Bu durumda acil yardım istenmelidir.

Marul Alerjisinde Tedavi

Marul alerjisinde marul ve marul içeren besinlerin tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca çapraz reaktivite gösterebilecek diğer besinler olan şeftali, kiraz, havuç gibi besinlerden de uzak durmak gerekmektedir.

Marulun Sağlığa Faydaları

Marul, salatalara temel vermesiyle bilinen yapraklı bir sebzedir. Birden fazla marul türü vardır ve hepsi Lactuca sativa bilimsel adını paylaşır. Marulun besin içeriği çeşitler arasında değişir. Hemen hemen tüm marullar, az miktarda C vitamini ve demir ile birlikte önemli miktarda A vitamini içerir. Marul; iltihabı kontrol etmede, vücut ağırlığını azaltmada, beyin sağlığını geliştirmede ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltmada yardımcı olabilir.

 • Kemik Sağlığına Etkili

Marul, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olan bir K vitamini kaynağıdır. Yeterli miktarda K vitamini tüketmek de kemik kırılma riskini azaltabilir.

 • Hidrasyona Etkili

Çiğ marulun %95’inden fazlasını su oluşturur. Sonuç olarak, marul yemek vücudu nemlendirir. İçme sıvıları gerekli olsa da, gıdalardaki su da hidrasyona önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

 • Enflamasyona Karşı Etkili

Maruldaki A, E ve K vitaminleri iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Diğer K vitamini açısından zengin sebzeler arasında lahana, brokoli, ıspanak ve lahana bulunur. Marul ne kadar koyu olursa, o kadar fazla antioksidan içerir ve iltihapla o kadar iyi savaşır. Marul aynı zamanda ağrı kesici bir gıda olarak da bilinir. Artrit veya ilgili ağrılı durumlara asla katkıda bulunmayabilir. Ancak, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 • Kilo Kontrolünde Yardımcı

Marulun enerji yoğunluğu da düşüktür. Bu, özellikle %95’i su olan ve fincan başına 1 gram lif sunan Romaine marulu için geçerlidir. Lif tok tutmaya yardımcı olmaktadır ve aşırı yemenin önüne geçmektedir. Romaine marul gibi daha koyu çeşitlerin besin içeriği daha yüksektir. Marul yağdan son derece düşüktür.

 • Kalp Sağlığına Etkili

Marul, homosisteini metiyonine dönüştüren bir B vitamini olan iyi bir folat kaynağıdır. Dönüştürülmemiş homosistein kan damarlarına zarar verebilir ve plak birikimine yol açarak kalbe zarar verebilir. Marul aynı zamanda damar sertliğini azaltan ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde yardımcı olan zengin bir C vitamini kaynağıdır. Arterleri güçlendirebilir ve hatta kalp krizlerini önleyebilir. Diyetinize günlük iki porsiyon marul dahil etmek kalbinizi sağlıklı tutabilir. Marul ayrıca kan basıncını düşüren ve kalp hastalıklarını önleyen potasyum içerir. Marul tüketimi ayrıca HDL’yi (iyi kolesterol) artırabilir ve LDL seviyelerini azaltabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir