Patates Alerjisi

Patates, çok çeşitli kullanım özelliği nedeniyle tüm dünyada yaygın olan bir sebzedir. Nadir de olsa patates, alerjik reaksiyonlara neden olabilen bir sebzedir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde patates alerjisi görülebilir. Patatesin yenmesinin alerjiye neden olmasının yanı sıra patatese dokunmaya bağlı olarak da gelişen alerjik reaksiyonlar mevcuttur. Patates alerjisi hem çiğ patatese hem de pişmiş patatese karşı gelişebilir. Pişmiş patates alerjisi, domates alerjisi ve lateks alerjisi ile ilgilidir. Çiğ patatese duyarlılık, polen alerjileriyle de ilişkili olabilir. Bağışıklık sisteminin patateste bulunan bazı maddeleri tehlikeli ve zararlı olarak görmesi, bu maddelerle mücadeleye girişmesine neden olur. Bu mücadele için histamin gibi kimyasallar salgılayan bağışıklık sistemi, alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. 

Patates Alerjisinin Belirtileri

Patates alerjisinde, patatese maruz kaldıktan kısa süre sonra belirtiler ortaya çıkmaktadır. Patatesi yemek ve hatta patatese dokunmak bile alerjik reaksiyona neden olabilir. belirtiler genel olarak patatese maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar ancak bazı durumlarda belirtilerin ortaya çıkması birkaç saati bulabilir. Örneğin, patatesleri keserken veya soyarken ellerinizde kızarıklık yaşayabilirsiniz. Patates içeren bir ısırık alırsanız, dudaklarınızda da bir karıncalanma hissi hissedebilirsiniz.

Patates alerjisinin tipik belirtileri şu durumları içerir:

 • Burun akıntısı ya da tıkanması,
 • Şişmiş, sulu ve kaşıntılı gözler,
 • Hapşırma,
 • Boğazda kaşıntı,
 • Dudaklarda karıncalanma,
 • Ciltte kaşıntı ve egzama benzeri deri döküntüsü,
 • Kurdeşen,
 • Mide bulantısı, kusma,
 • Nefes almada zorluk,
 • Boğaz, ağız ve dilde şişme,
 • Hırıltılı solunum,
 • Kalp atışında hızlanma,
 • Kan basıncında düşüş,
 • Anafilaksi. 

Anafilaksi yani alerjik şok çok şiddetli ve ciddi bir reaksiyondur. Acil müdahale edilmediği anafilaksi ölüme neden olabilir. 

Patates Alerjisinde Risk Faktörleri

Patates, Solanaceae ailesinin bir parçasıdır. Patates alerjisi olan kişiler, bu ailede bulunan diğer besinlere karşı da reaksiyon geliştirebilir. Örneğin, domates, biber, patlıcan gibi. Patates alerjisi olan kişilerde polen gıda sendromu da görülebilir. Polen gıda sendromu diğer adıyla oral alerji sendromu, polen alerjisi olan bir kişide bazı meyve ve sebzelere karşı da alerjik reaksiyon gelişme durumdur. Herhangi bir gıda alerjisi olan kişilerin başka bir besine alerji geliştirme riski daha yüksektir. 

Patates Alerjisinin Teşhisi

Patatese maruz kaldıktan sonra herhangi bir belirti yaşamanız durumunda bir alerji uzmanı ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Alerji uzmanınız, tıbbi geçmişinizi ayrıntılı inceleyerek teşhis için bazı testler kullanabilir. Alerji teşhisinde genel olarak kan ve deri testi kullanılır. Kan testinde, kanınızda bulunan spesifik antikor miktarına bakılır. Antikor miktarının yüksek olması alerjiniz olduğu anlamına gelir. Deri testinde ise çok az miktarda şüpheli alerjene derinizin altına küçük bir çizik atılarak yerleştirilir. Alerjenin yerleştirildiği bölgede herhangi bir kızarıklık ya da kabarıklık varsa, alerjiniz olduğu sonucuna varılabilir. Alerji uzmanınız, alerjinizin moleküler yayılımını, şiddetini ve vücudunuzun alerjik yapısını ölçmek isterse, kapsamlı bir alerji testi olan moleküler alerji testini de kullanabilir. Moleküler alerji testi, kan örneğinizin nano teknoloji kullanılarak incelenmesine dayanır. 

Patates Alerjisinin Tedavisi

Diğer alerjilerde de olduğu gibi patates alerjisinde de en etkili yöntem, alerjen maddeden kaçınmaktadır. Alerjeni dışlamak, alerjiyi yönetme ve kontrol altına almada en etkili yoldur. Patates alerjisinin hafif belirtileri için alerji uzmanınız antihistaminik ilaçlar kullanmanızı tavsiye edebilir. Bu ilaçlar belirtilerin şiddetini azaltır ancak reaksiyon oluşmasına engel olamaz. Patates alerjiniz ciddi ve şiddetli olma eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız sürekli yanınızda bulundurmanız gereken adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detayları ile ilgili alerji uzmanınız size bilgilendirecektir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir