Patlıcan Alerjisi

Patlıcan, birçok farklı tarifte bulunabilen yaygın, besin açısından zengin bir besindir. Düşük kalorili olan bu sebze, genellikle Akdeniz diyetinde yer almaktadır. Patlıcan, çeşitli vitamin ve mineralleri içermesinin yanı sıra çok sayıda antioksidan içerir. Yeterli miktarda potasyum ve lif sağlar. Patlıcan, hücrelerinizi hasara karşı korumaya yardımcı olan A ve C vitaminleri gibi antioksidanlara sahiptir.

Patlıcanın Sağlığa Faydaları

 1. Antioksidan

Patlıcan, rengini veren ve antioksidan özelliklere sahip bir tür pigment olan antosiyaninlerden zengindir. Antioksidanlar, vücudu serbest radikaller olarak bilinen zararlı maddelerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olan maddelerdir. Kalp hastalığı ve kanser gibi birçok kronik hastalığı önlemeye yardımcı olurlar.

 1. Yüksek Lif İçeriği

Diyet lifi, insanların kilolarını yönetmelerine yardımcı olabilir. Yüksek lifli bir diyet, bireyin uzun süre tok hissetmesine yardımcı olur. Patlıcan lif içerir ve kalorisi düşüktür, böylece sağlıklı, düşük kalorili bir diyete katkıda bulunabilir. Ancak patlıcan, kızartma işlemi sırasında çok fazla yağ çekebilir, fırında pişirebilirsiniz.

 1. Antikanser

Patlıcandaki polifenoller vücudu kanserden korumaya yardımcı olabilir. Antosiyaninler, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korur. Uzun vadede bu, tümör büyümesini ve kanser hücrelerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Antosiyaninler, tümörde yeni kan damarlarının oluşmasını önleyerek, iltihabı azaltarak ve kanser hücrelerinin yayılmasına yardımcı olan enzimleri bloke eder.

Patlıcan Alerjisi

Patlıcan alerjisinin belirtileri diğer besin alerjilerinin belirtilerine benzer. Çoğu besin alerjisi çocuklukta gelişir, ancak yaşamın ilerleyen dönemlerinde de ortaya çıkabilir. Daha önce sorunsuz yemiş olsanız bile patlıcana alerjiniz olabilir.

Patlıcan Alerjisi Belirtileri

Patlıcan alerjisinin belirtileri diğer besin alerjilerinin belirtilerine benzer. Patlıcan alerjisi olan bir kişi, yemek yerken veya patlıcanı yedikten kısa bir süre sonra aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

 • Kaşıntılı ağız, boğaz veya dudaklar
 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Öksürme
 • Dudak ve ağız çevresinde şişlik

Çoğu durumda, patlıcan alerjilerinin belirtileri şiddetli değildir. Ancak alerjisi olan kişiler anafilaksi riskinin farkında olmalıdır. Anafilaksi reaksiyonu, acil tıbbi müdahale gerektiren yaşamı tehdit eden bir durumdur.

Anafilaksi belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Nefes almada zorluk
 • Boğazda şişme
 • Hırıltı
 • Bilinç bulanıklığı
 • Düşük nabız
 • Mide bulantısı
 • Yutma güçlüğü

Patlıcan Alerjisi Teşhisi

Bazı insanlar patlıcanın alerji belirtilerine neden olan besin olduğunu hemen anlarlar çünkü, patlıcan yerdikten hemen sonra belirti yaşarlar. Diğer insanlar gecikmiş belirtilere sahip olabilir ve alerjik reaksiyonlarının nedenini teşhis etmek için bir doktorun yardımına ihtiyaç duyabilir. Reaksiyonun nedeni net değilse, bir alerji uzmanıyla görüşebilirler. Bir alerji uzmanıyla görüşürken ayrıntılı bir tıbbi öykü vermek gerekmektedir. Alerji uzmanı, belirtilerin ne zaman başladığı ve ne kadar şiddetli olduğu hakkında birkaç soru sorabilir. Tanıya yardımcı olmak için immünoglobulin E (IgE) antikor seviyeleri ve deri prick testleri yapılabilirken, alerji uzmanının belirtileri olan birinin özel bir diyet önermesi de muhtemeldir. Ayrıca kişinin alerjinin kaynağı tespit edilene kadar bir yemek günlüğü tutması önerilebilir.

Patlıcan Alerjisinde Tedavi

Patlıcan alerjisinde tedavi patlıcan tüketiminden kaçınmaktır. Dışarıda yemek yerken yemeğinizin patlıcan içermemesine dikkat edin. Özellikle hazır paketli ürünlerde besin etiketini okuyarak ürünün içeriğini kontrol edin.

Patlıcan Solanaceae ailesindendir ve bu ailedeki diğer besinlerle de çapraz reaktivite  görülebilir ve bu ailedeki diğer besinler şunlardır:

 • Domates
 • Patates
 • Dolmalık biber

Bu nedenle bu besinlerden de uzak durmak gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir