Papaya alerjisi

Papaya; Hawaii, Meksika ve diğer tropikal veya subtropikal ülkelerde yetişen bir meyvedir. Orta boy bir papaya C vitamini, folat, A vitamini, lif, bakır, magnezyum, potasyum, pantotenik asitten zengindir. Kalp hastalığı riskini azaltmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Papayanın hem kabuğu hem de meyvesi, bazı kişilerde alerjik reaksiyonu tetikleyebilen latekse benzer bir enzim içerir. Bu aynı zamanda avokado ve muzda bulunan benzer bileşiktir. Alerjik reaksiyon sırasında vücut bu maddeleri bir tehdit olarak algılar, böylece alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar. Papaya alerjisinin belirtileri diğer alerji türlerine benzer.

Papayanın Sağlığa Faydaları

 1. Kalp Hastalığına Karşı Koruma

Papaya yüksek düzeyde antioksidan A vitamini, C vitamini ve E vitamini içerir. Yüksek antioksidan içeren diyetler kalp hastalığı riskini azaltabilir. Antioksidanlar kolesterolün oksidasyonunu engeller. Kolesterol oksitlendiğinde, kalp hastalığına yol açan tıkanıklıklar oluşturma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, papayanın yüksek lif içeriği kalp hastalığı riskini azaltabilir. Yüksek lifli diyetler kolesterol seviyelerini düşürür.

 1. Bağışıklık Arttırıcı

Papaya, antioksidanlardan zengindir ve bu nedenle bağışıklık arttırıcı özelliğe sahiptir. Vücudun bakteriyel ve viral hastalıklarla savaşmasını sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan C vitamini ile diğer önemli vitamin olan A Vitamini için de iyi bir kaynaktır.

 1. Antikanser

Papayalarda bulunan antioksidan beta-karoteni tüketmek kanser riskini azaltabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, genç erkekler arasında beta-karoten açısından zengin diyetler prostat kanserine karşı koruyucu bir rol oynayabilir.

Papaya Alerjisi

Papaya alerjisi oral alerji sendromunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Oral alerji sendromu, bitki proteinleri ile belirli meyve veya sebzelerin polenleri arasında çapraz reaktivite meydana geldiğinde ortaya çıkar. Bu durum, bu meyve ve sebzelerdeki proteinlerin orijinal bitki proteinine benzer görünmesinden dolayı olur. Bağışıklık sistemi belirli bir bitki proteinine alerjik reaksiyon gösterdiğinde, benzer proteinleri içeren meyve ve sebzelere de reaksiyon gösterebilir. Lateks alerjisi olan kişilerin papayaya karşı çapraz reaktif alerjisi olabilir.

Diğer yaygın suçlu besinler şunlardır:

 • Avokado
 • Muz
 • Çarkıfelek
 • Kavun
 • Mango
 • Kivi
 • Şeftali
 • Ananas
 • Domates

Papaya Alerjisi Belirtileri

Belirtiler tipik olarak papaya yedikten birkaç dakika sonra ortaya çıkar, ancak ortaya çıkması birkaç saat kadar sürebilir. Oral alerji sendromu dudak, ağız ve boğazla sınırlıdır. Yaygın belirtiler şöyledir:

 • Ağızda veya boğazda kaşıntı, tahriş
 • Dudak çevresinde şişme

Şiddetli vakalarda, boğazda şişme de meydana gelebilir ve bu da solunum güçlüğüne neden olabilir. Boğaz şişmesi yaşarsanız, acil tıbbi tedavi isteyin.

Papaya Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi

Bir doktora danışarak kesin alerjenin belirlenmesi mümkündür. Bir deri prick testi, bireyin papaya alerjisi olup olmadığını doğrulayacaktır. Pozitif bir sonuç, testin yapıldığı deride döküntünün ortaya çıkmasıyla belirtilir.

Papaya alerjisi için en iyi tedavi papaya tüketiminden kaçınmaktır. Papaya içeren reçel, salata, smoothie gibi besin veya içeceklerden kaçınmak gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir