Kayısı alerjisi

Kayısı lif, antioksidanlar, vitamin ve minerallerden zengindir. Özellikle C vitamini, folik asit, demir, çinko gibi vitamin ve mineralleri içermektedir. Fakat bazı bireylerde alerjiye neden olmaktadır. Kayısı alerjisi, kayısıda bulunan alerjenlere karşı hassasiyet olanlarda görülür ve alerjisi olanlarda kayısı tüketilmesi sonrası ağızda ve boğazda kaşıntı ve/veya hafif şişlik görülen belirtiler arasındadır.

Kayısı Alerjisi Nedir?

Kayısı alerjileri nadiren görülmektedir. Kayısıya alerjiniz varsa, vücudunuz bu meyvede bulunan maddelerle reaksiyona giren antikor adı verilen proteinler üretir. Belirtiler arasında ağızda karıncalanma, dudaklarınızın, dilinizin, yüzde veya boğazda şişmesi veya anafilaksi adı verilen yaşamı tehdit eden bir durum görülebilir.

Kayısı Alerjisi Belirtileri

Belirtiler, kayısıyı yutarken veya kısa bir süre sonra (5 ila 10 dakika içinde) ortaya çıkar.

Kayısı alerjisinin belirtileri şunları içerir:

 • Kaşıntı
 • Karıncalanma
 • Ağızda ve boğazda şişlik
 • Yüzde şişlik ve kızarıklık
 • Öksürük
 • Burun akıntısı

Oral Alerji Sendromu Nedir?

Oral alerji sendromu polen alerjisi olan kişilerde görülür. Bunun nedeni, belirli çiğ meyve veya sebzelerde bulunan proteinlerin polende bulunan proteinlere çok benzemesidir. Bu nedenle, bağışıklık sistemimizin meyve proteinlerini ayırt etmesi ve tepki vermesi zorlaşır. Buna çapraz reaktivite denilebilir. Belirli polenlere karşı alerjiler, belirli meyve veya sebzelerle çapraz reaktiviteye yol açabilir. Kayısı alerjisi özellikle huş alerjisi olanlarda daha sık görülür. Bunun nedeni kayısıdaki ve huş ağacı polenindeki benzer proteinlerin bir kısmına sahip olmalarıdır. Bu durumda çapraz tepkiden dolayı yan etkiler görülebilir. Özellikle gülgiller ailesinden olan diğer besinlere karşı da aynı belirtiler ortaya çıkabilir.  Bu besinlerden bazıları elma, şeftali, erik, kiraz, armut ve ayvadır.

Kayısı İntoleransı

Kayısıya gıda intoleransı, kayısı alerjisinden farklıdır. Gaz, ishal, bulantı, kusma, tıkanma ve mide rahatsızlığı gibi belirtiler kayısıya tahammülsüzlüğü gösterir, gerçek bir alerji olmayabileceğinden intolerans ile karıştırılmamalıdır. Kayısı intoleransı vücudun kayısıyı uygun bir şekilde sindiremediğini gösterir.

Gaz, ishal, mide bulantısı, kusma, tıkanıklık ve mide rahatsızlığı gibi belirtiler intoleransı gösterir. Kayısı intoleransı sadece vücudun kayısıları uygun şekilde sindiremediğini gösterir.

Anafilaksi Nedir?

Kayısı alerjiniz varsa, anafilaksi adı verilen ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyon görülebilir. Belirtiler arasında

 • Nefes almada zorluk
 • Ağız ve boğazda şişme
 • Düşük tansiyon
 • Halsizlik
 • Bayılma bulunur.

Anafilaksi tıbbi bir acil durumdur ve hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Herhangi bir belirti yaşarsanız ambulansı aramanız gerekmektedir. Doktorunuz bir epinefrin enjeksiyonu reçete ettiyse, bunu belirtildiği gibi müdahale etmek için kullanınız.

Kayısı Alerjisinde Tedavi

Kayısı alerjisinde kayısıyı ve kayısı içeren besinleri tüketmemek gerekir. Kayısı içeren jölelerden, tatlılardan, reçellerden, şekerlerden ve meyve sularından uzak durmak gerekmektedir. Bazen kayısı alerjileri ısı uygulanması sonrası alerjenitesi azalabileceği için fırınlanarak tüketilmesi önerilebilir. Fakat bu önerinin gerekli testler sonucu alerji uzmanlarınca yapılması çok önemlidir. Ayrıca doktorunuz size onay verene kadar şeftali, elma, kiraz gibi aynı aileden olan bu meyveleri tüketmemeniz gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir