Lahana Alerjisi

Lahana lif, folat, potasyum, magnezyum, B6, A ve K vitaminlerini içermektedir. Lahana, özellikle kalp hastalığına, bazı kanserlere ve görme kaybına karşı koruma sağlayabilen güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından yüksektir.

Lahananın Sağlığa Faydaları

 1. Zengin Lif İçeriği

Lahana, bağırsaklarda parçalanamayan bir tür karbonhidrat olan bağırsak dostu çözünmeyen liften zengindir. Çözünmeyen lif, dışkıya hacim ekleyerek ve düzenli bağırsak hareketlerini teşvik ederek sindirim sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Lahanadaki lif ve su içeriği ayrıca kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur. Yeterli lif yemek, safra ve dışkı yoluyla toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca lif içeriği sayesinde kan şekeri seviyelerini dengelemeye, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 1. Kalp Sağlığına Faydalı

Lahana, kalp sağlığı için iki temel besin maddesi olan iyi bir lif ve potasyum kaynağıdır. Lif, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olurken, potasyum kan basıncını düşürür. Ayrıca, lahana iyi bir B vitamini, folat kaynağıdır. Daha yüksek folat alımı, daha düşük inme ve kalp krizi riski ile bağlantılıdır.

 1. Antikanser

Lahana, kanser önleyici özellikler içerir. Yapılan araştırmalara göre, haftada üç ila beş porsiyon turpgil sebzelerin (lahana, karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası,  karalahana gibi) alınmasının çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağladığını göstermektedir. Prostat, akciğer, meme ve kolon kanseri riskleri, turpgil sebzelerde bulunan, karaciğerdeki enzimleri aktive eden ve kanserojenleri bağlayan bileşikler nedeniyle azalmaktadır.

 1. Diyabetin Yönetiminde Yardımcı

Diyabetli bireyler için lahana gibi turpgillerden sebzeler güzel bir seçimdir. Lahana, karbonhidratları düşük ve lifleri yüksek, nişastalı olmayan bir sebzedir. Lahanadaki lif, kan şekerini sabit tutarak tehlikeli iniş çıkışları önler.

Lahana Alerjisi

Lahana alerjisi nadir görülür. Lahana alerjisi ile en sık ilişkilendirilen alerjen bir lipid transfer proteinidir (LTP), bu proteinler ısıya dayanıklıdır ve birçok bitki türünde bulunur. Pişmiş meyvelere karşı daha şiddetli alerjisi olan hastalar bu protein grubuna karşı duyarlı hale gelebilir. Lahana alerjisine sahip bireyler, lahana ile temas ettikten birkaç dakika ila bir saat sonra IgE antikorları üretmeye başlar. Bu antikorlar vücudu korumak için yapılır, ancak bu reaksiyonun belirtileri hafif ila hayatı tehdit edici olabilir.

Lahana ayrıca oral alerji sendromunda pelin otu ile etkileşime girebilir. Pelin otu alerjisi  olan bireyler lahana yedikten sonra tetiklenebilir. Lahana alerjisi veya oral alerji sendromundan şüpheleniyorsanız, tam bir değerlendirme için bir alerji uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

Lahana Alerjisi Belirtileri

Alerji belirtileri, lahanayı yedikten sonra dakikalar ila birkaç saat içinde ortaya çıkar. Görülen belirtiler şu şekildedir:

 • Ağız, dil, dudaklar ve yüzde şişme veya kaşıntı
 • Ciltte şişme, kızarıklık ve iltihaplanma
 • Karın ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • İshal
 • Hırıltı
 • Öksürük

Nadir durumlarda nefes darlığı, bilinç kaybına neden olan hayatı tehdit eden bir reaksiyon olan anafilaksi gelişebilir. Bu gibi acil durumlarda tıbbi yardım istenmelidir.

Lahana Alerjisi Tedavisi

Lahana alerjisinde tedavi, çiğ veya pişmiş lahanadan kesinlikle kaçınmaktır. Bazı salatalar, lahana salatası ve lahana turşusu içerir ve bunlardan da kaçınılmalıdır. Lahana içermediğinden emin olmak için tüm besin ürünlerinin etiket ve içerik listesini her zaman okumanız gerekir.

Brokoli, karnabahar, hardal, şalgam, turp ve brüksel lahanası lahana ile aynı aileye aittir, bu nedenle benzer proteinler içerir ve geniş bir çapraz reaktivite beklenebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir