Maydanoz Alerjisi (2)

Maydanoz, Apiaceae familyasından olup, bu familyadaki diğer baharatlar kişniş, kimyon, kereviz, frenk maydanozu, kimyon, dereotu, rezene ve anasondur. Maydanoza karşı alerjik reaksiyonların nedeni büyük olasılıkla, huş ağacı polenine duyarlı kişilerde reaksiyonlara neden olan ve oral alerji tipi belirtiler veren Bet v 1 benzeri proteinlerdir. Lipid Transfer Proteinleri (LTP’ler) maydanozda tanımlanmıştır, bu proteinler ısıya dayanıklıdır ve birçok bitki türünde bulunur. Pişmiş meyveye karşı daha şiddetli alerjisi olan hastalar bu protein grubuna duyarlı hale gelebilir. Bir başka durum ise, Apiaceae familyasına ait bitkilerin, nadir durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilen profilin proteinleri içermesidir.

Maydanoz, kontakt dermatite, göz ve burun kaşıntısına ve furokumarinlere neden olabilen kimyasal terpenleri içerir. Bu, ultraviyole ışık (güneş ışığı) ile birleştiğinde güneş yanığına benzer bir döküntüye neden olabilen bir kimyasaldır.

Maydanoz alerjisi bazen Polen Gıda Alerjisi Sendromunun bir alt tipi olan Kereviz-Pelin otu-Baharat Sendromu ile bağlantılıdır. Bu sendrom, polenlere duyarlı hale gelen ve daha sonra benzer şekilli proteinlere sahip gıdalara karşı oral alerji tipi semptomları olan bireyleri etkiler. Polen Gıda Alerjisi Sendromunun en yaygın şekli, huş ağacı poleninin neden olduğu türdür. Kereviz Pelin Baharat Sendromunda hassaslaştırıcı polen pelindir.

Maydanoz ayrıca fotokontakt dermatit ile de ilişkilidir. Bu, bir kişinin cilt üzerindeki bitkiden suyu aldığı ve yıkamadığı zaman ortaya çıkan bir cilt durumudur. Bitkide bulunan furokoumarinler güneş tarafından aktive edilerek ciltte kaşıntılı bir kızarıklığa neden olur.

Maydanoz Alerjisi Belirtileri

Alerji belirtileri kişiden kişiye değişmektedir ve maruz kaldıktan birkaç dakika ila birkaç saat sonra görülebilen hafif ila şiddetli reaksiyonlar arasında değişir. Bir maydanoz alerjisinin yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Kurdeşen, kaşıntı veya egzama
 • Ağızda karıncalanma veya kaşıntı
 • Hırıltı, burun tıkanıklığı veya nefes almada zorluk
 • Dudakların, yüzün, dilin ve boğazın veya vücudun diğer bölümlerinin şişmesi
 • Karın ağrısı, ishal, mide bulantısı veya kusma
 • Baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma
 • Şiddetli vakalarda, anafilaksi

Maydanozun Sağlığa Faydaları

Maydanozun içerdiği K vitamini, kemik sağlığına katkısının yanı sıra kanın pıhtılaşmasına da yardımcı olduğu için önemlidir. Maydanoz, diyabet, inme, kalp hastalığı ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarının riskini azaltmaya yardımcı olan C vitamini ve diğer antioksidanlar açısından zengindir.

 • Antioksidan

Maydanoz, sağlığınıza fayda sağlayabilecek birçok güçlü antioksidan içermektedir. Antioksidanlar, serbest radikaller adı verilen moleküllerin hücre hasarını önleyen bileşiklerdir. Vücudunuz, optimal sağlığı korumak için sağlıklı bir antioksidan ve serbest radikal dengesi gerektirir. Maydanozdaki başlıca antioksidanlar flavonoidler, karotenoidler ve C vitaminidir. Çalışmalar, flavonoidler açısından zengin diyetlerin kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere durum riskinizi azaltabileceğini göstermektedir. Ayrıca, beta karoten ve lutein, karotenoidler olarak bilinen iki antioksidandır. Birçok çalışma, daha yüksek karotenoid alımını, akciğer kanseri de dahil olmak üzere belirli hastalıkların riskinin azalmasıyla ilişkilendirir. C vitamini ayrıca güçlü antioksidan etkilere sahiptir ve bağışıklık sağlığını desteklemede ve kronik hastalıklara karşı korunmada önemli bir rol oynar.

 • Yüksek K Vitamini İçeriği

Maydanoz, kemik sağlığı için gerekli bir besin olan K vitamininden zengindir. K vitamini, osteoblast adı verilen kemik yapıcı hücreleri destekleyerek daha güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olur. Bu vitamin ayrıca kemik mineral yoğunluğunu artıran belirli proteinleri de aktive eder. Maydanoz, optimal kemik sağlığı için gerekli bir besin olan K vitamini açısından zengindir. Bu besin değeri yüksek yiyecekler yemek, kırık riskinin azalması ve kemik mineral yoğunluğunun artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

 • Antikanser

Maydanoz, antikanser etkileri olabilecek bitki bileşikleri içerir. Oksidatif stres – antioksidanlar ve serbest radikallerin seviyelerindeki dengesizlik ile karakterize edilen bir durum – kanser de dahil olmak üzere bazı kronik hastalıkların gelişimi ile ilişkilidir. Maydanoz, vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltan ve bazı kanser risklerini azaltabilen flavonoid antioksidanlar ve C vitamini açısından özellikle zengindir. Maydanoz, kanserle mücadelede fayda sağlayabilecek flavonoidler ve C vitamini gibi çeşitli antioksidanlar içerir.

 • Kalp Sağlığına Faydalı

Diyetle yüksek miktarda folat alımı, belirli popülasyonlarda kalp hastalığı riskini azaltabilir. 58.000’den fazla kişide yapılan büyük bir araştırma, en yüksek folat alımının kalp hastalığı riskini %38 oranında azalttığını buldu. Bazı uzmanlar, folatın amino asit homosistein düzeylerini düşürerek kalp sağlığına fayda sağladığını varsaymaktadır. Bazı çalışmalarda yüksek homosistein seviyeleri, daha yüksek kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir.

Homosistein, atardamarlarınızın yapısını ve işlevini değiştirerek kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte, bu amino asit ile kalp hastalığı arasındaki bağlantı hala tartışmalıdır.

Maydanoz, kalbinizi koruyan ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilecek bir B vitamini olan folat açısından zengindir.

Maydanozda bulunan mirisetin diyabetin tedavisinde ve önlenmesinde kullanım açısından da incelenmiştir.

Laboratuvar ve hayvan çalışmaları, mirisetin kan şekeri düzeylerini düşürebildiğini ve insülin direncini azaltabildiğini göstermiştir. Ayrıca anti-inflamatuar etkiler sağladığı ve fazla yağı kandan uzaklaştırdığı görülmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir