Enginar Alerjisi

Enginar, marul, papatya ve ayçiçeği tohumlarını içeren Asteraceae ailesindendir. Enginar, lif, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir. Yağ oranı ise düşüktür. Özellikle folat ve C ve K vitaminleri açısından zengindir ve magnezyum, fosfor, potasyum ve demir gibi önemli mineralleri de içermektedir. Üstelik enginar, tüm sebzeler arasında antioksidan açısından en zengin olanlardan biridir.

Enginarın Sağlığa Faydaları

 1. Yüksek Lif İçeriği

Diyet lifi, sindirimi hızlandırmaya yardımcı olmaktadır ve uzun süre tok hissetmeyi sağlamaktadır. Aynı zamanda daha düşük kalp hastalığı riski gibi daha uzun vadeli faydalar da sunmaktadır.

 1. Kolesterol Düşürücü Etki

Yapılaan bir çalışma, enginar yaprağı suyunun, hafif yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düzenlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Enginardaki yüksek potasyum seviyelerinin bu etkiye katkıda bulunan bir faktör olabileceği düşünülmektedir.

 1. İnülinden Zengin

Enginar, kabızlık gibi sindirim sorunları önlemeye, kalsiyum gibi minerallerin emilimini artırmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu bilinen bir lif türü olan inülinden zengindir. İnülin, vücudun sağlıklı bir bağırsağın korumasına yardımcı olan bir prebiyotik olarak da görev almaktadır.

 1. Karaciğer Hasarına Karşı Etkili

Enginar yaprağı ekstresi, karaciğeri hasardan koruyabilir ve yeni doku büyümesine teşvik edebilmektedir. Aynı zamanda, karaciğerden zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olan safra üretimini de arttırmaktadır.

Enginar Alerjisi

Enginar en yaygın olarak Batı Avrupa’da tüketilmektedir, ancak yutulması nedeniyle çok sık alerjiye neden olduğu düşünülmez. Enginarın neden olduğu alerjik reaksiyonlarla ilgili vaka incelemelerinin çoğu, sebzeyi yetiştiren, toplayan veya işleyen kişiler için mesleki maruziyet sonrası görülmüştür.

Enginar Alerjisi Belirtileri

Enginar alerjisinde görülen belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Ürtiker
 • Anjiyoödem
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Atopik dermatit,
 • Dil dudak ve ağız içinde kaşıntı ve/veya ödem
 • Bulantı
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Reflü
 • İshal
 • Gözlerde kaşıntı, kızarıklık
 • Burun akıntısı
 • Hapşırma

Şiddetli bir alerjik reaksiyon, anafilaktik şoka neden olabilir, bu nedenle enginarın üye olduğu ailedeki diğer bitkilere karşı da alerjiniz varsa dikkatli olmak gerekmektedir.

Yakupotu ve ilgili bitkilere karşı alerji : Enginar , Asteraceae / Compositae familyasına duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir . Bu ailenin üyeleri arasında kanarya otu , krizantemler, kadife çiçeği ve papatyalar bulunur.Bunlara alerjiniz varsa enginarı tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Enginar  Alerjisinde Teşhis

Teşhis için enginar özü ile deri testi yapılabilir. Enginar alerjisi olan hastaların %85 kadarı bu testlerde pozitif sonuçlar gösterir. Teşhis için geçmiş reaksiyonlar ve buna neden olan enginar miktarı önemlidir. Çok az miktarda enginar içeren bir yiyeceğe tepki veriyor olmanız alerjinizin şiddetli olduğunu gösterir. Ayrıca, astım varlığının da önemli bir risk faktörü olduğu bilinmektedir.

Enginar Alerjisinin Tedavisi

Hafif alerjik reaksiyonlar doktorunuzun önerdiği antihistaminiklerle tedavi edilebilir. Şiddetli bir reaksiyon riski altındaysanız size bir adrenalin oto-enjektörü reçete edilecektir. Size bir adrenalin oto-enjektörü reçete edilirse, onu nasıl ve ne zaman kullanacağınız konusunda eğitim almanız gerekir. Bunlar dışında yapılabilecek ilk tedavi enginar ve enginar içeren besinlerden kaçınmaktır. Yiyecek etiketlerini okumak çok önemlidir, her alışverişinizde dikkatli olmanız gerekir.

Enginar, Asteraceae ailesindendir, bu ailedeki diğer sebzeler arasında marul, ay çekirdeği, papatya ve hindiba bulunur. Bu sebzelerle temasta bulunmak da ayrıca alerjik reaksiyona neden olabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir