Ton Balığı Alerjisi

Ton balığı, yaşam alanı Atlantik Okyanusu’ndan Endonezya’ya kadar uzanan bir tuzlu su balığı türüdür. Ton balığı, dünyadaki en popüler deniz ürünleri çeşitlerinden biridir. Ton balığı, bol ve etli lezzetinin yanı sıra son derece besleyicidir. Çok iyi bir protein kaynağıdır. Ton balığının kalorisi de çok düşüktür, bu da onu enerji seviyelerini korurken sağlıklı bir kiloyu korumak isteyenler için ideal bir besin haline getirir. Omega 3 yağ asitleri içerir. Ton balığı özellikle omega 3 yağ asitlerinde bol miktarda bulunur. Aynı zamanda tonbalığı B12 vitamininden zengindir.

Ton Balığı Alerjisi Belirtileri

Ton balığı alerjisinde oral alerji sendromu, anjiyoödem, ürtiker, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı, burun akıntısı ve burun kaşıntısı gibi oküler veya üst solunum semptomları ve hatta mesleki astım ve rinit görülebilir.

Ton Balığı Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi

Ton balığı alerjisinde balık yemekten tamamen kaçınmak önerilmektedir. Teşhis için alerji uzmanı önerisiyle alerji testi yapabilir. Balık alerjisi olan birinin tüm balıklardan uzak durması en iyisidir.

Ton balığı alerjiniz varsa, doktorunuz acil bir durumda kullanmak için epinefrin oto enjektörü taşımanızı isteyecektir. Oto-epinefrin enjektörü, küçük, taşıması kolay bir kap içinde gelen reçeteli bir ilaçtır. Kullanımı kolaydır.

Bir yiyeceğin balık içerip içermediğini bilmek için her zaman besin etiketlerini okumanız gerekmektedir. İçindekiler listesindeki besinler hazırlanırken balıklarla temas edebilirler. Buna çapraz bulaşma denir . “Balık içerebilir”, “Balıkları da işleyen bir tesiste işlenmiştir” veya “Balık için de kullanılan ekipmanda üretilmiştir” gibi bilgilendirme yazısı içeren ürünlerden de uzak durmak gerekmektedir. Çapraz bulaşma genellikle restoranlarda olur. Personel hem balıkları hem de diğer yiyecekleri hazırlamak için aynı yüzeyleri, aletleri (bıçaklar, kesme tahtaları veya tavalar gibi) veya yağı kullandığı için mutfaklarda balıklar bir besin ürününe bulaşabilir.

Bu özellikle deniz ürünleri restoranlarında yaygındır, bu nedenle bu restoranlardan uzak durmak güvenli bir seçenek olur.

Ton balığı aynı zamanda Asya mutfaklarında yaygın kullanılır, bu nedenle Çin, Vietnam, Tayland veya Japon restoranlarında çapraz bulaşma riski vardır. Restoranlarda yemek yerken, kızarmış yiyeceklerden kaçınmak en iyisi olabilir çünkü birçok yerde aynı yağda tavuk, patates kızartması ve balık pişirilir.

Ton Balığının Sağlığa Faydaları

  1. B12 Vitamini İçeriği

Ton balığı, DNA yapmak için gerekli olan temel bir vitamin olan mükemmel bir B12 vitamini kaynağıdır. B12 vitamini ayrıca yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmanıza ve anemi gelişimini önlemenize yardımcı olur.

  1. Omega-3 İçeriği

Ton balığındaki yüksek omega-3 yağ asitleri, kalp atardamarlarında birikebilen omega-6 yağ asitleri ve LDL kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, daha fazla omega-3 yemenin kalp krizleri de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık oranlarında azalma ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

  1. Göz Sağlığına Etkili

Ton balığındaki omega-3’lerin de göz sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmektedir. Omega-3’lerin ayrıca retinanın genel sağlığına katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

  1. Kilo Kontrolüne Yardımcı

Ton balığı yağsız bir ettir. Protein açısından nispeten yüksek, ancak kalorisi düşük, yani sizi daha uzun süre tok tutuyor ve daha fazla yemek yemenizi engelliyor. Bir çalışmada, birkaç hafta boyunca düzenli olarak ton balığı gibi yağsız balık yiyen ergenler, balık yemeyen kontrol grubuna göre ortalama iki kilo daha fazla kilo verdiler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir