Tavuk Eti Alerjisi

Tavuk eti az yağlı, yüksek proteinli ve sağlıklı bir et çeşitidir. Tavuk eti triptofan, B12 vitamini, çinko, demir ve bakır gibi önemli besinleri içermektedir.

Tavuk eti alerjisi, tavuk veya yan ürünlerini tükettikten sonra olumsuz bir bağışıklık tepkisidir. Tavuk etine alerjik reaksiyonlar nadirdir. Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilirler. Tavuk eti alerjisi, birincil alerji (gerçek bir alerji) veya yumurta alerjisi gibi başka bir alerji ile çapraz reaksiyondan kaynaklanan ikincil bir alerji olarak ortaya çıkabilir, ancak bu nadirdir.

Tavuk Eti Alerjisi Belirtileri

Tavuk eti alerjisinde görülen belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Ürtiker (kurdeşen), kızarıklık ve tavuk alerjisi döküntüsü
  • Mide bulantısı, kusma ve mide krampları gibi gastrointestinal belirtiler
  • Burun akıntısı veya tıkalı burun
  • Hafif ateş
  • Hırıltı ve nefes almada zorluk
  • Nadir durumlarda anafilaksi

Tavuk yedikten sonra yukarıdaki semptomları yaşarsanız, tavuk alerjisi olan yiyeceklerden ve muhtemelen yumurtadan kaçınmalısınız. Yumurta ve tavuk bize büyük miktarda protein sağladığından, onları diğer protein ürünleriyle değiştirmek önemlidir.

Tavuk Eti Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi

Bir alerji kan testi veya eliminasyon testi, bu alerjiyi teşhis etmek için en iyi sonucu vermektedir. Bir kan testi, kandaki tavuğa karşı alerjik reaksiyondan sorumlu olan antikorları ölçmektedir.

Tavuk Etinin Sağlığa Faydaları

  1. Güçlü Kas ve Kemik Oluşumu

Tavuktaki yağsız protein, çok iyi bir amino asit kaynağıdır. Vücut yaşlandıkça özellikle önemli olan kas dokusunu oluşturmak için amino asitleri kullanır. Çalışmalar ayrıca daha yüksek protein alımının kemik mineral yoğunluğunu korumaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Tavuk yemek, daha güçlü kaslar oluşturmaya ve daha kemiklerin daha sağlıklı olmasında yardımcı olabilir, yaralanma ve osteoporoz gibi hastalık riskini de azaltmaktadır.

  1. Düşük Kolesterol

Tavuk, kırmızı etten çok daha az doymuş yağa sahiptir. Doymuş yağlar LDL kolesterolü yükseltmektedir.

  1. Kilo Yönetimi

Protein açısından zengin bir gıda olan tavuk, kilo yönetimine yardımcı olabilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Tavuk Eti Alerjisi Tedavisi

Tavuk etine alerjisinde, tavuk eti tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Çorbalarda tavuk suyu kullanmamak gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir